| blondissima a întrebat:

Poti sa "traiesti" pentru ceilalti daca nu "mori" pentru tine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TRAIESC si lupt pentru ceilalti,in rest, nimic nu conteaza, pentru mine! Numai bine.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu doar poţi, ci trebuie (sorry, Blondi) să "trăieşti" pentru tine, ca să poţi "trăi" şi pentru alţii.
Iar dacă e să se întâmple să "mori" pentru tine, tot te faci un "zombi" şi "supravieţuieşti"...doar de dragul celorlalţi.

NOname
| NOname a răspuns:

"Te poţi gândi într-adevăr la ceilalţi dacă nu uiţi de tine?"
Iar eu te întreb: dacă te gândeşti la ceilalţi, punându-i în acelaşi context cu tine, nu te mai gândeşti la ei cu adevărat? Sau nu te mai poţi gândi la ei, pentru că te gândeşti şi la tine?
Iar o mamă care vrea binele copiilor, nu se gândeşte şi la sănătatea ei, la binele ei, ca să le poată asigura în continuare binele lor?
Sau când săruţi pe cineva, nu te gândeşti la amândoi (da, ştiu, că în acele momente cu gânditul în general e ceva mai greu, dar totuşi...)? Nu trăieşti clipa alături de acel cineva? Nu te bucuri că eşti vie?

P.S. Triplu sau nimic! Merge?winking

NOname
| NOname a răspuns:

Blondissima, ok, ai câştigat.

P.S. Ce dau jos?winking

NOname
| NOname a răspuns:

Blondi, şi tu te referi la prejudecăţi, nu? hihi. Nici nu am aşa de multe...sau deloc?

NOname
| NOname a răspuns:

E-ke, mai sunt mâini de jucat. Câştigă-le! Doar n-ai vrea să mă predau de fiecare dată.winking

NOname
| NOname a răspuns:

Interesant... Trebuie studiată problema...

NOname
| NOname a răspuns:

Mă îndoiesc... Cred că un dicţionar de blonde ar fi binevenit.
Chiar! Cum de încă n-au inventat unul? hihi.

NOname
| NOname a răspuns:

Hihi, te pup şi eu. Aşa să fie!

| Vizitiul a răspuns:

Doar atunci cand "traiesti" (iubesti) pentru "traiul" altuia.

| harciog a răspuns:

Unii pot, altii nu pot, viata o demonstreaza iar cei mai multi interpreteaza.

| blondissima explică:

@NOname, in sensul pe care l-ai dat intrebarii ai foarte multe sanse sa ai dreptate, dar sa simplific :
Te poti gandi intr-adevar la ceilalti daca nu uiti de tine?

P.S. Te pup de doua ori dublu.winking

| blondissima explică:

@NOname, Mi-ai dat cel mai simplu exemplu. O mama uita de ea si de toate pentru copiii ei. O mama se gandeste si la ea, dar in primul rand la ei. Cand nu-i destula mancare in casa pentru toti, vor manca doar copiii si mama nici nu va simti foame. E mult de filozofat la capitolul Mama.

In ideea mea de "ceilalti" intra toti. Sunt eu si restul. Cand ma gandesc la mine nu mai conteaza nimeni altcineva, cand ma gandesc la restul nu mai contez eu pentru mine.
Sunt genul de om care in momentul in care are o mare problema poate uita de ea daca cineva in jurul meu are o mica problema si pot sa fac ceva.
Cand incerci sa faci fericit un "celalalt", cel putin eu incerc sa-l fac fericit asa cum vrea el sa fie fericit nu cum vreau eu. Ti-as da multe exemple acum, dar nu aici.

P.S. Merge sa ma faci sa cred ca e bluff cand mizezi prea mult! :* x ١٩٨‎٤

@Kron, Stiam ca tu faci si imposibilul posibil.

@harciog, dar tu poti sau nu?

@vancea, iti dedic intrebarea asta, pentru ca esti cum esti, si pentru ca stiu ca ai inteles ce-am vrut sa spun poate mai bine decat mine cand tu o faci tot timpul iar eu am si momente cand nu reusesc.

| blondissima explică:

@NOname, Ce vrei tu, dar una cate una. Oricum la sfarsit vor fi toate aruncate pe jos in camera goalawinking

| blondissima explică:

Noname. vrei sa trisezi si nu stii cum? Arunca-le pe toate, indiferent ca-s multe sau putine.

| blondissima explică:

@NOname, daca-ti spun ca nu vreau nimic ce nu vrei, cum suna?

| blondissima explică:

Oricat am studia, vom avea acelasi rezultat, sau lipsa lui... chiar si matematica exacta cum e ea contine nedeterminari. Cam asa si noi acum.batting eyelashes

P.S. Oare intelege altcineva ce vorbim noi aici pe limba blondelor?

| blondissima explică:

Sssssshhhh, nu pomeni nimic de dictionar de blonde. Le dam idei si nu-i bine pentru noi. N-am mai fi blonde daca ne-ar intelege si altcineva in afara de noi.winking

Te pup, o zi nebunatica sa ai!

| MidnightLady a răspuns:

Pot sa traiesc pentru mine indiferent daca ceilalti mor sau nu. Si mai pot sa traiesc, si inca foarte linistita, daca nu intreb intrebari cel putin stupide.

| EuSiCuMine a răspuns:

Da sigur, de cele mai multe ori prietenia, dragostea pentru altii, intelegerea sau respectul primit te pot ajuta sa scapi de griji si de ideile acestea. Se spune ca omul care se omoara este egoist. De ce? Deoarece se gandeste numai la el. si nu si la ceilalti care vor suferi, vor plange si ii dor duce dorul pana la sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot, dar nu vreau!winking

| AAD a răspuns:

Interesanta intrebare.ar trebui bine meditan raspunsul.