| anonim_4396 a întrebat:

Politetea este demodata, ce credeti despre asta?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Demodata pentru cei de moda proasta. Ca o fi sau nu demodata, asta nu-i scade din valoare. Cum bine zice si JUSTERINIandBROOKS, miroase a ipocrizie. Spre exemplu, eu prefer sa fiu nepoliticos cu un personaj care nu-mi inspira respect, indiferent de etatea acestuia. Cand nu respecti/apreciezi un om si-l saluti pentru a da bine, risti sa devii ipocrit si implicit nepoliticos. Eu am intampinat chestii de genul asta si nu m-am simtit tocmai bine, dar stii ca-i trist...Si altii ar trebui sa se simta prost atunci cand spun ceva ce nu ar vrea sa spuna de fapt, dar nu o fac pentru ca n-au principii. Aici apare adevarata problema! Politetea n-o sa ajunga demodata niciodata, atat timp cat se practica in mod leal, ca altfel risca sa nu mai fie politete.

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai intr-o societate tampita si rea.cam tot ce e bun, si implica respect este demodat
deci da ...este demodat daca ai devenit o oaie care nu mai gandeste decat in cor cu ceilalti
nu... daca inca mai ai ceva materie cenusie in craniu, si inca te consideri om.nu cineva care se ghideaza numai la interesele lui si lupta pentru supravietuire in fiecare zi
dar stii care e problema? ...chestia asta care o zici tu acum poate sa devina una dintre devizele viitorului.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Nu,dar traim intr-o societate in care politetea aduce mai mult a ipocrizie.

| Deny1333 a răspuns:

Nu e neapărat demodată, doar că lumea a uitat de ea.
Eu merg pe principiul "Respect pe cine mă respectă". Bine, puţin respect şi pentru persoanele care încă mai gândesc şi nu mă deranjează cu nimic. De restul, mi se rupe foaia.

| Omulrational a răspuns:

Asta doar in Romania, unde totul e posibil.

| Biggiesan a răspuns:

Niciodata!

| InsanelyWicked a răspuns:

Asta inseamna ca mitocania este la moda? >.<
poate in Romania

| Ilusion :X a răspuns:

Poate e, dar daca vrei sa castigi respectul unui om, e bine sa folosesti termenii politetii! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a zis asta este demodat el la cap