| sabin89 a întrebat:

Pentru a rezolva problema românească din ținutul secuiesc, ar trebui mai întâi demonstrată problema dăinuirii elementului daco-roman în Dacia și apoi problema originii secuilor. Prima problemă, aceea a dăinuirii, pare să fi fost rezolvată cu succes încă din secolul trecut de istoricii noștri (vezi răspunsul dat teoriei contrare prezentată prin Roesler-Hunfalvy). Ar mai rămâne cea de a doua, a originii. Aceasta se dovedește ceva mai complicată. Despre originea secuilor găsim pe net o mulțime de articole, în care se avansează tot felul de ipoteze. Ar putea fi huni, după cum susțin cronicarii; ar putea fi rămășițele gepizilor, cum susține Karacsonyi; ar putea fi resturile avarilor, cum zice Sebestyen. În fine,
vin și eu cu o ipoteză. Acești oameni ar putea fi compatrioții noștri. Adică, ar face și ei parte din același popor român în devenire, ca toți ceilalți de pe teritoriul Daciei; numai că, la venirea ungurilor, ei au fost (nu știm în ce împrejurări) maghiarizați.
Ce ziceți de ipoteza asta? Sau, aveți alta mai bună?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Secui, sasii si swabii au fost adusi la perimetrul Transilvanian pentru apararea granitelor Ungriei, pe linia interioara a Carpatilor.
Secui au fost adusi din actualul teritoriu austriac: Burgerland, iar sasii si swabii din sudul actualei Germaniei.

| sabin89 explică (pentru Bula):

E bine de știut și de unde au fost aduși, dar despre origine ce poți să spui? Ești de acord cu originea lor hunică, de exemplu?

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Originea lor nu se cunoaste exact, probabil au fost o parte si din cele 12 popoare venite impreuna cu maghiarii.

| doctorandus a răspuns:

Majoritatea străinilor nu văd nicio legătură între poveștile cu dacii și romanii și apartenența Transilvaniei la România. Dacă îi luați cu „Transilvania e a României pentru că dacii și romanii" ați pierdut deja disputa din fața lor. E o situație de acum două mii de ani care pentru ei n-are nicio legătură cu situația de azi. La fel cum regimurile de azi din Iran și Irak nu au legătură cu Persia și Babilonia antice, ci mai degrabă cu sectele islamului.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Adrian Cioroianu a zis ca Transilvania a fost castigata de-a lungul secolelor de natalitatea mai ridicata a romanilor fata de alte grupuri etnice. Natalitate=politica demografica. Se trezisera si ungurii la spartul targului ca trebuie maghiarizate populatiile. Politica de maghiarizare a facut rau Ungariei: astfel si-au pierdut regatul multietnic. Erau stat multietnic si trebuiau sa se fi multumit cu a ramane stat multietnic.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Republica Moldova nu s-a unit cu Romania pentru ca majoritatea populatiei moldovenesti nu doreste unirea. Asta e o realitate din secolul XXI si putin conteaza ce s-a intamplat cu doua sau trei secole in urma. Si mai putin conteaza ce s-a petrecut in Antichitate pe teritoriul actual al Republicii Moldova.

Indiferent ca sunt adevarate sau false, povestile cu dacii si romanii sunt considerate povesti vanatoresti cand discutam geopolitica secolului XXI. La fel cum granitele actuale dintre Iran si Irak nu se decid in baza intamplarilor din Antichitate.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Ce-au facut (sau n-au facut) daco-romanii cu 1500 ani in urma nu este un argument credibil pentru a retrasa granitele tarilor europene in secolul XXI. Daco-romanii sunt istorie antica, atat in sens literal cat si in sens metaforic: bataliile lor si teritoriile ocupate de ei in Antichitate nu mai pot schimba granitele de azi. Istoria antica este pur si simplu de mult incheiata si doar bizoni spalati pe creier de Ceausescu cred ca granitele Romaniei sunt in pericol daca istoricii romani nu pot demonstra originea poporului roman sau originea transilvanenilor. Pai adevarul este ca la nivel mondial originea poporului roman nu este cunoscuta, adica istoricii pe plan mondial nu au ajuns la niciun consens sau opinie majoritara cu privire la acest lucru. Exista trei mari teorii pe tema asta si niciuna dintre ele nu este solid dovedita.

Doar Ceausescu avea ideea bizara ca daca pierde o disputa pe o tema de istorie antica se vor schimba granitele Romaniei (vor navalii ungurii). Si oricum scopul istoriei ceausiste nu era cunoasterea realitatii istorice, ci sa-l prezinte pe Ceausescu drept apogeul conducatorilor de stat daci si romani. Istoria ceausista era mitologizata, iar zeul acestei mitologii era Ceausescu insusi.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

"la nivel mondial originea poporului roman nu este cunoscuta"
Dar a poporului francez, este cunoscută? Dar a celui englez? german? sârb? rus? ucrainian...

