| Ygorr38 a întrebat:

Pe mine ma fascineaza Universul cu tot ce este in el.
Dar ceea ce ma framanta pe mine si nu reusesc sa inteleg:
Universul are sfarsit? Are o limita?
Gaurile Negre dupa cum multi stiu si galaxia noastra Calea Lactee s-a format in jurul unei gauri negre imense.
Cum se formeaza ele? Din ce materie? daca exista o materie si de ce au o gravitatie foarte mare?

Răspuns Câştigător
| king4aday a răspuns:

N-a publicat restul ce am scris. In fine -- mai nou echipa lui Michio Kaku a venit cu teoria unui Univers alcatuit din 11 dimensiuni. Cauza principala fiind ca, gravitatia e mult mai slaba fata de cum trebuia sa fie. Explica asta destul de interesant in cartile lui.

14 răspunsuri:
| TychoB a răspuns:

"Universul are sfarsit?"
Da, uite de pe wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_death_of_the_universe

"Are o limita?"
Din cate stiu eu nu inca nu se stie daca este finit sau infinit, doar ca traim intr-un spatiu neted (3D plat) si 'vedem' 93 miliarde de ani lumina.

"Cum se formeaza ele? Din ce materie? daca exista o materie si de ce au o gravitatie foarte mare?"
Din nou te indrum catre wikipedia unde poti gasi informatii foarte bune:
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole
Oricum au raspuns si altii la intrebarea ta, eu am adus cateva completari.

"[Pamantul] a fost creat cu scopul de a fi locuit de oameni si ei sa se bucure de conditii perfecte de viata." Dragos_Arapasu_1994

Cam 80% (apa+desert+munti, calcul din burta) din pamant te omoara intr-o zi daca ar fi sa te duc si sa te las acolo, intr-adevar conditii perfecte de viata.

| king4aday a răspuns:

Deocamdata nu se cunoaste limita Universului. Despre sfarsitul lui exista cateva teorii, principalele fiind:
1. Totul o sa ajunga inapoi in singularitatea din care a pornit.
2. Continua expansiunea pana totul se distanteaza enorm si se raceste si ultima stea din cauza energiei intunecate
Gaurile negre in general se formeaza dupa explozia unei supernove, dupa care materia se prabuseste in sine. Un fel de implozie a materiei. Pentru asta steaua trebuie sa aiba o anumita dimensiune, mult mai care ca Soarele. Avand in vedere densitatea imensa care se formeaza, gravitatia creste enorm pana la punctul in care nici lumina nu mai scapa. Deformeaza spatiul, modifica trecerea timpului. Asta se intampla de exemplu si in jurul pamantului, doar pe o scala mult mai mica. Satelitii GPS, de exemplu, asa sunt programati sa corecteze diferenta de timp din spatiu fata de Pamant. Doar teorii sunt deocamdata in ceea ce priveste interiorul unui asemenea obiect. Recent s-a descoperit ca, totusi scapa ceva materie. Gasesti pe Youtube o gramada de documentare de calitate pe tema asta.

| king4aday a răspuns:

Chiar si asa, cu atatea galaxii, materia pe care o vedem azi, e doar o ramasita din Big Bang. In momentul cand s-a produs explozia, s-a format o cantitate imensa si de antimaterie. Norocul nostru a fost ca materia s-a format intr-o cantitate "putin" mai mare, altfel nu era nici Terra, nici Calea Lactee, si nici noi n-am exista. Pana la urma viata e un accident. Chiar si spatiul e alcatuit din materie, in care obiectele mari, datorita masei lor formeaza niste "gauri", asta fiind perceput de noi ca gravitatie. ---\_/---

| king4aday a răspuns (pentru king4aday):

N-a publicat restul ce am scris. In fine -- mai nou echipa lui Michio Kaku a venit cu teoria unui Univers alcatuit din 11 dimensiuni. Cauza principala fiind ca, gravitatia e mult mai slaba fata de cum trebuia sa fie. Explica asta destul de interesant in cartile lui.

| RAY a răspuns:

Universul are sfarsit? Are o limita?

totul are un inceput si un sfarsit si universul va disparea dar pana atunci mai e mult
Gaurile Negre dupa cum multi stiu si galaxia noastra Calea Lactee s-a format in jurul unei gauri negre imense.
gaurile negri sunt stele moarte desi nu s-a format inainte de aparitia stelelor

