| CrucifiedCountess a întrebat:

Pentru asa zisii crestini. Daca exista Creatorul, unde se afla El acum? Si de ce nu se arata noua?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andreicatalin - ce tare e aia cu lasa-te dus de simturi, nu de logica in crestinism! Pai, om bun, daca e asa de bine sa te lasi dus de simturi in crestinism, de ce nu te lasi dus de simturi si in viata reala? De ce dumnezeul asta care exista peste tot si face minuni, se arata unora si altora nu vindeca amputatii? Aia nu se roaga? Am vazut o caricatura excelenta care iti poate raspunde, conteso. Dumnezeu e in imaginatie.

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total de-acord cu andreig...Ai zis bine "asa zisii crestini" si "noua"->Te crezi crestina? El i se arata celor care merita cu-adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Contesa, de ce vrei sa iesi in evindenta? e ok chiar daca nu inteleg... dar mai mult nu inteleg de ce vrei sa iesi in evidenta cu intrebari de genu asta, sau chiar asa s a ajuns sa nu te bage nimeni in seama daca vorbesti despre orice altceva...ha? asa e ca am dreptate?

E ok iti inteleg insistarea, asa eram si eu la 13 ani cand eram pedepsit in casa, dar ajung sa nu te mai inteleg, pacat. ca imi facusem o parere buna despre tine prin niste raspunsuri amuzante care le am citit.

In legatura cu intrebarea... daca te fascineaza asa de mult existenta Lui Dumnezeu iti recomand sa citesti Biblia, sau nu te ai gandit la asta?

Din cauza pacatului nu il putem vedea pe Dumnezeu, Moise a fost un om ca si oricare dintre noi si a vorbit cu Dumnezeu si la vazut intr un rug aprins, cum a facut? a avut credinta.

E rau sa vorbesti despre unele lucruri pe care nu le cunosti si nici nu vrei sa le cunosti, pacat.
Si de ce ai zis,, asa zisii crestini", ce ai tu cu cei care sunt crestini? de ce sunt, ei, asa zisi" fiindca pacatuiesc? sa inteleg ca tu esti neprihanita? diferenta dintre un crestin si un ateu e ca el crede in Dumnezeu si atat, nu exista,, asa zisii", ai aruncat cu noroi in multi de aici tu fiind curata pe maini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Countesso? olarul nu sta printre oalele lui? il vad ele? asa si cu Dumnezeu.trebuie sa invatam sal vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt dmnzeu: "de ce nu te lasi dus de simturi si in viata reala?"
Raspuns: Pentru ca Dumnezeu este viata! In El avem viata, miscarea si fiinta.
Si inca ceva: El nu se arata noua[adica creatiei sale] pentru ca daca ar face-o, El Insusi ar fi cretia. ceea ce nu-i asa.
Ce atata tam-tam? Daca nu crezi in El, vezi`ti de treaba ta.si nu mai incerca sa manipulezi[valabil pentru atheii]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@delight - cu tot respectul, dar nu e foarte logic ce ai scris. Ce ai vrut sa transmiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o imtrebare pentru tine:te-ai gandit cum au luat fiinta:cerul, astrii, planetele, tot ce este pe Pamant:forme de relief, ape, plante, animale, omul cu atatea organe, substante in organism? Cum iti explici ca tu pui o samanta in pamant si din ea ies niste plante si niste flori atat de minunate? Gandeste-te putin la toate astea! In plus, incearca sa crezi, apoi roaga-te din tot sufletul! Apoi vezi cum te simti. Dar, in primul rand, roaga-te sa ti se ierte pacatul necredintei.Acesta e un pacat foarte mare.Doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andreicatalin (eu te respect, chiar daca imi esti superior) - e un amestec de logic si ilogic in ceea ce ai scris. Fii, te rog, mai concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andreicatalin - "voi ateii". Multumesc pentru consideratie, draga domnule; este inca un semn care ma face sa fiu incantat ca nu am prieteni imaginari. Eu iti doresc sa gasesti tot ceea ce cauti in credinta ta, dar nu in ignoranta. Nu te costa nimic sa incerci si altceva. Eu am facut un an de seminar, stiu foarte bine ce inseamna partea cealalta, draga domnule. S-ar putea sa fii uimit sa afli ce inseamna, de fapt, crestinism, credinta, religie, dumnezeu sau zei. In rest, asa cum am mai spus, prefer enigmele stiintei unor explicatii simpliste, ideale si total antiintelect. Succes si sanatate, mai ales!

| alinaandrei a răspuns:

Ni se va arata in Ziua Judecatii care eu nu mi doresc sa vina. dar ti Se arata zilnic prin minunile Lui.tot ce ne in conjoara e creat de El.nu crezi nu? ok1 atunci explica mi cumde in fiecare an se intampla aceaasi min une la aceeasi ora in acelasi lOC la Sf Lui Mormant sa se faca Lumina si sa se raspandeasca in toata lumea?
mari cercatatori au fost acolo si au ajuns la concluzia ca e Dumnezeu. u stii cate garzi si cate sunt acolo.pentru a nu se parinde cu nimic? si cat de pazit e acel Loc? explica mi

| bibiank a răspuns:

Poate pentru ca suntem prea pacatositongue

| InGeRaSh_5771 a răspuns:

Stiti, chiar aceasta intrebare duce pe muti in eroare, insa, cu credinta vei trece peste tot, crezind in DUMNEZEU, crezi in tine, si multe lucruri chiar daca se petrec,, sunt inexplicabile, nu sunt reale,, ceea ce dovedeste ca EL este!