| AvalohAlyn a întrebat:

Pot invata medicina holistica cu aceasta carte?

https://www.librariadelfin.ro/......el--i52817

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Medicina ce spui tu, e ceva gen basm, nu se aplica la om, sau pe om.
Poate o poti aplica pe animale, acolo poate ca ar merge, desi nu e nevoie laughing alea nu-s bolnave, asa ca nici acolo nu se aplica.
Medicina asta e ceva gen vrajitoare, face aia hop poc, nu stiu ce si gata team rezolvat laughing

La om care e o specie bolnava de cand aparul nu poti aplica alte chestii, decat sa rezolvi problema aparuta la piesa respectiva.

Normal ca o piesa defecta atrage dupa ea si functionarea dificila a restului de ansamblu.
Dar piesa aia boknava nu o rezolvi cu ginduri sau cu descintece laughing

De exemplu daca ai o defectiune la o piesa, la un organ, sa luam ficatul, atunci restul de sisteme vor functiona mai slab, mai ales cele care lucreaza direct cu acel organ.
Asa, si ce anume face medicina lu p[este prajit? Face ceva mental ce anume? Mental nu rezolva nimic, trebuie sa repari ficatu, apoi restul revin la functionarea lor normala, asta daca repari la timp.

Totu tine sa cunosti organul bolnav si cum se poate repara, ori daca e posibil sa il repari.
Cum in organismul nostru avem piese care odata defecte nu se mai pot repara, la revedere, cruce.
Bine nu se pot repara cu ce stim acum, dar banui ca orice este reparabil, dar nu prin mijloace gen vrajitorie, scamatorie, sau ce spune medicina ce vrei tu sa inveti, ginduri pozitive, energii vraja marii.

Daca ar fi existat si la specia noastra o selectie, acum nu am mai fi fost asa de bolnavi, asa de slabi.
Dar omu, sau indivizii ce s-au nascut cu defecte, au ramas, dar nu doar atit, sau mai si inmultit si au dus mai departe acele defecte.

De aia suntem noi astzi asa de bolnavi si slabi, asa de diferiti din toate pctele de vedere, depinde ce mostenim si pe cine.

La animale ca exista, si a existat tot timpul o selectie, orice defect a fost eliminat, de aia animalele salbatice is toate la fel si ca fizic, si ca forta si ca sa-i zic asa inteligenta sau simturi ce au ele.

La om nu sa vrut asta.Eu as fi mers pe sterilizarea celor cu defecte, sau interzicerea lor dea face copii. Te las sa traiesti, te ajutam, dar nu te apuci sa ce? Sa ne duci in prapastie.

Asa s-a intamplat cu omenirea, aia mai slabi, cu defecte, ramaneau acasa cu copiii si femeile, barbatii normali, puternici, mergeau dupa hrana, vinatoare, cules.
Aia defectii stau acasa si lucrau si femeile celorlanti laughing asa sau transmis defectele, asa se intampla si astazi, nimeni nu ia nici o masura.

Deci decat sa cauti sa repari, cand nu cunosti toate piesele si sistemele, ce fac cum fac etc, e mai bine sa previi ceva. Faci reparatii atunci cand stii cu ce ai dea face.Cind cunosti toate piesele de la A la Z, ce face fiecare, cum lucreaza, de la macro pana la micro, atunci e floare la ureche sa poti repara.

Dar cum noi nici mineru de la usa nu l-am apasat in domeniul asta, te apuci sa repari asa doar ce se vede si acolo fie vorba nu-i sigur 100%.

Medicina se invata cu ce se stie clar si sigur, nu cu ce abureli si energii si minte sanatoasa, in corp sanatos.Aia bat cimpii.

Iti arat oameni nebuni, care au un corp fizic traznet laughing la ala cum de mintea e bolnava si corpul e sanatos?
Cum e cu strigarea aia minte sanatoasa in corp sanatos sau invers?

Deci nu-i deloc cum bat tobele unia. Faptul ca mintea afecteaza alte piese din corp, este adevarat, dar acele piese daca ar fi fost sanatoase, daca ar fi fost puternice, ar resista f bine la orice vede si simte capu.

Cind ai o emotie, vezi ceva, auzi ceva, are loc in cap o schimbare, se produc ceva chimicale in exces, alea la rindul lor cer altor piese, altor organe din corp sa faca un efort mai mare, sa poata mentine un echilibru acolo.

Daca piesele is din fabrica f bune totul este in regula, nimic nu se intampla nici daca emotia e de bucurie sau tristete.

Dar daca anumite organe is slabe, mostenite de la cei care au fost defecti cindva, normal ca poate ceda acel organ, nu mai face fata si pur si simplu cedeaza.

Tu ce vrei, sau medicina aia ce anume sa tratetze? Ar trebui sa cunostii la perfectie cum trebuie sa fie orice organ, orice piesa, apoi sa stii care is piesele slabe, dupa sa te feresti de emotii de, caderi fizice, de mai stiu eu ce.

Deci tot la cunoasterea fizica ajungi, iar sa eviti, doar te feresti, nu rerpari nimic pana la urma.
Daca insa poti repara acel organ slab, aia da, ai rezolvat problema definitiv, ai vindecat acel corp.

Tu crezi ca vindeca gindirea, capu, piese defecte din fabrica? Nu, nu cred asa ceva, este imposibil, pentru ca un organ defect este un organ fizic, doar sa il schimbi cu altul nou, atunci spui ca ai vindecat.

Ori sa schimbi structura acelui organ la nivel de atomi, cam acolo ar trebuie sa ajungem sa reparam defectiuni.

Dar astea is filme SF asa cum e in filmul ala daca ai vazut Elysium. acolo asa erau, niste capsule in care intrai, erai analizat la nivel atomic, microscopic, se vedeau toate defectiunile si apoi se reparau, cu modificari atomice sau ionice ce arata acolo.

Asa sa ce? Vai gindesc eu pozitiv, asa si, daca ai cancer, te pomeni ca gandul ala pozitiv gata e ca si masina ce am zis din film laughing astea is chestii pentru naivi.