Cum se formeaza ele? Din ce materie? daca exista o materie si de ce au o gravitatie foarte mare?
o stea cam de 100 de ori in 10 milioane de ani isi consuma combustibilu si explodeaza elibereaza elemente chimice /raze gama care ne pot ucide, este o stea moarta, din cauza marimii sale imense daca pe tine te trage trenul sau te trag eu nu vei simnti o diferenta? daca esti interesat citeste cartiile de pe blogul meu, profil - blog

| Mădă0611 a răspuns:

"Nimic nu poate fi veşnic, odată ce s-a născut" http://www.descopera.ro/......mina-totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tinand cont ca Universul se intinde cu totul, inseamna ca se intinde pe ceva.
Gaura neagra se formeaza din explozia unei stele foarte mari, mult mai mare decat soarele nostru. nu se stie din ce e formata, se stie doar ca haleste tot, absolut tot si emana radiatie foarte mare.

| mihaitaLGP a răspuns:

Universul reprezintă lumea în totalitatea ei, nemărginită în spațiu, o lume care se afla intr-o contiuna expansiune.
Dar exista teoria ca universul are un final in timp, chiar daca se afla intr-o coninua expansiune.
Acest proces fizic de expansiune, oricat de lent ar fi, ar trebui sa se opreasca totusi odata si odata, Big Crunch, moarte termica ori dezintegrare cuantica.

In concluzie, inainte universului nostru a fost un alt univers.
Te pierzi analizand.

Nu avem capcitatea necesara si nici experienta sa intelegem tot ce coexista simultan.
Este mult prea greu, chiar imposibil.

Formele pe care le iau materia, energia și informația în procesul dezvoltării lor perpetue.

| Emilian601 a răspuns:

Intodeauna am asemanat universul unui desert, iar noi (Terra) suntem doar un graunte de nisip.
"Universul are sfarsit? Are o limita?"
si desertul are o limita nu? desi pare infinit.

si pe mine ma fascineaza Gaurile Negre( gaura la propriu caci acestea sunt o "ruptura" in tesutul spatio-temporal) si din cate stiu s-au format in urma Supernovelor, iar cu cat o gaura neagra este mai mare cu atat forta de atractie a acesteia scade, cele mai periculoase sunt cele mici care sunt de multe ori transparente.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Pamantul nu se va sfarsi niciodata, uite ce declara oamenii inspirati de Dumnezeu ca sa scrie, pentru ca noi sa nu fim in nestiintasadEclesiastul 1:4) O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.
alt exemplu estesadPsalmul 104:5) Tu ai aşezat pământul pe temeliile lui şi el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.
Putem fi siguri asadar ca pamantul nu se va sfarsi, el a fost creat cu scopul de a fi locuit de oameni si ei sa se bucure de conditii perfecte de viata. Daca vrei informatii despre scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant sau de ce s-a ajuns la ce se intampla in prezent astept intrebari.Laude lui Dumnezeu sa ii fie aduse pentru minunata sa creatie.

| MrsEinstein a răspuns:

Eu încă, ţin să cred că Universul e nesfârşit, şi cred că acolo undeva mai există o planetă ( sau mai multe, unde este viaţă)
I just think, stay kalm

| Ygorr38 explică:

Interesant ce zici.
Dar nu mi-e teama ca se va sfarsi Pamantul.
Doar se va modifica, dar in timp ce am mai citit despre Univers si tot ce este in el M-a fascinat si ma face sa vreau sa cunosc mai multe.

Stiati ca pana in acest moment au fost descoperite peste 200 de miliarde de galaxii?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Ygorr38):

Terra poate oricand sa dispara

Dupa cum ai specificat si tu, in acest moment sunt peste 200 de miliarde de galaxii descoperite.

Gandeste-te ca in totalitate sunt asa de multe incat nu se poate aproxima ca numar.

Sa nu mai vorbesc de planete, aceste planete se nasc si mor la fiecare secunda chiar in timp ce eu tastez.

Deci da, Terra are un sfarsit.
Nu este cu nimic mai deosebita.

| Ygorr38 explică:

King,imi place raspunsul tau.

| raimbowfly a răspuns:

Ele se formeaza din supernove = a2a explozie dupa big bang adica mai exact cand steaua este pe moarte aceasta se lupta cu propria gravitatie dar in timpul acela in interiorul ei se formeaza o gaura neagra si aceasta explodeaza. exista si gauri negre inverse se spune ca din acelea s-a format universul.