| Mihailescu_Valeriu_1953 a întrebat:

Paranormalul este :
1. o inchipuire a mintilor dezechilibrate?
2. un alt nivel de intelegere a realitatii?
3 un alt grad de perceptie a "lumii inconjuratoare"?

Răspuns Câştigător
| DaNaX20 a răspuns:

2 si 3.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca imi spne cineva ce este "normal", atunci spun si eu ce este PARAnormal.

Deocamdata insa nu am gasit referinta, adica "normalul", mai ales printre oameni. big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Bula):

Faptul ca am parcurs aproximativ 1000 Km. ( una mie Kilometrii ) cu 0, 5 litri de benzina, jumatate din parcurs am avut o incarcatura de 0, 8 tone si o masina cu consum specific de 7, 5 litri la 100 Km unde se incadreaza? daca mai iei in calcul ca asta sa derulat in aprox. 2h. 35min., asta unde muschii mei o incadrezi?

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Bula):

Este normal sa dai un raspuns pertinent, pe intelesul celor care te intreaba ceva, sau sa dai detalii despre o situatie/fenomen pe care il intelegi

| Bula a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

1000 km cu 0, 5 litrii de benzina cu o masina cu consum specific de 7, 5 litri la 100 Km - se incadreaza la 2 (1), fiind o contradictie.
Cu alt fel de vehicul, in anumite conditii poate fi plauzibil.

| T0T a răspuns:

Îmi place să cred că oricare dintre cele 3 variante sunt plauzibile.

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru T0T):

Nu; nu sunt chivalente. Chiar de prcepi : tu ai si intelegerea fenomenului prceput?

| T0T a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai foarte multă dreptate, frate. Mi-am modificat imediat răspunsul, crede-mă că m-am gândit la asta în următoarele 3, 45 secunde. Dar e mai greu să gândești la a 3-a doză de bere!

| Freya1 a răspuns:

Multi o sa vina sa spuna ca e doar in capul tau, nu exista sau e satana sau e camp electromagnetic....Asa ca orce ai spune sau crede nu ai sanse ca esti facut nebun lasi la aprecierea lumi

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Freya1):

Ai uitat sa amintesti de anomaiile graitationale ca nici d'astea nu pricep multi. :o

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Freya1):

@ gravitationale. laughing laughing laughing

| SG1995 a răspuns:

2 si 3.

| Lioana a răspuns:

Paranormalul nu e niciuna din cele 3 variante.
"Termenul paranormal este o vasta umbrela pentru toata varietatea de fenomene neintelese, neobisnuite, neacceptate si inexplicabile din punct de vedere stiintific." (Definiție de pe Descopera.ro)

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Lioana):

Atunci cand vei fuma "legale" sa vii cu un raspuns care sa se incadreze in variabilele intrebarii puse de mine!winking laughing laughing laughing in mod sigur nu o sa pricepi/intelegi acest raspuns!

| Crackman a răspuns:

Paranormalul este de fapt o alta perceptie / o lume ce este dar nu exista in realitate, are de aface cu reinvierea dar pot spune ca am vazut si eu niste lucruri pe care nu le inteleg dar stiu ca sunt acolo si ne urmaresc, soptesc noaptea in urechi si altele ne vegheaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.winking

Am o scrisoare medicala in care scrie clar:In urma investigatiilor facute pacientul sufera de tulburari psihice.

Stii de ce?
Fiindca i-am spus acelui medic, ca imi este greu sa ma gandesc la faptul ca cineva ar putea sa-mi fie superior, ca si entitate vorbind.happy
-Ok, si Dumnezeu? zice medicul.
-Eu sunt Dumnezeul meu!
Si m-a taxat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru anonim_4396):

La seminarul teologic se da si diploma de medic?winking ))

| alex15ccc a răspuns:

Din punctul meu de vedere, eu aleg 1, insa nu trebuie sa ai o minte bolnava ca sa crezi in "paranolmal".