| Marius2577 a întrebat:

Salut,am 16 ani si am vocea subtire cand se va ingrosa sau poate sa ramana asa?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil este diferit si vocea se schimba la pubertate... iar in cazul tau, probabil ca nu ai intrat inca la pubertate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Inca mai ai de crescut.Sa nu crezi ca vocea de la 16 e la fel cu cea de la 30 sau 50.Deocamdata accept-o pe cea pe care o ai si lucreaza la alte lucruri care pot fi schimbate. Sper sa nu te apuce pacatul fumatului fiindca vocea va fi ulterior printre ultimele probleme.

| Hyperion7 a răspuns:

Ești abia la mijlocul pubertății, până la un 20 de ani mai ai puțin.Desigur,se va îngroșa în funcție de gene. Daca tatăl sau bunicii tai au vocea groasa, probabil că și tu o vei avea.

| sammie a răspuns:

Cel mai probabil nu se va schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După 18, 20 de ani.

| Lrs2015 a răspuns:

Nu ai ce face. Sunt barbati care au voce mai groasa, sunt care mai subtire. Iar la unii ritmul de maturizare e mai rapid, la altii mai lent. Deci...doar sa stai si ce va fi va fi

| VladAntonio a răspuns:

Vocea la 16 ani nu este inca dezvoltata 100%, ai putea insa sa-ti dai seama daca ai inceput trazitia prin ingrosarea vocii sau cel putin o diferenta fata de anul trecut.
Nu uita efectiv testosteronul iti va schimba vocea, da tine mult si de felul in care vorbesti-> caracter si tonalitati -> un barbat are tonalitati joase -> deci daca ai tendinta de a urla sau vorbi foarte repede, poti inepe prin a lucra la asta.
Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de ajutor. ( Vlad).