| lupuvictor a întrebat:

Pentru voi astronomia este plictisitoare? Dar sa va luati un telescop? ati putea sa "va pierdeti vremea" cu asa ceva? Pentru cei care nu si-au luat telescop pana acum, puteti vedea pe blogul meu din profil cateva.Si poate ne mai inmultim cu hobby-ul asta atat de obsedant pentru mine

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Astronomia plictisitoare? Poate pentru unii... mie-mi place foarte mult să privesc fotografiile de la NASA, de exemplu. Telescopul Hubble a permis oamenilor să vadă nişte locuri uimitoare şi foarte îndepărtate. Pe blogul tău am văzut fotografii superbe. Iar Sistemul Solar este plin de mistere; de exemplu foarte ciudată mi se pare Iapetus - există o mare asemănare cu celebrele sfere metalice descoperite în Africa de Sud, datate ca având aproximativ 2 miliarde (!) de ani vechime şi care sunt inexplicabile ca origine şi necunoscute ca utilitate. Dar sunt atât de asemănătoare (ca formă şi particularităţi geometrice) cu Iapetus încât te pun pe gânduri...
Într-o vreme, pe când eram în Ro, şi locuiam la casă, vroiam să-mi achiziţionez un telescop, dar între timp am plecat pe alte meleaguri, dar aş putea ca atunci când vin în Ro în vizită să-mi pun telescopul sub geamul de mansardă şi să admir cerul. Totuşi, cred că e o cheltuială mărişoară şi mai aştept să treacă nesuferita de criză financiară happy

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu e deloc plictisitoare.Niciodata nu am crezut asta.Pe mine ma pasioneaza astronomia.De mic imi placea sa aflu despre cer, despre lume, despre planete si mersul lor.Imi place sa privesc planetele, eclipsele si toate evenimentele astronomice.Astronomia e superba pot zice, multumim pentru adresa.

| Angel0 a răspuns:

Mi-as lua un telescop super performant doar ca sa ma conving ca americanii au fost pe luna. Sa le vad steagul infipt in roca lunara si modulele abandonate.
PS:
Blogul este super.

| YourDailyApple a răspuns:

Si cum ar putea sa fie plictisitoare? Mi se pare fascinant sa te uiti pe cer si sa descoperi lumea ce ne inconjoara. Carl Sagan a spus ca problemele noastre sunt nesemnificative in comparatie cu ceea ce se petrece in cosmos. Eu intotdeauna cand privesc lucrurile la scara inalta, adica ma uit la stele, la luna, la soare, ma simt cu adevarat puternic si special ca am ocazia sa experimentez aceste trairi minunate, dar in acelasi timp ma simt la fel ca si toti de pe pamant si scap de complexe, nu ma mai gandesc ca unii au bani, la faptul ca unii sunt celebri si eu nu, ma accept asa cum sunt.
Tatal meu mi-a "suflat" pasiunea pentru astronomie, imi amintesc si acum prima data cand m-a luat cu el sa vedem o cometa, m-am dus cu el sa ne plimbam pe afara in anul 1997 cand am vazut cometa Hale-Bopp, a fost cea mai observabila cometa a secolului 20 si a fost spectaculos ca nu am avut nevoie de telescop sau alte instrumente, era vizibila cu ochiul liber happy. Un alt eveniment astronomic major a fost eclipsa din 1999 care m-a impresionat. M-a facut sa inteleg ca noi suntem foarte neputinciosi in fata naturii si a universului in general.
Poate ca o fi astronomia plictisitoare pentru unii ce se multumesc cu idea ca zeul biblic a creat totul de pe cer si ar trebui sa ne multumim cu acesta explicatie, sau pentru pitipoancele ce sunt mai interesate sa studieze astrologia.

| eugeniu_6685 a răspuns:

Pentru a intelege ce vezi, prin telescop sau luneta, trebuie sa ai ceva "pregatire" in domeniul astronomiei. E nevoie si de cunostinte matematice. Dar poti ramane si... un privitor oarecare, nu e o problema.

| DDDDDxxxxxx a răspuns:

Cea mai mare pasiune a mea ASTRONOMIA de cand eram mica numi dezlipeam ochi noaptea de la cer.Cand alti copii dormeau eu stateam si ma uitam pe cer.Nici acum nu sunt mare am 13 ani dar pasiunea dainuie in mine. Oricine spune ca astronomia e plictisitoare sa se gandeasca ca el e plictisitor.Omul este rezultatul universului.

| Jadis a răspuns:

Cum sa fie astronomia plictisitoare? Iti dai seama cate mistere nedezlegate se afla in spatiu? love struck si mai ales plaenetele...cate lucruri nedescoperite. De cand eram mica eram pasionata de astronomie si nu mai terminam sa o intreb pe mama. Blogul tau e foarte frumos big grin

| Myuu a răspuns:

Astronomia nu e plictisitoare, pe mine mereu m-am pasionat, dar din pacate nu am un telescop... sad

| GamanGabriel a răspuns:

Pentru mine astronomia a fost dintotdeauna cea mai mare pasiune a mea.E foarte interesanta si te lasa pe ganduri de multe ori(distantele,stelele, planetele, etc). Anul acesta am putut sa imi cumpar un telescop ( se numeste Seben Star Commander 60900) si de fiecare data cand ma uit cu el la Luna sunt uimit. Daca iti place astronomia (si dupa cum vad,iti place) ar trebui sa iti cumperi un telescop,pentru ca nu poti sa vezi cu ochiul liber craterele de pe Luna si planetele(le vezi ca niste puncte, dar e mult mai frumos cand sunt mai detaliate).Eu cred ca astronomia este foarte importanta in viata, si iti arata adevaratele minuni ale naturii.Anul acesta am vazut curentul de meteori Perseide si chiar daca am vazut numai 5 meteori, a fost prima data cand am vazut meteori si mi-a placut foarte mult.Eclipsa totala de Luna de anul acesta a fost superba, am urmarit-o pe toata.