| paulutz a întrebat:

Poate sa imi explice cineva mai clar ce este bosonul higgs (particula lui dumnezeu)?

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O particula ce este responsabila pentru existenta masei.
Prin interactiunea sa cu alte particule din univers (fermioni) bosonul higgs confera masa particulelor. Interactioneaza in mod diferit cu alte particule, de exemplu: Fotonul, gluonul si (presupunandu-i existenta) gravitonul nu au masa.
Obiectele masive au in compozitia lor foarte multi atomi, iar toti acesti atomi intampina o rezistenta mai mare la campul Higgs, din cauza aceasta obiectele dense au si masa.
Nu conteaza marimea in mod special cat densitatea.
De exemplu: Sa alegem una dintre cele mai mari stele cunoscute in univers Canis Majoris parca se numeste si este cea mai mare stea.
Canis Majoris comparativ cu o gaura neagra este mult mai mare, dar cu toate acestea gaura neagra are masa mai mare, chiar daca este mai mica, deoarece densitatea conteaza, nu marimea. Ori o gaura neagra are densitatea (teoretic) infinit, iar Canis Majoris, nu stiu exact ce densitate are dar cu siguranta nu este infinit.

| relian a răspuns:

Bosonul Higgs este tot o particula ca si fotonul doar ca el are masa.Cel putin asa se spune. Teoria spune cam asa:In univers exista un camp pe care se gasesc mai multe particule energetice, altele de alta natura si acest boson care are masa.Cu alte cuvinte doar acest boson are masa restul particulelor fiind ori energetice ori de alta natura.Chestia este ca acest boson singur nu poate creea ceea ce noi vedem.Adica indiferent cati bosoni ar exista chiar de sant pusi gramada nu poate forma ceva ce putem vedea sai zicem nu poate forma o lingura.Atunci ei se alipesc sau sant atrasi de catre alte particule care cum am spus mai sus sat ori energetice ori de alta natura si amestecanduse sau nu cu ele le da masa sau apare astfel o noua particula care poate duce la acea lingura de exemplu.Acum daca eu am inteles bine si daca lucrurile asa ar sta ar insemna ca acest boson este cea mai mica particula elementara.Este ceva cum am invatat noi candva ca atomul era cea mai mica particula nedivizibila bla bla.Cam asta ar fi acest boson.Asta in gandirea mea.Am incercat sa dau un raspuns care nu stiu daca este corect.Asa gandesc eu ca ar fi sau a enuntat ala in teoria lui.Deci este cea mai mica particula, a luat locul atomului de acum nu stiu cati ani.Insa de ce eu fi zicand particula lui Dzeu ei stiu, pentru ca eu nu vad legatura.Dzeu se spune ca a creat totul adica si particule cu masa si pe cele energetice si pe altele de alta natura cunoscute si necunoscute.Acest boson este responsabil doar de masa ce o vedem nu si de altceva.Si cum universul nu inseamna doar masa nu o putem numi particula lui Dzeu zic eu.Dar pe de alta parte daca stau si ma gandesc masa se poate transforma in energie si energia in masa.Atunci acest boson cum de are masa? Inseamna ca si pe el sau el a fost creeat din energie sau nu? Parca asa spunea Einstein nu? Energia se poate transforma in masa si masa in energie total.Nici eu nu-s lamurit cu aceasta teorie, insa pina la urma este o teorie doar.Si chiar daca se sau sa demomnstrat existenta acestui boson asta nu explica aparitia universului.Este ceva de genul cum eram inainte de divizarea atomului. Aveam atomul si stiam ca doar el este si nu mai e nimic mai jos. Apoi sa descoperit si electronii etc.Acum gata am descoperit bosonul si spunem acelasi lucru.Dar cu siguranta mai este ceva dupa. Sper ca intelegi ceva din ce eu bat campii pe aici.