| chelstone a întrebat:

Pentru cei ce sustineau ca dumnezeu nu cere jetrfe, cum comentati urmatorele versete biblice:
Iesirea 29:10 Sa aduci apoi vitelul inaintea cortului adunarii si sa-si puna Aaron si fii lui mainile pe capul vitelului, inaintea Domnului, la usa cortului adunarii.
11. Sa junghii vitelul inaintea Domnului, la usa cortului adunarii.
12. Sa iei din sangele vitelului si sa pui cu degetul tau pe coarnele jertfelnicului, iar celalalt sange sa-l torni tot la temelia jertfelnicului.
13. Apoi sa iei toata grasimea cea de pe maruntaie, seul de pe ficat, amandoi rarunchii si grasimea de pe ei si sa le arzi pe jertfelnic.
14. Iar carnea vitelului, pielea lui si necurateniile lui sa le arzi cu foc afara din tabara. Caci e jertfa pentru pacat.
15. Dupa aceea sa iei un berbec si sa-si puna Aaron si fiii lui mainile pe capul berbecului;
16. Sa junghii berbecul si, luand sangele lui, sa stropesti jertfelnicul de jur imprejur.
17. Sa tai apoi berbecul in bucati, sa speli cu apa maruntaiele si picioarele si sa le pui pe bucati langa capatana lui.
18. Si sa arzi berbecul tot pe jertfelnic. Aceasta este ardere de tot Domnului, jertfa Domnului, mireasma placuta inaintea Lui.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Vechiul Testament, oamenii duceau jertfe ca sa fie iertati de pacate.Dar ei continuau sa pacatuiasca si astfel sangele nu mai ajungea sa acopere pacatele care se tot inmulteau.Atunci Dumnezeu a dat pe Fiul Sau ca jertfa de ispasire pentru pacatele noastre, si numai prin sangele Lui putem primi iertarea de pacate.

| wales a răspuns:

Intrebarea ta se refara la Vechiul Testament, adica la vechiul legamant.
Jertfele V.T.au fost de multe feluri '' ceremoniale, de ispasire...''.Ele au fost pur simbolice si erau aduse anual, aveau rolul de aducere aminte omului de pacatul in care se afla:
'' 1. In adevar, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu infatisarea adevarata a lucrurilor, nu poate niciodata, prin aceleasi jertfe care se aduc neincetat in fiecare an, sa faca desavarsiti pe cei ce se apropie.
2. Altfel, n-ar fi incetat ele oare sa fie aduse, daca cei ce le aduceau, fiind curatati o data, n-ar mai fi trebuit sa mai aiba cunostinta de pacate?
3. Dar aducerea aminte a pacatelor este innoita din an in an, tocmai prin aceste jertfe;
4. caci este cu neputinta ca sangele taurilor si al tapilor sa stearga pacatele.'' ( Evrei 10 ).
Acum noi suntem in noul legamant incheiat de Dumnezeu cu oamenii si implinit de Fiul sau Isus Hristos la cruce:
'' El este jertfa de ispasire pentru pacatele noastre; si nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale intregii lumi.
Isus este singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, doar prin sangele Lui avem mantuire si putem merge la Tatal ceresc:
'' Deci cu atat mai mult acum, cand suntem socotiti neprihaniti, prin sangele Lui, vom fi mantuiti prin El de mania lui Dumnezeu.'' (Rom.5:9).
Acum singura jertfa valabila este sangele scum a Mantuitorului:
'' Astfel, dar, fratilor, fiindca prin sangele lui Isus avem o intrare sloboda in Locul Preasfant,''( Evrei 10:19 ).

| DorelSudoru a răspuns:

De fapt d-zeu ii invata cum sa-si faca de mancarelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai proasta satului? in vechiul testament erau alte legaminte intre Dumnezeu si poporul lui. daca nu ai studiat biblia de ce te bagi ca prostul in discutii? tu nu stii ca sistemul de jertfe din vechiul testament, aratau spre cele din viitor.sistemul respectiv a fost inlocuit cu o jertfa suprema. dumnezeu insusi s-a intrupat si s-a rastignit, sub ipostasul sau de fiu al lui Dumnezeu. unul din cele trei ipostasuri, din treimea cea de o fiinta? mai iarta-ma ca scriu asta dar esti prost de mori frate.lasa religia, ca esti in plop, si plopul in aer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai zi-ne, zeule! Adu-ne lumina!