| chelstone a întrebat:

Primii oameni pe pamant (dupa biblie) au fost Adam si Eva, ei au avut doi copii, Abel si Cain, unul din frati l-a omorat pe celalalt (parca Abel), iar dumnezeu l-a izgonit din acele meleaguri, apoi el isi gaseste o femeie care este fiica unuia din nu stiu ce oras cu care are nu stiu cati copii, iar de aici incepe o insiruire de astfel de imperecheri. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca Adam si Eva au fost primii pe pamant. si au avut doi fii ar fi logic sa fi existat un incest intre mama si minim unul din cei doi copii, corect?
2. De unde au aparut celelalte personaje daca la inceput erau 2 oameni, apoi 4, unul este omorat, deci raman 3?

32 răspunsuri:
| uirebitpunctro a răspuns:

Foarte interesanta intrebarea ta. Dar raspunsul este banal si indeobste cunoscut. Numai tu nu-l cunosti.

E simplu: Cain s-a imperechiat cu Adam si au avut fii si fiice.
Ce-i asa de greu sa iti dai seama.

( Acuma, intre noi doi ca sa nu stie nimeni: tu chiar crezi ca Biblia e Cartea Cartilor? Mda... ma gandeam eu ca asa sta situatia, dar am intrebat totusi.)

| George_Andrei_Stoican_1986 a răspuns:

Tot in biblie spune ca au trait sute de ani fiecare dintre, adam eva, cain, abel. nu se stie ce varsta aveau cand s-a produs crima. si cati au mai fost asa, chiar si dupa potop. la fel aceeasi intrebare ar fi si la, noe cu potopul. asemanator. noe a trait 800 de ani.si nu cred, ca era nici un incest. cand traiesti sute de ani, la asemenea distante adn-ul se schimba intre generatii si este diferit.