| deejay_3315 a întrebat:

Politetea este cea mai acceptata ipocrizie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai și răspuns: politetea este cea mai acceptata ipocrizie. Politețea este ipocrizie... Cine se naște politicos? Nimeni. Oamenii nu evoluează spre asta, dar învață... din mustrările cuiva, sau din proprie experiență, atunci când realizează că au pierdut careva avantaje din cauza că nu și-au putut controla pornirile naturale. S-ar zice că se lasă dresați. Asta deja înseamnă că undeva își maschează adevărata personalitate. E o ipocrizie acceptată pentru că ea stă la baza moralității, participă la menținerea ordinii în societate. Este o ipocrizie universală, care provoacă oamenilor starea de confort. Tu mă minți, eu te mint. Trăim în iluzie, dar suntem mulțumiți, că oricum trăim puțin, pentru ce să ne rănim cu adevăruri?

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Imi cer scuze fata de cei care au raspuns si au mers pe premisa din intrebarea ta, una retorica. O premisa gresita, amice. De ce? Daca politetea-i o ipocrizie, sa stii ca nu-i mai politete. E ca si cum ai banui o virgina de faptul ca este gravida. Natalia, draga mea, daca nu te nasti politicos si inveti a fi politicos (a simti, a avea respect, si a nu respecta doar pentru a parea tu om de pret) pe parcurs, inseamna ca esti ipocrit? Eu nu cred! Ipocrit esti cand simti ca nu ai de ce sa fii politicos si totusi esti, pentru buna impresie.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu daca iti raspund la intrebari acum, frumos si politicos, sunt ipocrita?
Hmm, iar nu se leaga!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Uite, o persoana nepoliticoasa a aruncat cu stupizi pe aici!
Cata ipocrizie laughing

| petruclaudiu78 a răspuns:

Prin modul cum ai pus intrebarea, pornesti de la premiza ca politetea este o ipocrizie, ceea ce nu e chiar adevarat.

| Dmesss a răspuns:

Exact! Si pe langa fatul ca este cea mai acceptata ipocrizie, este si cea mai greu de observat. @Natalia a atins cel mai bine posibil subiectul acestei intrebari si te rog frumos sa ii dai fundita.

Felicitari pentru intrebarea asta!

Nu am laudat pe nimeni de pe TPU pana acum, dar tu si @Natalia o meritati. O sa incerc sa nu mai subestimez gandirea fetelor in halul in care o faceam pana acum, si desigur, o spun cu o tona de ipocrizie in cuvinte.

| NOBODY a răspuns:

În ce limbă vorbești?

| addyy a răspuns:

Dar daca esti politicosu nu poti spune adevarul? Sau politetea inseamna un zambet si o afirmatie?
Cred ca din buna crestere trebuie sa iti spui parerea buna sau rea daca doresti, adevarul. Poate asta inseamna politete.Si nu am dat dovada de ipocrizie acum.

| deejay_3315 explică:

NICULE ca sa te lamuresti si tu... Acest ''citat" apartine lui Ambrose Bierce da dar eu neg asta si am vrut sa vad ce parere aveti si voi dar cum mintea ta de cocos nu a inteles...mda asta e

| deejay_3315 explică:

NICULE nu inteleg de unde atata invidie si dusmanie? Care'ti e problema te deranjeaza ca vezi asemenea intrebare de la mine cand tu nici macar nu ma cunosti, eu zic sa taci din gura ca nu cred ca esti mai presus de mine

| deejay_3315 explică:

NICULE esti amuzanthee hee Dar este mai bine sa intelegi bine intr-o mica masura decat sa intelegi total gresit. think about it happy laughing

| Ana_2576 a răspuns:

De ce crezi ca a fi politicos este o ipocrizie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai deejai mai, tu chiar asa de frairi ni crezi, ce dracu faci tu aicishea? iei citatul si-l despici in doua,dupa care il postezi ca pe o intrebare crezin ca noi,aia prostii, ne intrebam de unde ai tu atita filosofie in tine, sa-ti fie rusine! treci la colt, in genunchi pe coji de nuci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deejai,crezi ca nu cunoastem? imi pare rau ca ai stupid in tine si il refractezi, lasa-ne, zi ceva din sufletul tau, daca nu iti imprumut sufletul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vizitiu,jos palaria! deejay, unde vezi tu dusmanie urito? masoara-ti cuvintele, aia este dusmanie si ura cind te demasc ce faci? vreai sa trimi anaf-ul peste tine? te spun eu lu' tata... te prindee aalaaaa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari pentru raspuns Natalia, politicos esti cand iti exprimi dorinta de a oferi o zi buna, un salut, la multi ani, pardon(care nu are nicun sens) chiar si unui necunoscut, inconstiinta face ca forma de salut sa-i fie inutila, el doar alimentand orgoliul celui salutat.
Ex. sunt pe scari si vreau sa ajung la servici apare un coleg care ma saluta in felul lui:"sef! langa scara de incendiu, daca te vede in tenisi si mirosind a veverita te da afara ca are draci azi".Sarind peste salut am trei avantaje, n-am frecat menta cu strangeri de maini si salutari, am castigat timp sa ma schimb si nenorocitu' m-a salvat.
Politettea de acasa, ai invitati care-ti impanzesc casa si se holbeaza la sticle si tehnologii, ai vrea ca fiecare sa se serveasca singur dar nu poti pentru ca sigur o sa-ti sparga ceva iar invitatii nu platesc niciodata. Apare benefica nenorocita de politete "hei stati fiecare pe unde vreti ca va servesc eu".
Iar restul au raspuns aiurea ca si mine la prima citire,"Politetea este cea mai ACCEPTATA ipocrizie".
Nu pot sa accept o alta forma de ipocrizie ca de ex: mersul la biserica si in paralel ai o afacere cu sclavi. Daca esti politicos, am si eu unele slabiciuni si devin mai tolerant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te ba-n... impreuna cu Naty!