| DarknLight a întrebat:

Ce este vidul interior și cum îl putem combate?

În cartea Marele Dicționar al Bolilor și Afecțiunilor, susține autorul că, bulimia apare din cauza resimțirii permanente a unui vid interior.
Dar nu spune și ce este acest vid interior și cum se combate.

M-ar interesa alte cărți pe această temă cu vidul interior.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o senzație. Când ești cu burta plină, te simți plin. Când nu mai ai mâncare în stomac, simți vid. Se combate cu ingestie de apă. supă, suc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu intelegi ideea din simpla formulare de "vid interior" atunci poate ar trebui sa nu mai citesti prostii de-astea. S-a discutat destul pe aici. Ai nevoie sa faci chestii care te fac sa simti ca traiesti. Sa te trezesti dimineata gindindu-te ca abia astepti sa faci ceva, nu ca vai, inca o zi de rahat intr-o viata de rahat intr-o tara de rahat. Mizerii de-astea. Da-le dracului de carti, ia si fa CEVA. E ca si cum m-as apuca acum eu sa citesc carti despre cum o sa ma simt dupa ce imi pleaca nefasta cu copchilul si o sa ramin singur si deprimat. Singur? Nope. Deprimat? Lol, nu chiar. Abia astept sa dispara.

| lpavel a răspuns:

Nu ar trebui sa citesti astfel de prostii si mai ales sa si crezi in ele!
Cineva zicea ca cele mai multe boli sunt de fapt in capul nostru si ele nici nu exista. Asta se intampla persoanelor pesimiste care mai degraba cred in ceva rau decat in ceva bine si frumos.
Daca iti alimentezi mintea cu negativitati atunci ea te va face sa crezi ca tu ai probleme grave dar de fapt tu nu ai nimic, corpul tau e sanatos doar mintea iti spune ca nu ea asa...
Parerea mea e sa cauti mereu lucrurile care te fac sa te simti mai bine, care te fac sa uiti de problemele acestei lumi chiar si pentru cateva minute, fi mereu in cautarea acelor minute frumoase si nu da pret pe cele mai putin frumoase! Incearca sa treci cu indiferenta si repede peste clipele mai putin frumoase! Mintea ta se alimenteaza din astea si ce ii dai mai mult asta te va caracteriza!
Alimenteaza-ti mintea cu lucruri pozitive iar dupa cateva luni va veni si rezultatul!

| DarknLight explică (pentru lpavel):

Geez!
Ai dreptate în a vedea tot ce e frumos în tot. Eu una încerc, chiar dacă nu-mi și iese mereu, dar mă forțez mereu să văd partea plină a paharului chiar și din cea goală. happy Însă tu, acum, confrunți un mare iluminat al scrisului, care s-a documentat o groază în viață și care a scris acest dicționar, dar care a și studiat cultura indiană și metodele acelea de vindecare, cât și chakrele?!
Really?!
Chiar poți face asta?!
De la mine ai jos pălăria pentru curaj. happy
Dar eu tot în el vreau să cred. Deoarece orice ar fi, sufletul există și o dată ce sufletul sau chakrele noastre se îmbolnăvesc ori pe acolo nu mai circulă energia, fizicul/fiziologicul nostru se îmbolnăvește. happy
Și oricum ar fi, doar oleacă dacă-ți deschizi mintea bolile spirituale sunt logice.
De ce ai vrea să mănânci compulsiv, să umpli burta?! De ce ai vrea să umpli ceva, ce acolo ar fi plin?! Nu pentru că există acest vid interior?! Acel gol ce ți lasă un ecou prin suflet și o strigare permanentă pentru ceva?! Și ce faci când acolo e flu-flu, vrei să-l umpli cu ceva. Eu zic că merge dincolo de mâncare, ci viciul în general merge pe vid interior. O dată ce nimic nu-ți produce plăcere, o dată ce resimți acest vid interior, viciul vine să te facă plin, să te umple cu ceva. Cu adrenalină, cu ceva amorțire în momentele de extaz și plin, cu ceva "trăire" în timp ce-ți satisfaci iar și iar viciul. happy

Offf! Chiar sunteți sceptici măi TPUași. happy
Dar analizați mai profund în voi și o să găsiți acolo toate răspunsurile. Și o să vedeți că de fapt totul este corelat de suflet, de fapt. Trupul de fapt este oglinda sufletului. Evident că dacă ești strong și sănătos, clar sufletul tău este acceptat, iubit, apreciat, prin el circulă tot fluxul energetic al vieții.
Dar dacă nu, caută-ți boala și o să-ți găsești defecțiunea sufletului. happy

| lpavel a răspuns (pentru DarknLight):

Tot ce am zis eu nu am zis de la mine! mai citeste o data: am zis cineva a zis... deci la fel si acesta despre care am citit eu a facut studii si experiente!
Acum e alegerea fiecaruia in cine crede, daca tu crezi ca negativismul te va face sa te simti mai bine asa sa fie, dar eu sunt o fire optimista si caut mereu frumosul nu dau mare importanta pe lucrurile negative! Citez: ceea ce cauti aia vei gasi si asta te carcaterizeaza, te face sa fi o fire optimista sau pesimista!

| Seba2013 a răspuns:

Vidul este pentru cei care nu isi prezinta simturile la cuvantul lui Iisus. In Luca capitolul 8 spune ca anumiti oameni nu isi prezinta simturile lui Iisus iar asta face sa cada in preocupari veniale.

Ritualurile sunt pentru inima nu pentru ele siesi. Lacan spune ca totul este rational iar noi cand recunoastem drumul sau metodología lui Iisus pentru a invinge pacatul (Iisus a invins pacatul nu pacatul pe El), inseamna ca i-l urmam.

Daca Messi nu mai práctica cunostinta fotbalului ii apare un gol si incepe sa se drogheze. Asa si tú, daca nu práctici un sport santos, pacatul te invaluie si ajungi pe drumul gresit. Credinta se bazeaza pe praxis, miscare. Cand te-ai incorporat trebuie sa perseverezi in cunostinta ei si sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru Gratia Lui pentru omenire. Ne adunam langa cei care au aceleasi valori si avem recunostinta pentru ei. Altfel cum am putea recunoaste pe cineva si a deveni prieten cu El? Trebuie sa ne incredem in El si sa acceptam Rascumpararea. Cand nu mergem recursiv la Cuvant, lucrurile carnii si spiritul lumii pun stapanire pe noi. Cuvantul ajunge inabusit. Luna se ascunde printre nori. Ajungem sa umblam in intuneric.

| ScottishPrincess a răspuns:

Vidul este atunci cand simti ca nimic nu-ti mai aduce fericire desi ai lucruri sau oameni buni in jurul tau. Iti recomand sa citesti Biblia. Iti va reda bucuria si iti va umple acel gol care il ai in interior.

| DamarisS91 a răspuns:

Am gasit pe net ca este:
"vidul interior:este perioada resentimentelor în care totul este devalorizat -familie, rude, prieteni, chiar propria persoana-iar dorinta de razbunare este foarte puternica. "
https://www.scritub.com/......321212.php

Despre faptele sociale mai gasesti alte informatii si aici:
https://www.scritub.com/......321212.php

sper sa te ajute