| noreligion a întrebat:

Pentru cei mai necredinciosi, asa cum sunt eu, biblia are o sperietoare infailibila:diavolul! Insa, citind biblia, am intrat si mai mult in ceata.
-ESTE DIAVOLUL LIBER, SAU ESTE INCATUSAT IN IAD?
Caci conform I petru 5:8, el este liber si bantuie pamantul in lung si-n lat, crutand numai pe crestini, restul de peste 4 miliarde de,, liberi cugetatori" ispitindu-i si luandu-i cu el in iad.
I petru 5:8
,, 8. Fiţi treji, privegheaţi. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită, "
Insa tot din biblie aflam ca el este LEGAT si asteapta sa vina judecata de apoi. lool!
II petru 2:4
,, 4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruţat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziţi spre judecată"
sau in iuda 1:6
,, 6. Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari."
Voi ce parere aveti, este sau nu liber?,, Scorul" este de 2-1 ca el este incatusat.

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Daca inlaturam superstitia si asa-zisele exorcizari, nu mai ramane gram de diavol, nici macar incatusat.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Interesanta poveste te mai astept si cu altele, liber nu e daca era il vedeam in persoana laughing dar omul face si bune si rele asta e

Răspuns utilizator avertizat
| noreligion explică:

@sergiuflore-,, Tu nu ai inteles ce trebuie. Diavolul e inca un inger de lumina frumos, care are la randul lui mai multi ingeri''
Corect.Si cine este Itzicul vostru rastignit? Ia sa vedem:

Apocalipsa 22:16

,, 16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa. ''

| Crisu_7532 a răspuns:

Nu trebuie sa intelegi termenul "incatusat" in sensul sau propriu. Diavolul este "incatusat" in Iad la modul ca nu are acces in Rai, nu la modul ca nu se poate misca. Din contra, se misca si se misca, de ce sa nu recunoastem?, destul de abil. prin "incatusarea" Diavolului se intelege faptul ca a fost exilat din Rai si, ca atare, pedepsit sa stea numai in Iad.

| alexutu001 a răspuns:

Salut, pai nu stiu ce sa zic multe fapte dovedesc ca ar exista parti are raului pe pamant dar raul suprem cred ca e este incatusat, cel mai bine este sa te duci la un preot sa-l rogi pe el sa te lamureasca cu chestiile neintelese din Biblie cand am fost la o nunta preotul de acolo dupa ce a tinut ceremonia a zis sa citim biblia si deca nu intelegem ceva ne sta la dispozitie cred ca un preot este in stare sa-ti explice astahappy

| Costel95 a răspuns:

Mah noreligion m-am uitat peste intrebarile tale, si am o intrebare. Cu ce te ajuta sa te incurci tu singur in Scripturi? Chiar crezi ca, cu toate argumentele astea vei demonstra ca nu exista Dumnezeu? Dumnezeu exista, e mai mare ca toti. El va exista in veci. Existenta Lui nu depinde de oameni. Si ca sa intelegi Biblia iti trebuie intelepciune de la Dumnezeu. Daca nu-L ai pe Dumnezeu, atunci degeaba citesti Biblia ca n-o intelegi!

| sergiuflore a răspuns:

Tu nu ai inteles ce trebuie. Diavolul e inca un inger de lumina frumos, care are la randul lui mai multi ingeri. Lucrarea lui e de a ii face pe oamenii care se incred in Dumnezeu sa nu mai iubeasca binele. Deci, inca este liber, dar va fi legat timp de 1000 de ani, timp in care credinciosii care vor fi ridicati la cer ii vor judeca pe cei rai. Din fericire exista o cale de intoarcere...la Isus, aceea e numai prin credinta si dragoste, ca sa putem si noi fi mantuiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este un document menit sa tina lumea in captivitate intelectuala
asa cum a fost faza ai cand lumea l-a intrebat pe iisus cand vine sfarsitul lumi si el le-a spus
"Nu este pentru voi sa stiti"
Cum sa zic sunt si parti bune si parti rele in religie
Dumnezeu spune ca pacatosi vor ajunge in iad
dar oare dumnezeu a spus asta intr-adevar sau o inventie dea preotilor ca sa tina lumea la picioarele lor?
Biblie este o combinatie
Cunosc pe cineva care a terminat facultatea de teologie si a spus ca, credinta lui a devenit mai slaba cu atat mai mult cu cat sa avantat in bilbie si in religie
totul devine limpede daca investighezi
Priviti filmul Zeigeist
Normal ca pentru cei care au fost crescuti de parinti crestini au fost invatati astfel
Dumenezeu a creeat lumea dumnezeu este cel mai mare lucru dintre toate mai important decat tine
daca te rogi el te va ajuta si iti va da puterea si credinta sa treci peste orice obstacol
asta in subconstientul multor persoane se manifesta ca Placebo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El este liber da nu are toata puterea care o sa o aiba in zilele de dinaintea judecati...

| original376328 a răspuns:

Dar daca pământul este iadul? Si el este închis în iad si mișună si prin el, adică pe pământ? laughing E o ipoteză ciudata, nu o susțin.

| Vasy1796 a răspuns:

Pai ambele deoarece liber este sa le sopteasca oamenilor sa ucida, sa minta si alte lucruri(asta ii are in vedere pe cei ce pacatuiesc grav si nu fac nici un fel de bine) dar si incatusat caci de era liber ne distrugea vietile pe rand in chinuri happy