| eduardd a întrebat:

V-a gresit cineva vreo-data si sa nu mai puteti ierta? Care a fost greseala si de ce nu mai puteti ierta?

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Nu exista Nu pot... sa uit, nu pot sa iert, exista doar NU VREAU!

22 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu pot ierta tradarea. Sub niciun chip.

| Razvan a răspuns:

Nu exista greseli de neiertat, exista doar oameni care nu vor sa ierte.Noi cerem iertare:"Si ne iarta noua gresalele noastre" dar ultima parte uitam sa o aplicam:"precum iertam si noi greselile gresitilor nostri". E o gama larga de motive pentru care nu iert decat rar si in prim-plan se gaseste egoismul meu fara pereche de care sunt perfect consientawinking

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da.Cineva caruia i-am crescut copilul timp de 2 ani (de la 8 la 10 ani) dupa ce fugise in strainatate( in 1988, cand abia puteai sa traiesti )si fata de care nu aveam nici o obligatie in afara de a-i fi cea mai buna prietena, a venit in tara si in oras si nu a trecut pe la mine si nici nu mi-a dat nici un telefon.Inainte cand venea in oras locuia la noi tot timpul.Persoana aceea nu a mai existat de atunci pentru mine. A incercat sa-mi explice dupa ceva timp, cand si-a dat seama ca eu am aflat, ca nu a avut timp, ca a venit in delegatie, bla, bla, bla...Adio.Asta a fost tot.Am scos-o de la inima!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu suport minciuna si cine ma cunoaste stie ca daca m-a mintit in fata mea nu mai reprezinta nimic.

| Barajag a răspuns:

De iertat pot ierta, insa de uitat mai greu.In toti acesti ani multe persoane mi-au gresit, insa am trecut mereu cu vederea.Nu a fost o greseala, ci mai multehappy

| JeSa a răspuns:

În general nu suport, pe cel ce minte şi trădează, în schimb dacă dă semne de îndreptare, e ca şi iertat, mai puţin - uitat! tongue...deci da, iert, dar nu uit...happy
Dar tu?

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Am iertat tot.

| emy a răspuns:

Da, mi-au gresit multi, si poate ca si eu, lor. Dar eu i-am iertat.Nu-mi place sa port pica nimanui.Chiar daca ma cert cu cineva, si poate ca nu din cauza mea s-a iscat cearta, fac eu primul pas spre impacare.Nu suport sa fiu certata cu cineva mai mult de doua zile. A fost o exceptie cand am stat doua zile fara sa ma impac cu o persoana.De obicei, fac acest pas in ziua in care a avut loc conflictul. Iar daca cineva a facut o greseala, nu il judec asa usor, ci incerc sa-l inteleg, ma gandesc la mai multe posibilitati.De multe ori lucrurile stau cu totul altfel decat par, chiar daca asta ni se pare imposibil, uneori.In plus, toti gresim, toti meritam o a doua sansa, toti am vrea sa fim iertati de catre cei carora le gresim, nu? Deci trebuie ca si noi sa ne straduim sa facem acelasi lucru. Dar problema e ca unele lucruri se pot ierta, dar nu uita, mai ales daca acele lucruri te-au marcat pe ani de zile, daca nu chiar pe viata.
@malvynutza2:de ce nu iei in calcul si alte variante? Poate ca ea e mai slaba de inger, mai vulnerabila, si de asta se lasa manipulata de prietenul ei, si nu pentru ca nu te apreciaza pe tine? Probabil ca el a profitat de aceste slabiciuni ale ei, ca sa o manipuleze.Nimeni nu este de vina ca e vulnerabil, slab, credul etc.Cred ca, in viata, trebuie sa le acordam circumstante atenuante oamenilor si sa incercam sa-i intelegem, caci, dupa cum bine se stie, suntem oameni si nu Dumnezeu, toti gresim vrand-nevrand, si am vrea sa fim iertati.In plus, atunci cand ierti, te simti de un milion de ori mai bine, mai linistit, decat atunci cand porti ranchiuna.Iti spun asta din proprie experienta.Si mie, la un mimentdat, imi era greu sa iert, dar, cu timpul, m-am obisnuit, si acum e asa de usor sa iert, si asa de bine ma simt. Ce zice daca am face toti experimentul asta?

| Malvina24 a răspuns:

