| anonim_4396 a întrebat:

Pace. Este cineva capabil sa imi explice, in termeni omenesti daca posibil, Critica ratiunii pure de Kant?

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De parca ar fi "Alba ca Zapada". Analiza acestei lucrari este una dintre cele mai dificile si complexe analize. Nu este ceeva ce poate fi spus in doua cuvinte.

| doctorandus a răspuns:

In metafizica se pot demonstra atat teza cat si antiteza, deci metafizica e de doi bani (Kant ii refuza dreptul de cetate). Nu putem cunoaste lucrurile in sine (noumenele), ci doar modul in care ele ne apar noua (adica fenomenele, e ca si cum am privi totul prin ochelarii subiectivitatii proprii, care deformeaza realitatea ultima si nu ne permit sa accedem la ea).