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Nu cunosc. Dar stiu ca pentru alte tari exista mult mai multe dovezi si izvoare istorice, ceea ce nu prea exista pentru o parte indelungata a istoriei romanilor. Deci ei nu sunt in aceeasi situatie cu privire la originea poporului lor.

| relian a răspuns:

Problema este deja rezolvata, aia nu-s romani, is secui, au fost adusi acolo de cineva, aia se stie sigur, deci nu-i nici o problema din pctul asta, si ei stiu f bine asta, exista documente ca au fost adusi acolo, nu stau sa le caut, le poti cauta si tu singur.

Despre romanii ca noi am fi daci, ori rude, aia chiar ca nu are absolut nici o relevanta laughing indiferent cine sintem, sau de unde am venit, asta este tara noastra, in documentele vremurilor existenta romanilor sau a celor care vorbesc limba asta, e acolo, documente straine, chiar maghiare, asa ca ce mai conteaza daca am fi urmasii dacilor, sau nu, conteaza ca am fost aici inaintea altora, ma refer a celor ce ne inconjoara astazi, asa ca nu prea aveam ce rezolva, eu asa zic.

Maghiarii se stie sigur ca au venit acolo unde stau astazi, asa si ce, ne apucam acul sai eliminam, sai gonim laughing ca acolo ar fi fost altii si ca ala n-ar fi pamintul lor?
Arata o natie care a fost pe acel teritoriu de mii de ani? In afara de greci eu nu mai stiu alta natie care sa fi fost acolo de stiu si eu cit sa zic 3-4 mii de ani.
Pina si grecii au ajuns acolo de altundeva, deci au eliminat populatiua indigena, ori au asimilato, ala n-a fost teritoriul lor, dar nu ne apucam acum sa facem ce anume?

Astia sasii daca nu le convine regimul sa plece in Germania, de unde au fost adusi, asta nu-i teritoriul lor, nici n-a fost vreodata.E ca si cum te duci in chirie, apoi ai pretetia ca aia e casa ta laughing

O fost prost ala impuscatu, ca nu ia eliminat de tot, si pe aia si pe unguri, trebuiau urcati de pe atunci in vagoane, trimisi pachete in Germania si Ungaria.
Daca aia vor rahaturi, du-te frate si cere alea acolo de unde provii.Ce se intampla in RO nu este bine deloc, in acele zone aia nu agreaza pe romanii, inscriptii in limba lor, cand legea spune clar altceva.

Deci aia is acolo ilegal, putem spune ca ei functioneaza ilegal, dar is tolerati de guvernare, ceea ce nu-i bine deloc.
Eu i-as pune la pct, care nu respecta legea, pana la urma ii bagi si la puscarie, dar romanii is prea prosti, prea fricosi sa faca ceva, sa ia masuri.

Nu e nimeni cu coa...ie sa le puna pielea in teapa

Deci secuii is adusi de pe undeva din zonele germanice. Fostele imperii iau adus pentru ce scopuri aveaiu ei acolo.Mai exact primii germani ajunsi prin Transilvaia au ajus undeva prin secolul 12, incurajati de regele maghiar care urmarea sa intareasca partea aia ce o luase sub stapinire de la romanii, sau cum se numea populatia bstinasa ce era acolo.
Lea asigurat protectia prin cavelerii teutoni, asa au ajuns sa faca cetati acolo.
Deci a fost interes mghiar, aia au fost intr-un fel invitati sa mearga acolo, nu au fost adusi cu forta.

Asa zic americanii care au studiat istoria din zona asta, iar eu ii cred pe ei nu pe alti laughing
Regele maghiar Geza al 15 lea laughing asa zic astia cal chema Geza 2 a urmarit sa apere si sa dezvolte zona asta ce o luase maghiari cum am spus in ocupatie, plus sa o apare de migratori, asa ca o strigat care se ofera, sau oferit sasii is de orgine saxoni, aia au zis mergem noi, daca cineva ne protejeaza si maghiari au pus teutonii sa le asigure paza initial.

La un mom dat teutonii pleca de acolo, datorita neintelegerii cu maghiarii, asa ca sasii se vad singuri, doar cu populatuia indigena, care era majoritara.
Vazind asa, regele nu mai stiu care Andrei de cu-r sa-l iei laughing le faciliteaza, sau mai bine spus ii momeste pe aia sa ramana acolo, le da drepturi, paminturi, etc, asa ca au ramas, momeala era destul de buna laughing

Dupa au venti alte vremuri, care au cazut si asupra lor, a sasilor, sau razvratit impotriva asupritorului, adica celor care le dause apoi le luase laughing asa is maghiari neseriosi ca si rusii.

Asa ca au ramas acolo pana in ziua de astazi, au convietuit impreuna cu populatia ce vorbeau limba romana, care atentie, erau majoritari, pentru ca mai fusese adusi si unguri in zona.

Deci probleme nu-s, doar ca unia din ei, vor sa roada ceva mai mult, vor oase de ros, nu pot ca nu au loc de romanii, asa ca incearca sa razvrateasca pe restul impotriva romanilor, sa aiba cei care ii vor conduce ce roade.

