| sabin89 a întrebat:

Pozitronul - descoperit in razele cosmice, este definit ca 'electron pozitiv'; deci este un electron. Este posibil ca el sa se fi desprins dintr-un atom in care electronii pozitivi gravitau in jurul unui nucleu continand protoni negativi?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pozitronii sunt "elctronii" din anti-materie.
Structura anti-materiei are incarcare electrica inversa fata de structura materiei "normale" cunoscute (?) de noi.
Din cauza incarcaturii inverse, daca se intalneste materie cu anti-materie, atunci se elibereaza o cantitate uriasa de energie, din descompunerea atomilor de polaritate opusa.

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Mi s-ar parea logic existenta unei lumi adverse, format din antimaterie, deoarece in Univers totul tinde spre echilibru.
Poate intr-o lume paralela...
Cine stie?

| Inferno a răspuns:

Tot asa cum poti separa un electron de un atom normal poti separa si un pozitron de un anti-atom.

| Bula a răspuns (pentru Inferno):

Nu chiar, un pozitron face BUMM imediat cand intalneste un electron. Deci are viata foarte scurta in lumea noastra "normala". happy

| Inferno a răspuns (pentru Bula):

De fapt se anihileaza intr-un foton sau boson Z. Daca ar exploda ar inseam ca toate corpurile care emit radiate beta plus (adica pozitroni) sunt explozibili periculosi.

| DeeAnonym a răspuns:

Da, sunt destul de sigur ca da.

| bogdangh a răspuns:

Mi-a dat cu virgula intrebarea ta, dar pot sa-ti dau un pupic? virtual macar
ti-ar smulge un zambet
:*