| Sakura02 a întrebat:

Pe teritoriul Antarctidei viteza vintului ajunge la 200-250 km/h.Ce cauza determina acest fapt?

3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Raspunsul nu trebuie sa fie mura in gura, ci sa te puna la gandit, asa ca --> http://www.descopera.ro/mari-intrebari/10677180-de-unde-vine-vantul
:D

| sublime89 a răspuns:

Aerul rece si dens de pe platourile din centrul continentului coboara inspre pentile abrupte din apropierea coastelor. Este un tip de vant numit "katabatic".

| SoundTHeWave a răspuns:

Da pentru ca nu exista munti, practic vantul circula liber si curentii care trec pe acolo se modifica din cauza schimbarii de temperatura.