| celcestainsuspensie a întrebat:

Poetul Al. Florin Tene, seful scriitorilor din Romania, ii spunea mai de mult patriarhului Daniel ca ar fi bine ca lui Eminescu sa-i fie "trecuta in cartea de munca meseria de sfant". Am citit pe net tampenia asta, acum cateva minute. Pe Tene asta l-au doborat drogurile, sau este cretin?
P. P. Cine pana mea este Tene asta de fapt? 'ca eu nu m-am "izbit" de el, asa cum m-am ciocnit de Musatescu, Galaction, Caragiale, Pastorel...

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Florin Ţene face parte din Liga Scriitorilor Romani de la Cluj, acestia a facut propunere pentru canonizarea lui Eminescu BOR-lui insa acesta a refuzat. Propunerea a fost anul trecut si a fost si o dezbatere aprinsa aici pe forum la aceasta categorie.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Propunerea de canonizare a lui Eminescu este fundamental aberantă.
Cât despre Tene ăsta, n-am auzit niciodată de el şi puţin probabil s-aud de-acu' 'nainte.
Salutare.
P. S.: Subscriu la comentariile lui Tany şi thunder91.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Kronstadt,
Respectivul nu este "seful scriitorilor din Romania", nefacand parte din Uniunea Scriitorilor din Romania, organizatie a scriitorilor a carei presedinte este Nicolae Manolescu si din care fac parte cvasimajoritatea scriitorilor din Romania. AFT a infiintat o organizatie care se vrea o alternativa si concurenta a USR si din care fac parte cativa scriitori aproape necunoscuti publicului larg, asa cum este si respectivul. Cred ca a vrut doar sa-si faca imagine pe seama lui M. Eminescu, sa faca valuri cu aceasta initiativa si sa fie bagat bagat in seama, nimic altceva. Numai bine!

| Thunder a răspuns:

Parca Eminescu era ateu straight face. Cum sa propui asa ceva. Nu a fost martir, nu a cladit biserici, nu a facut minuni. Vad ca oricine poate fi bagat in cele 365 de zile din calendar. Peste 100 de ani o sa se auda prin biserici la babele care vaneaza o bucata de scaun: "Saracul Eminescu, cum a preaslavit el cuvantul domnului prin poeziile sale, cum si-a dat el averea saracilor, cum a asteptat el sa faca nebunii cu Veronica pana la "casatorie"." Tene asta nu prea se simtea cunoscut prin popor si s-a gandit sa zica o duma.

Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.

Eu nu cred nici în Iehova,
Nici în Buddha*Sakya-Muni,
Nici în viaţă, nici în moarte,
Nici în stingere ca unii.

Visuri sunt şi unul ş-altul,
Şi tot una mi-este mie
De-oi trăi în veci pe lume,
De-oi muri în vecinicie.

| zacrazy a răspuns:

Eminescu is way too overrated...

| teodor10 a răspuns:

Crezi ca stie cineva cine este Vreun nebun de a vrut sa-l canonizeze pe Eminescu, macar de facea si el ceva in afara de sa-i scrie poezii lui Micle laughing. Pe Stefan cel Mare l-au canonizat na ca a zidit si el niste manastiri, nematinand cont de ce a facut pe langa asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

tene. unul care crede ca eminescu a fost sfant.fistecare cu sfintii sai kron.