Întrebare recomandată | soranaroxana a întrebat:

Heii :* as vrea sa va intreb daca poti vedea planetele cu un telescop de 600mm happy nu mi-am luat pana acum niciodata nici un telescop. Si da... imi dati va rog niste linkul-ri cu niste telescoape bune cam in jur de 200-400? multumesc astept :* (va rog sa comenteze cei care cat de cat stiu despre aceste telescoape ) pup :*

1 răspuns:
| al29mar a răspuns:

Nu poti vedea planete cu un telescop de 600 mm, poate doar detalii relative de pe satelitul nostru. Pentru a vedea planetele in amanunt iti trebuie telescop puternic si din pacate in Romania nu exista asa ceva, doar cel de la observatorul astronomic din Bucuresti (care momentan este in reabilitare si renovare) Daca vrei sa vezi planetele din sistemul nostru solar (ma refer sa le vezi in amanunt, cu oarece detalii) iti trebuie un telescop de cel putin 50-100 de milioane de euro happy