| IonutPetre12 a întrebat:

Pareri despre cărțile lui Osho?

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din ce am observat, cauta sa fie raspuns la orice in acele carti. E ca si cand o pizzerie are si shaorma. Pai atunci pizza nu mai e de calitate.
Trecand peste asta, sunt mai multi autori care au carti mult mai bune decat cartile lui Osho (parerea mea). Dar trebuie cautate happy

| RAY a răspuns:

Osho nu a scris nici o carte, afirmatiile lui se aduna si alcătuiesc carti

| Teffan a răspuns:

Nu mi se par a fi interesante si nu am fost niciodata fan Osho.
Il consider o jignire adusa la adresa invatatorilor indieni(guru).
Decat sa citesc Osho care distorsioneaza hinduismul,mai bine citesc ceva spiritual autentic precum Ramakrishna,Vivekananda, Shivananda, Sadhguru, etc.

Osho e hedonist care s-a impotrivit brahmanismului si spiritualitatii ascetice traditionale hinduse, aducand o noua atitudine potrivita pentru occidentali.

| gratargratar a răspuns:

Osho a fost un eclectic care vorbea sasait in mod intentionat, vrand sa capete o alura de mistic. In definitiv, nu facea altceva decat sa traiasca foarte bine pe banii prostilor: nu muncea, isi permitea lucruri foarte scumpe si avea femei la discretie. Din punctul asta de vedere, a fost un antreprenor de success.

Daca vrei sa citesti carti schimbatoare de viata, iti recomand:
Cararea Imparatiei - Arsenie Boca
Jurnalul Fericirii - Nicolae Steinhardt
Intoarcea la Hristos - Ioan Ianolide

| christine99 a răspuns:

Abureala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Compilație din ceea ce ar fi spus el în cuvântări predici.
Am citit și eu. Nu îmi mai amintesc nimic, cu toate că am o memorie de mamut. Din acest punct de vedere, sunt cărți foarte bune. Nimic de reținut din ele.

| doctorandus a răspuns:

Daca citesti multe carti de el, o sa vezi ca repeta cam aceleasi idei, doar bancurile sunt schimbate.

| IonutPetre12 explică (pentru doctorandus):

Am citit 2 carti si ai dreptate. Sincer nu mi amintesc nimic din nicio carte

| moldova7 a răspuns:

Recomand cartile lui Osho in Engleza dar chiar si pe acelea au inceput sa le altereze in ultima vreme. Inregistrarile mp3 le-au alterat, video-urile pe care le vand in prezent Osho International Foundation (care a devenit corupta dupa ce Osho a murit) sunt tot taiate sa nu se vada ca discipolii radeau si ca il numeau pe Osho "Bhagwan", sau "Iubitule Osho". Vor sa-l transforme intr-un filozof de 2 bani si sa-i schimbe mesajul.
Cartile publicate pe la edituri in Romania nu le recomand, in primul rand pentru ca sunt compilatii (au luat si au pus la un loc ce afirmatii au vrut ei, din discursuri video diferite. De aceea putem vedea in alte raspunsuri ca oamenii au perceput ca e vorba de o 'shaorma'. Este insa o perceptie de suprafata, munca lui Osho este unica si colosala, absolut brilianta si diferita de orice altceva - dar pentru asta trebuie sa practici si sa reusesti sa gusti meditatia)
De aceea recomand FILMELE lui complete, care nu se gasesc usor, dar daca faci efort poti sa dai de un film colo, un film dincolo. Osho e cel mai tare (dar asta pot vedea doar cei care stiu sa aprofundeze). Nu e doar un iluminat, e un iluminat care e capabil sa se si exprime pentru o categorie larga de oameni si care a oferit metode si chei pentru toate tipurile de oameni.
In plus e singurul (atentie... SINGURUL) care chiar a lucrat pentru deprogramarea si dezindoctrinarea omului. Restul maestrilor incearca cumva sa ne invete constientizarea fara sa ne dezindoctrineze, dar e imposibil asa.
Cine vrea poate sa caute pe vimeo.com "rajneesh"; si cine cauta chiar intens poate gasi chiar multe (multe, adica chiar si filmele complete, pentru cine stie sa sape. DA, ALEA 2-3 mii de filme complete de 2-3 ore fiecarewinkingwinkingwinking ), dincolo de propaganda si prostiile superficiale scrise de cei care nu au aprofundat.
Si sa nu uit... Recomand ca Osho sa fie gustat direct, nu prin interpusi, nu va duceti la ASA ZISELE workshopuri "osho", "meditatii dinamice" si alte rahaturi decat dupa ce ati reusit sa meditati singuri (dar nici atunci, pentru ca 99.9% din ele sunt tinute de papagali fara nici o intelegere sau experienta reala; fac pe gurusii si isi dau aere, sunt niste prefacuti, mai bine nu va pierdeti timpul cu ei)

| IonutPetre12 explică (pentru moldova7):

Am avut cateva carti in romana de la osho si sincer nu am ramas cu nimic.decat sa mai ies prin natura

| doctorandus a răspuns (pentru moldova7):

Osho = umanism secular + perspectiva iluminarii mistice.

| Andra420 a răspuns:

Am gasit cartea in casa si m-am decis sa citesc, primele pagini erau scrise destul de intelept, ulterior mi-am dat seama ca se ia in ras cuvantul Domnului.
Daca esti crestin cartea asta nu e pentru tine! Spunea ceva de genul;,, Dumnezeu este gelos pe tine cand sorbi din ceasca cu ceai, pentru ca el traind in gradina Edenului, animalele nu stiu sa faca ceai" Parerea mea este ca aceasta carte este o bazaconie, voi avea material de bagat in foc, imi pare rau de hartia si cerneala irosita pentru astfel de mizerii…pacat…