| TinaDeea a întrebat:

Buna TPU...
Se spune ca primii oanemi pe Pamant au fost Adam si Eva. Respectivii au avut doi copii, pe Cain si pe Abel (adica patru oameni pe Pamant). Cain il omoara pe Abel (adica mai sunt trei oameni pe Pamant) si pleaca "in lume" sa-si intemeieze o familie happy.
Acum intrebarea : Cu cine si-a intemeiat Cain o familie, dat fiind faptul ca erau doar TREI oameni pe Pamant ( Adam, Eva si Cain)? Cu vreo gaina sau ce?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice". Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei. Iată de ce, lucrarea The Amplified Old Testament spune despre soţia lui Cain că era „o descendentă a lui Adam".
După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".
Căsătoria lui Cain cu una dintre surorile sale sau cu o descendentă de mai târziu a lui Adam, probabil fiica unuia dintre fiii sau fiicele acestuia, este considerată în unele culturi de astăzi o idee inacceptabilă. Unii o resping fiindcă este un tabu în cultura lor, iar alţii fiindcă se tem de apariţia unor anomalii genetice. Totuşi, profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17,  24).

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

"După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".
Cateva sate!? Si tu crezi bazaconiile spuse de biblistul lui peste? Cronologia din biblie e altfel.
Geneza 4:25 -Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain. Si atunci cu cine s-a casatorit Cain? A asteptat ca Eva sa nasca si fete?

| danay72 a răspuns (pentru Hombre):

Geneza5:4 arata ca lui Adam,, in acest timp,, i s-au nascut fii si fiice.Fiicele nu erau trecute in genealogia lor, ci doar barbatii, dar erau deja si fete.

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

"Geneza5:4 arata ca lui Adam,, in acest timp,, i s-au nascut fii si fiice.Fiicele nu erau trecute in genealogia lor, ci doar barbatii, dar erau deja si fete."
Tu ce imi spui acum e sinonim cu "prefate ca nu vezi".
Mai tu ai habar ce spui? Genealogia urmareste sistematic legatura de rudenie in linie dreapta facuta pentru a stabili originea si gradul de inrudire. Pai cand e vorba de inceputul rasei umane ne jucam de-a baba oarba, adica cum ficele lor nu erau trecute, unde, in catastiv la primarie sau biserica? Singurul punct de referinta este biblia cu ce scrie acolo si pe asta facem socoteala, lasa interpretarile.

| danay72 a răspuns (pentru Hombre):

Daca tu urmaresti genealogia biblica iti vei schimba parerea.Iar eu ti-am vorbit frumos, daca crezi ca nu poti vorbi asa, mai bine nu continuam discutia.

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

"Daca tu urmaresti genealogia biblica iti vei schimba parerea."
Dar tu de ce crezi ca discut despre geneza, citind "Punguta cu doi bani". De fapt tu ma jignesti mai ales ca ti-am dat si text din geneza (4:25). Cand nu mai ai argumente te dai accidentat si jignit.

| danay72 a răspuns (pentru Hombre):

1Cronici1:1-42 aici vei vedea o genealogie.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cu o capra. Biblia trebuie crezuta si nu cercetata.

| Dandanache a răspuns:

Stiu ce zici. Si eu ma uit la Titanic pana pe la jumatate si pot sa jur ca nu e niciun naufragiu. Cine naiba a turnat filmul? O gaina sau ce?

| RAY a răspuns:

Ce face cain dupa ce il ucide pe abel?
Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit-o si tu pe aici si hai sa faci pe desteapta.pai citeste biblia si o sa vezi. daca nu asa o sa mori.nestiutoare.

| TinaDeea explică (pentru anonim_4396):

Era doar o intrebare prosteasca, recunosc, nu trebuie sa sari cu gura pe mine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru TinaDeea):

Nu trebuie sa te superi.culegi ceia ce sameni.site-ul este pentru akutarea celorlalti, nu sa ne prostim pe aici.iar intrebarea respectiva, a fost postata de n ori si tot la misto.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si care e problema mai OL 37 ca intrebarea e la misto, pai chestiunea cu casatoria lui Cain din biblie nu e la misto?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Hpmbre? cine vrea sa cunpoasca, citeste, si isi face o parere.bu ca sa caute pietre de poticnire in viata si faptuuirea celorlalti cata vreme nu venim unii la vorsul celorlalti.ia priveste cate intrebari pus-am eu despre ateism? ma doare-n paispe de ei fiindca stiu ca in cativa ani vor devora biblia ori vor face plecaciuni mai adanci decat vladica.dar m-am impedicat eu vreidata de stiinta lor? nu fiindca nu e nici o stiinta hombrte.o stiinta este a omului de a fi om, de a-si trai vremurile, si a sucomba demn.mai departe, om muri si om vedea.ca oricum santem niste scantei intre doua eternitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva or fi fost primii create de dumnezeu dar daca au fost altii create de alti dumnezei? Cind l-au apucat pandaliile pe dumnezeu si I-a alungat pe adam si eva din centrul de cercetare genetic "gradina Eden" nu scrie clar ca dumnezeu a pus un guardian acolo cu o sabie mai mare decit fundu lui Jennifer lopez? Pai la ce ii trebuia guardian daca erau doar doi pe tot pamintu? Eu cred ca erau si aia cu ochii sui, aia de maninca orez si, nu am dovezi dar simt ca cuvioasa Eva s-a cam dat in barci si cu aia si unu din progenituri a iesit cu ochii strimbi si astia cu biblia sa nu zica poporu ce bah face dumnezeu doi oameni si copilu seaman cu al treilea? si asa au inventat chestia cu ia pus dumnezeu semn aluia sa il recunoasca tigru cind il vede si sa nu il manince ca I-a dat una-n cap lui fratisu ala vitreg probabil

| dragos38 a răspuns:

TinaDeea inainte de a citi mituri despre aparitia omului, e bine sa mai citesti si,, Cronica Ilustrata a omenirii'' primul schelet uman dateaza de acum 7 milioane de ani si nu asa cum zice biblia ca, Adam si Eva ar fi trait acum 6 mii de ani, si noi cele 8 miliarde si ceva de suflete, rasa europeana, rasa amerindiana, mongola, si negroida ne tragem din Adam si Eva chiar daca unul ar fi negru si Eva alba tot nu iese socoteala, asa dar ar fi trebuit sa fie mai multe perechi de Adam si Eva si in puncte diferite ale planetei, Adam si Eva este un mit biblic al iudeiilor, asa cum si alte popoare are mituriile lor proprii.

| TinaDeea explică (pentru dragos38):

Ok. Mersi happy
Imi place ce-ai zisbatting eyelashes

| DanielVălean a răspuns:

Pai, Adam si Eva au mai facut copii si s-au inmultit.

| RAY a răspuns (pentru DanielVălean):

Minciuna,cain pleaca si o gaseste pe navasta lui, care nevasta are si familie După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=4

| RAY a răspuns (pentru DanielVălean):

Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.