| RAY a întrebat:

Poate afecta adn-ul unor fructe,legume,carne etc adn-ul uman?
a doua intrebarea proteinele din carne sunt mancate de celule nu?
sunt curios fiecare proteina,vitamina etc ce face ea cand ajunge in organism,cum se manifesta ea, si daca e o entitate vie? proteina e un grup de celule nu?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Daca omul nu a intervenit in genomul acestora(prin tehnici de inginerie genetica), atunci, NU afecteaza genomul uman. In cazul plantelor sau animalelor modificate genetic, inca nu se cunoaste cu certitudine daca este posibil transferul de gene de la acestea la om. La bacteriile aflate in mod natural in organismul omului( de ex. bacteriile lactice din intestin) acest trasfer este posibil sa se produca --- de aici si temerile si recomandarea de a nu se utiliza gene de rezistenta la antibiotice la plante /animale modificate genetic.

2.Proteinele si alte elemente nutritive din alimente sub actiunea enzimelor, in intestinul subtire, se transforma în compusi simpli ca monozaharidele, aminoacizii, acizii grasi si glicerina.
Acestea, dupa absorbtie, trec bariera intestinala si intra in circulatia sanguina si limfatica patrund in ficat si sunt folosite ca sursa de energie la producerea altor substante nutritive necesare, la indeplinirea diferitelor functii, pentru regenerarea tesuturilor sau se depun in depozit ca substante de rezerva.

3.Proteinele, vitaminele si alti nutrienti NU sunt entitati vii! Pentru a fi considerate "entitati vii" ar trebui sa aiba un acid nucleic si un metabolism propriu.

| RAY explică (pentru alessia5158):

Dar proteinele sunt cele mai importane nu-i asa ele sunt baza? ma gandeam sa manc numa proteine sa renunt la carbohidtrati ce spui?

| alessia5158 a răspuns (pentru RAY):

Nu, niciuna nu este mai importanta decat cealalalta --- fiecare dintre ele are rolul ei, bine determinat, in organism!

Nu este bine ( mai ales la varsta tanara ) sa privezi organismul de carbohidrati, sursa care furnizeaza cel mai rapid energia necesara functionarii. Ca sursa de carbohidrati, consuma fructe si legume dar, renunta la paine si dulciuri in cazul in care esti o persoana mai mult sedentara.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

''Poate afecta adn-ul unor fructe, legume, carne etc adn-ul uman?''

Nu, e o prostie ce zici tu.

''a doua intrebarea proteinele din carne sunt mancate de celule nu?''

Proteinele se metabolizeaza (proceseaza) in ficat. Se vede ca n-ai dat pe la sala de forta in viata ta.

''sunt curios fiecare proteina, vitamina etc ce face ea cand ajunge in organism, cum se manifesta ea, si daca e o entitate vie?''

Daca esti asa curios poti sa dai la medicina. Pe noi ne cam depaseste subiectul ca nu suntem medici.

| chazz a răspuns:

1.da
2.nu stiu
iti recomand sa te uiti la documentarul docturului mencinicopschi-toxic, e legat de alimentatie.

| OmuCuBasca a răspuns:

Stop talkin' ***!
Ai acces la Internet. Vei putea gasi raspuns la aproape orice necunoscuta ai.