| hominid dreak a întrebat:

"Pentru ca raul sa triumfe, e suficient ca oamenii de bine sa nu faca nimic"-Edmund Burke. Cu aceste cuvinte se termina filmul "Tears Of The Sun", ce are ca protagonisti principali pe Bruce Willis si Monica Beluci. O poveste despre ororile rautatii umane dar si a sperantei intruchipata de curajul, implicarea si abinegatia unor oamuni(putini) dispusi sa-i ajute pe cei neputinciosi in fata mortii.Va recomand acest film. E magnific. Dupa vizionare, intreaba-te:"daca as fi fost in aceasta poveste, care ar fi fost rolul meu?". Si acum o intrebare pentru fiecare dintre noi:"te consideri un om de bine?"Degeaba, daca nu-ti pasa si nu te implici in problemele altora.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

E singurul lucru care poate însănătoşi o familie, societate, sau întrega lume.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cindva, credeam ca nu are rost sa ma implic. Dar tocmai acest citat m-a determinat sa iau o alta atitudine, si acum ma implic, incepind de la cele mai mici chestii. Uneori nu e usor sa stai fata in fata cu prostia, nesimtirea, indolenta unora, insa simplul fapt ca te implici te poate ajuta sa intelegi ca poate ai reusit sa faci ceva pentru a schimba lucrurile in bine in aceasta lume.
Am sa caut filmul, si am sa-l vad. Sunt sigur ca voi avea ce vedea.

| Razvan a răspuns:

Pe mine m-ai facut curioasabatting eyelashes. Multumesc pentru recomandarebig grin

Abh
| Abh a răspuns:

Filmul e foarte bun, insa citatul e pentru oameni plictisiti, cu mult timp liber si cu bani. Recomand serialul "Philantropist" ca sa vedeti la ce ma refer. In viata de zi cu zi de abia apuci sa te ajuti pe tine, nu-ti permiti sa gandesti in termeni atat de fixi, bine si rau. Ce e raul pana la urma? Doar definitia pe care i-o atribuim noi, e o chestie subiectiva.

| hominid dreak explică:

Am uitat, adresa unde puteti viziona este: http://www.filmelive.net/actiune7.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmul e o capodopera din punctul meu de vedere, iar in ceea ce priveste definitia lui Edmund Burke e nemaipomenita, totusi in zilele noastre cine mai e dispus la asemenea sacrificii pentru omenire, tinanad cont de faptul ca rasa umana a devenit de neiertat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat, excelent film, merge cam pe acelasi principiu ca in Beyond Borders, cu Angelina Jolie, iar mottoul m-a facut sa caut si sa gasesc acest site...