Cum am spus nu trebuia lasati sa isi faca aia de cap acolo, eu as intra peste ei cu armata, nu vad nimic ilegal, aia nu se supun legilor tarii, legea spune clar se vorbeste in RO limba romana, acasa al ei pot sa vorbeasca si chineza, e treaba lor, dar in instututii aia este legal romana si semne in limba germana niste anomalii, alea trebuiau dat jos de autoritati, de guvern imediat si cei care lau pus bagati la bulau.

Romanii is prea blinzi comparativ cu alte natii, is prea toleranti, dar pana cand?

| relian a răspuns:

Pentru doctorandus, a facut ceva comentarii aici, dar a spus ceva chestii cu care nu-s de acord, asa ca bag aici o eventuala replica, pentru ca el, cred ca m-a blocat, asa ca nu-i pot adresa direct.

Care straini? Daca te referi la rusi, bulgari, maghiari, normal, la astia de le arati si video tot o sa spuna ca nu-i adevarat.

Treb sa ne uitam ce spun straini aia de departe de noi, care nu au absolut nici un interes sa ascunda adevarul.
Treb sa ne uitam si la noi, sa analizam situatia, care deja este f clara.

In zona era o populatie care vorbea o limba, asta inainte sa vina maghiari si restul, ca am avea legatura cu daci, orice om sanatos la cap ar spune ca am avea.
Cine spune ca nu am avea nici o legatura cu dacii, e dus de acasa, ori are ceva interese ascunse.
Nu exista in istoria imperiului roman, ca aia sa rada toata populatia unui teritoriu cucerit si sa aduca acolo alta populatie.
Nu vad rostu, nu vad sensul, apoi cum ramane cu populatia din est, unde romanii nu ajunse, aia cum aparuse acolo si sa vorbeasca al dreacu aceiasi limba.

Deci logic avem ceva in comun si cu vechii daci, ca s-au amestecat aia si cu alte neamuri, este f adevarat, dar nu ai cum sa spui ca povestea cu dacii nu are legatura cu populatia din zona.
Treb sa ne gindim cine erau mai multi, cei din zona, sau cei adusi? Logic cei din zona respectiva erau mai numerosi, cei adusi nu puteau niciodata depasi numarul bastinasilor, ca doar nau cuerit romanii teritorii pustii, doar nu sor batut aia cu morile de vint laughing

Deci populatia ce vorbea limba asta ce o vorbim si noi astazi, e o continuitate a celor dinainte lor, a dacilor, a celor adusi, sau veniti in zona.
Sa spui ca dacii pur si simplu sau evaporat, mi se pare o chestie de gradinita.
Pierdem daca spunem ca avem legatura cu dacii? Eu nu vad, pentru ca deja folosim cuvinte de la aia, avem asa ceva in vocabular si atunci cum au ajuns acele civnte la cei adusi, daca dacii sau evaporat peste noapte?

Adevarat, vecinii nostri mereu au dorit bucati din teritoriu, dar nu stiu cum de s-a intamplat au ramas toti cu ochii in soare laughing asa de prapaditi cum erau cei din zona, bastinasii, au trecut peste ei toti, dar au ramas aici, au vorbit aceiasi limba, parca e un facut laughing

Eu nu ma iau dupa ce spun straini, vecinii, ma iau si dupa logica, dupa ce mai se gaseste, vocabular, cuvinte, trebuie sa mai si gindim, nu sa stam la ce spun strainii.
Uite ca americanii spun ca avem legatura cu dacii, asa ca eu ii cred pe astia, nu pe vecinii nostri.
Comparatia ta cu Persia si Babilon, nu se aplica in cazul de fata.
Acele state, au fost cucerite, au cazut, apoi cuceritorii siau impus limba si restul.
Dar in cazul nostru, nu romanii au fost cuceritorii, a fost tocmai invers laughing asa ca nu se leaga deloc ce spui tu.Cum de cei cuceriti au rezistat mai mult ca cei care ii cucerise, e ceva dubios.

Singurii care siau mentinut cultura si limba in fata cuceritorilor au fost grecii, aia au persistat pentru ca spun cunoscatorii, cultura lor era mai buna, mai puternica ca a cuceritorilor.
Asaa si asta insemna ce anume? Sa inteleg ca romanii, sau populatia ce vorbera limba si aveau o cultura, a fost superioara celei romane, celei maghiare, ruse si care o mai fost?

E tare nu? laughing asa ca si cultura, se pare ca sintem cumva egalii grecilor, desi nici vocabular nu aveam laughing

Asa ca exemplu dat de tine e tocmai pe dos, deci nu se aplica in cazul nostru, noi am fi trebuit sa fi disparut de mult timp de peste tot si ca limba si ca toate, amintirea sa ramana de noi, dar al dreacu am ramas pe pozitie laughing
Sa fi avut grija de noi extraterestrii? laughing

| Vasilake a răspuns:

Intai trebuie aratate crimele grofilor impotriva romanilor. Se stiu dar politicienii se pupa-n bot cu udmr.