| Meme10Memu a întrebat:

Geneza 6:2:"Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit."

Iuda 1:6:"Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari."

Adam nu avea nevoie de vreo interdictie si nici ingerii. La ce le trebuie ingerilor organe genitale, cand se materializeaza in oameni, daca n-au voie sa le foloseasca? La ce-i trebuia lui Adam un pom interzis daca nu avea voie sa manance din el?

Răspuns Câştigător
| Ștefaniq a răspuns:

Pentru că așa a vrut Dumnezeu. Simplu.

| Meme10Memu explică (pentru Ștefaniq):

Da, asa este. Incerc sa inteleg motivele pentru care Dumnezeu a facut lucrurile asa cum sunt. Asta ma ajuta sa ma apropii mai mult de Dumnezeu, sa-L inteleg si sa fiu mai fericit.

6 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

"Adam nu avea nevoie de vreo interdictie si nici ingerii"- de ce crezi asta?
"La ce-i trebuia lui Adam un pom interzis daca nu avea voie sa manance din el?" - ascultând de Dumnezeu arata recunoștință pentru tot ce primise de la El, și accepta faptul că Dumnezeu are dreptul să decidă ce este bine și ce nu.
"La ce le trebuie ingerilor organe genitale, cand se materializeaza in oameni, " - păi dacă și-au luat corpuri omenești cum trebuiau să fie? Daca se materializau in cerb aveau coarne...

| Meme10Memu explică (pentru iurii75):

Da, insa am gandit din punctul de vedere al Lui Dumnezeu ca Creator. In mod strict Adam nu avea nevoie de acel pom sa existe. Nu Adam a cerut sa i se puna pomul binelui si raului. La fel si ingerii. Adam putea trai si fara sa existe acel pom. Ideea e felul in care gandeste Dumnezeu din perspectiva Lui. Ce am spus explica ce fel de persoana e Dumnezeu. Si nu e de condamnat. Cineva ar putea spune "dar de ce are nevoie Dumnezeu de atatea confirmari, nu vede ce e in inima omului de trebuie sa-l testeze?" Insa Dumnezeu vrea ceva mai mult, vrea un sacrificiu o renuntare din partea ingerilor si a oamenilor. Pentru ca si Dumnezeu renunta la ceva sau sacrifica ceva. Dumnezeu renunta la a face raul facand doar binele. Dumnezeu stie sa faca si lucruri rele insa renunta sa le faca. Din acest punct de vedere si Dumnezeu se sacrifica sau renunta la ceva. Am putea spune ca e in natura Lui Dumnezeu sa faca binele insa e mai mult decat atat. Sa nu uitam ca Dumnezeu stie ce e bine si ce e rau. Raul e si o posibilitate si nu doar o notiune. Dumnezeu renunta la aceasta posibilitate fiindca are un scop pe care si l-a propus cu creatia Lui.

| original376328 a răspuns:

Luati biblia prea mot a mot si uitati ca Dumnezeu a explicat pe limba oamenilor. În realitate nu cred ca era un pom si nici un fruct, era altceva. Ceva care făcea ordine in mai multe direcții si nu putea fi eliminat. Va pot expune cateva puncte de vedere. Mă găsiți pe Instagram: @dem_radulescu
Va povestesc prin vocal mai multe acolo, este foarte mult de scris.
Creatorul exista, altfel nu v-ati mai întreba dacă e adevărat sau nu. Ați sti ca nu e, exact la fel cum stiti ca nu e bine sa omori încă de mici fără să vă zică nimeni.

| Meme10Memu explică (pentru original376328):

Era un pom propriu zis. Omul e facut sa traiasca pe pamant. Gradina Eden era pe Pamant.

| original376328 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da ma, ai dreptate.
Du-te si bea niste apa.