| Bya_Bia_1998 a întrebat:

Prin ce actiuni omenesti se poate ingrosa stratul de CO2?

Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Nu avem un strat de CO2 ala doar se regaseste in atmosfera intr-o anume concentratie functie de cat producem, ceea ce avem e un strade O3 (ozon), iar ala se poate produce dar nu in cantitati destul de mari incat ca suplimentezi pierderi generate de gazele de sera (din fericire nu mai e cazul ca am cam scapat de ele).

Cat despre cresterea concentratiei de CO2, orice presupune arderi, masini, incendii de vegetatie, centrale pe carbune, industrie etc.