| Ecea a întrebat:

Pro sau contra iertarii?

A ierta este ceva normal si corect sau doar oferim posibilitatea celui care a gresit sa mai greseasca inca o data?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ierta, dar... poti cumva uita? Eh, este imposibil. Toti iertam, dar nimeni nu uita! Pana la urma urmei, de ce sa nu pedepsesti pe loc, pentru a nu avea regrete?

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pro. Mai ales dacă persoana care a greşit regretă ceea ce a făcut şi are intenţia de a nu mai repeta aceleaşi greşeli în viitor.

| EmaS a răspuns:

Eu personal m-am luptat multa vreme cu neiertarea. Am fost ranita de cea mai buna prietena a mea. Ma simteam nedreptatita, eram frustrata, de cate ori o vedeam imi aminteam cat de nedreapta a fost cu mine, cat de rau ma doare tradarea ei. Si iar ma rugam Domnului sa ma ierte. Din aceasta cauza m-am imbolnavit, am inceput sa am probleme de sanatate, ma simteam foarte rau. Si mi se parea nedrept ca tot eu eram cea care sufeream. Aveam multa amaraciune in inima, nu ma mai puteam bucura. Cuvantul Domnului imi rasuna in urechile mele ca cine uraste pe fratele sau este un ucigas. Iertarea nu este facultativa. Trebuie sa iertam pe cei ce ne-au gresit, dupa cum si Dumnezeu ne iarta pe noi in repetate randuri. Iertarea este o alegere. Am facut pasi in directia aceasta, si Dumnezeu m-a ajutat sa pot sa iert, si ma simt libera.

| Klepto a răspuns:

Desigur, asa cum si eu gresesc si vreau sa fiu iertat, asa iert si eu, desigur exista si exceptii in care gravitatea faptei nu poate fi iertata niciodata, dar fiecare cu principiile si valorile sale.

Conteaza si persoana care greseste si ea constitue un factor pentru a ierta sau a nu ierta.
Cred ca unii oameni pot sa se schimbe, fiecare celula din corpul nostru este inlocuita in timp deci in 7 ani vorbesti cu alta persoana.
Sunt pro iertarii, dar nu pro(st) sa iert incontinuu.
Trick me once, shame on you, trick me twice, shame on me.
Nu poti sa nu ierti pe nimeni ca pana la urma a gresi e omeneste, oricine o sa se afle intr-o pozitie in care cere iertare ca a gresit si se asteapta sa fie iertat.Nu poti sa te superi pe tot satul daca cineva ti-a inselat increderea si a doua oara dupa ce l-ai iertat, ai tot dreptul sa fii suparat pe acea persoana.
Stiu ca istoria are tendinta de a se repeta, dar nu toata lumea este predispusa sa greseasca si a doua oara, si nu toata lumea trebuie sa fie iertata.
Multi spun doar un "Iarta-ma" fara esenta si cred ca totul s-a sters cu buretele, trebuie sa incerci sa repari ceea ce ai stricat.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca poti trai intr-o stare de ura continua, fara a acorda iertarea macar intr-un colt al sufletului, foarte bine, eu una nu pot. Plus ca nu este obligatoriu sa mentii o relatie cu o persoana pe care ai iertat-o.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu iert foarte greu spre deloc! Asa cum nu ma iert pe mine cand gresesc, nu ii pot ierta nici pe ceilalti. Si vorbesc totusi de niste fapte grave, nu nimicuri!
Ca a invatat ceva, neprimind iertare? Ca nu a mai gresit? E doar spre binele respectivului, eu nu mai vreau sa stiu! Oi fi rea?
A gresi e omeneste, a repeta greseala este o adevarata prostie!

| Necrophagist a răspuns:

Iertarea este o convenţie care nu schimbă nimic din cele petrecute deja, iertarea e simplă din ambele părţi, mai complicată e uitarea.

| Paulla a răspuns:

Eu nu iert, doar mă prefac că iert.
Oamenii nu se schimbă, odată sau mai târziu repetă aceiaş greşeala.

| NickiMinaj a răspuns:

Depinde de situatie. in general iert foarte repede, undeva in subconstient mi se pare inutil sa tin pica oamenilor, nu e ca si cum eu nu as face greseli. de aia si evit sa am asteptari de la cineva, nu e ca si cum imi pasa suficient, prin urmare ar fi aberant.

| Hăgiul a răspuns:

