| Kosuchin a întrebat:

Probabil cea mai simpla intrebare pentru credinciosi:
Mayasii s-au dus in Iad?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu neaparat, desi ar fi meritat. De ce? Pentru ca au terminat blestematul de calendar in nu-stiu-cat decembrie 2012 si au dat astfel, apa la moara tuturor sarlatanilor care dau ca sigur, periodic, sfarsitul lumii si tuturor cretinilor care ii si cred.

| DorelSudoru a răspuns:

NUu pur si simplu au murit

| Kosuchin explică:

"Dupa parerea ta, cavalerii cruciati (care in esenta erau calugari) vor merge in iad?"
Dupa parerea mea, cavalerii s-au intors in locul de unde au venit, inainte de a se naste.
"incercati o documentare amanuntita inainte de a pune intrebari. "
De ce? Vreau doar pareri.
@luniacazimir, hmm locul de tortura pentru cei care nu au crezut in Yahweh.

| costis a răspuns:

In constelatia Andromeda (mi-a spus mie cineva).

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Da,200% din 100%

| JaJe a răspuns:

De ce spui ca este "ceea mai simpla intrebare pentru credinciosi"? pentru simplu fapt ca ei nu credeau in "Dumnezeu" gata ajung in Iad? De unde stiu ei ca Mayasii au ajuns in Iad? da poate au ajuns in Rai, sau chiar nicaieri (ca poate nu exista nici Rai nici Iad).

| dream_8891 a răspuns:

In iadul cui?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemenea intrebare pun si eu credinciosilor! Unde au plecat dupa moarte mai mult de milioane de chinezi care au trait inainte de a veni mesionari in China? Care nu au aflat defel de Isus Hristos sau chiar de Alah!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce importanta are unde s-au dus cei din trecut?

| gokart a răspuns:

Nu este o intrebare deloc simpla.Animalele merg in iad pentru ca ucid ca sa supravietuiasca? Mayasii nu stiau despre existenta lui Dumnezeu asa cum il cunoastem noi.Sau cum credem ca il cunoastem.Filosofia religiilor este foarte ampla si nu poate fi discutata fara o pregatire prealabila. Nici preoti in masura sa raspunda la aceasta intrebare cu fermitate nu prea exista. Care este etalonul dupa care masuram? Aceleasi dogme ne spun lucruri diferite. Avem pe de o parte pedepsirea necredinciosilor iar pe cealalta parte iertarea divina. Sunt iertati oamenii de pacatele facute daca nu stiau ca acestea sunt pacate? Sti cel putin principiul pe care s-a hotarat sa existe 4 evanghelii? Ti-l spun eu.La vremea marelui sinod, omenirea credea ca lumea este sprijinita pe 4 stalpi (inca nu se stia ca pamantul e rotund si ca se invarte in jurul soarelui) Plecand de la acea credinta, au hotarat ca trebuie sa fie 4 evanghelii.Desi, sunt scrise mai multe. Asta iti arata nivelul de cunoastere al oamenilor care au hotarat dogmele bisericesti. Masura in care putem judeca sau nu biserica in functie de propria ei istorie nu o stiu dar istoria bisericii imi da de gandit. Dupa parerea ta, cavalerii cruciati (care in esenta erau calugari) vor merge in iad? Serios, incercati o documentare amanuntita inainte de a pune intrebari.

| Marshkaa a răspuns:

Eu cred ca s-au dus unde au vrut ei