Prietena mea cea mai buna cu care ma intelegeam de foarte mult timp m-a parasit pentru ca iubitul ei e prea gelos si nu o lasa sa vorbeasca cu nimeni nici macar cu fete! nu o mai lasa sa iasa cu mine, nu o lasa sa vorbeasca la telefon, nu a lasat-o nici la majoratul meu! ea il iubeste orbeste si el asculta! pentru asta nu o voi ierta niciodata! am luptat mult pentru ea insa in zadar, orice ar fi ea il va asculta si uita prietenia noastra, prefera sa fie prizoniera lui pe vecie!

| nobody_9468 a răspuns:

Eu am gresit...am ales un drum gresit.Nu ma pot ierta fiindca stiu ca pot mai mult, dar totusi aleg sa merg tot pe acestasad.
"Totul se iarta, nimic nu se uita!", cel putin asa este in cazul meubig grin

Bafta.

| ;x^..::pasTiluTza`))::...:x:x a răspuns:

Da! prietena mea cea mai buna a facut in asa fel ca sa ma despart de prietenumew si numai din minciuni, fiindca ea era ''moarta'' dupa el ~x(...nu am iertat`o incaoh go on si nici nu am degand

| Symona a răspuns:

Poi cand in fata imi e prieten si pe la spate ma vorbestecrying Asta nu supert y ca sunt atatea oameni falsi si ipocritisadcrying

| adina_4262 a răspuns:

Pentru ca stiu ca nu-mi fac bine blocajele (intr-un anumit moment din timp/situatie), de iertat, iert. Incerc pe cat posibil sa nu ma-ncarc cu sentimente negative mai mult decat aranjeaza viata. Problema e cu 'uitatul' asta thinking

| fierforjat a răspuns:

Toti gresim, daca vrem sa fim iertati trebuie si sa iertam

| Danyyyyy a răspuns:

Au facut oameni greseli poate de neiertat, dar suntem oamenii si trebuie sa iertam, pentru ca daca noi nu iertam atunci cum ne vor putea ierta ceilalti pe noi? e un cliseu...de obicei cand cineva greseste atat de mult fata de mine iert dar nu pot uita

| Gabriela01 a răspuns:

Perversitatea... n'o pot ierta [-x

| Anonimusss a răspuns:

La momentul respectiv am crezut ca nu pot ierta tradarea chiar daca era vorba de prietena mea cea mai buna, dar dupa mi-am dat seama ca tin la ea si ea tinea la mine...asa ca am iertat-ohappy daca tii la cineva si acel cineva la tine, eu zic ca mai meritati o sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o prietena care de multe ori mi-a gresit enorm si am iertato insa de curand ne-am certat iar si nu mai pot so iert pur si simplu e o ipocrita disperata dupa atentie care te foloseste cand nu mai are pe nimeni alaturi ( SCZ ) big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand gresesc imi pierd rapid increderea ca o sa-mi pot vreodata repara propria-mi greseala.Si desi stiu ca am fost iertata greul e ca sufar enorm si nu ma pot ierta eu pe mine insami.Sau poate voi putea dar foarte, foarte greu va trece fff mult timp deoarece e f greu ca pers careia i-am gresit sa mai poata avea increderea care a avut-o odata in mine...Insa,numai timpul, speranta si credinta ma poate salva din asa situatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si persoana aia ma jigneste incontinuu pentru ca e o needucata nu-i de mirare la ce familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna prietena a mea m-a mintit si s-a cuplat cu prietenul cu care eram atunci.Desi stam in acelasi bloc, nu ma mai intereseaza soarta niciunuia dintre ei.

| Rose4321 a răspuns:

Da o singura data ca pe celelalte le-am ierta ..cine mi-a gresit foarte muult nu pot uita chestia asta si chiar imi era prieten pun. puteam sa imi dau viata pentru prietenia noastra dar nu a fost asa fiecare isi culege prieteni noi iar pe cei vechi ii lasa in spate si apoi isi bat joc de ei mintindui barfindui si multe alte chesti adica nu zic ca m-as vaita dar imi soresc niste sfaturi pentru o funda! A fost cel mai bun prieten tineaam foarte mult la... si orice mi-ar fi gresit iertam tot ma sinteam in rai dupa un timp se schimbase se comporta urat imi vorbea urat si m-am schimbat si eu si am incepunt sa ne certam din potive intemeiate ..de genu nu mai raspunde suna si nu vorbea nessimtire de asta si la un momendat am zis ca de ce sa plang eu dupa prietenii mai bine sa planga ei dupa miine si i-am cerut sa ma stearga de pe fb si de pe mess si nr de tel.a facut asest pas si apoi eu nu am mai bagat in seama nimic ce zice si nici la buna nu raspundeam ..doar se uita la mine si eu ma intorceam cu spatele ce sa fac sa iert sau sa las lucrurile asa? funda