Ea vine dintr-o trauma proprie, agatat de-un fir de ata clatinand in haul disperarii, implori iertarea. Implori iertarea nu pentru a vedea un zambet pe fata celui deranjat, ci pentru a scapa de cugetul vinovatiei. Daca s-ar ierta singura si-ar incerca sa indure austeritatea aceluia ce i-a gresit, poate atunci i-ar parea rau cu adevarat...si ar vrea zambetul tau.

| MajorAsshole a răspuns:

Iert dar NU uit. Intotdeauna fac asta.

| Minnie a răspuns:

Ocazia sa mai greseasca inca o data si inca o data...

| 4b a răspuns:

E datoria ta ca sa ierti...

| Flori a răspuns:

Pentru cei ce sunt PRO:de cate ori v-ati adus aminte de o greseala pe care ati iertat-o? De cate ori v-ati lovit de-o greseala ce vi se iertase? Se poate numi iertata greseala ce ti-o amintesti, chiar si rareori?

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Pro,pentru ca atunci cand o persoana isi cere iertare iti promite ca nu o va mai face si daca ai incredere in ea si ea in tine, nu iti va mai gresi.
Bye!

| κλάους a răspuns:

Eu unul sunt pro. Nu spun ca sunt pro deaorece Dumnezeu ne iarta in fiecare zi, ci pentru ca, asa trebuie...sa iertam. Daca nu ierti imediat o sa ai si dusmani. Dusmani = rautate = viata grea.

"Sa mai greseasca inca o data?"? Daca acel cineva este destept si a dat peste cieva care l-a iertat o data, poate de mai multe ori, atuncea, potate sa inveti din greseli si sa nu mai greseasca inca o data.

| papusikatha a răspuns:

Tatal unui baietel, a hotarit ca de cite ori copilul lui va face cite o prostioara, sa bata cite un cui in usa pentru fiecare greseala.

Au trecut anii, copilul a crescut, iar usa s-a umplut de cuie.

Tatal sa imbolnavit, a cazut la pat, iar baiatul a hotarit ca pina acesta se va stinge din viata, sa faca atitea fapte bune pentru a scapa de cuiele din usa

Cind in sfirsit a reusit sa scape de cuie, s-a apropiat de patul tatalui sau si l-a intrebat:

- Tata, acum poti sa ma ierti pentru toate greselile pe care le-am facut? Dupa cum vezi, am scos toate cuiele din usa, asta insemnind ca am facut tot atitea fapte bune.

- Da tata, ai facut, dar au ramas gaurile.

| dudumihai a răspuns:

A ierta este ceva normal si corect, a gresi este la fel de normal si la fel corect.In ziua de azi nu exista nici o dif intre acestea

| CinevaDiferitDePersoanaTa a răspuns:

Cu siguranţă pro. Şi tu ai fost iertat pentru păcatele tale prin sângele Domnului nostru Isus Hristos, de ce nu ai ierta la rândul tău celui care ţi-a greşit?!
A ierta este ceva normal şi corect, este un semn de respect faţă de cel de lângă noi...

Iartă ca să fi iertat!

| LexieG a răspuns:

Depinde in ce caz.In unele cazuri sa ierti ete cel mai bine, dar in altele iertarea nu ajuta deloc.Depinde acum si ce crezi, fiindca fiecare are un instinct care ii spune cand sa ierte si cand sa nu.Eu in general sunt pro iertarii, dar aui fost si cazuri cand am fost si contra.

| russyy a răspuns:

Eu zic sa ierti. este ceva normal si corect.iertarea este cel mai dulce cuvant.si cand auzi pe cineva ca-ti spune iarta-ma deja ti se ridika parul in sus.deci fiecare are dreptul la o sansa si la o iertrae.eu una iert de fiecare data. daca vad ca kontinua asa iubitul sau prietenii sau familia[orikine] rasplatesc cu aceeasi moneda.winkingde iertat iert.deki iertraea este dulce:*

| kkkkkkkkkkkkk a răspuns:

Eu cred ca este bine sa ierti, dar depinde de greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro! urmeaza sa vin cu argumente. eu,am o slabiciune pentru oameni,imi place sa-i ajut pe cei batrani,sa-i indrum pe cei mici,sa-i inteleg pe adulti si imi mai place sa-i iert pe cei care gresesc. ca sa poti ierta trebuie sa intelegi, sa iubesti si sa gandesti. suntem fiinte umane,ceea ce inseamna ca suntem inzestrati cu sentimente si pentru ca "a gresi" e ceva omenesc, atunci trebuie sa iertam si sa oferim o a doua sansa, sa speram ca persoanele ce le-am iertat vor fi mai bune ...nu pentru noi, ci pentru ei.happy

| razvan2011 a răspuns:

Pro