| juniper a întrebat:

Probabil veti crede ca sunt putin "nebuna" (elevii), dar Raluca si toti ceilalti utilizatori au dreptate, temele nu se fac pe internet, poate daca trebuie sa scrii un referat asta e altceva, dar mergeti la scoala ca sa invatati, sa aveti un viito stralucit, dar daca nu va straduiti suficient nu veti avea un loc de munca bun si cine stie Daca sunteti olimpici ati putea fi acceptati la facultati din prima, cum s-a intamplat cu o tanara din Bucuresti care a fost acceptata la vreo 6 facultati. Nu va place sa invatati, sa aflati lucruri noi? Stiu ca e putin cam plictisitor, dar cu timpul veti vedea ca matematica si toate celelalte materii va vor fi folositoare, mai ales limbiile straine. Chiar nu va ganditi la viitorul vostru? Nu fiti lenesi, cei care copiaza temele si lasa lectiile fix in ultima zi nu vor fi in stare sa se descurce. Credeti ca va vor mai ajuta parintii sau cei de la care copiati? Nu vor fi langa voi pentru totdeauna, ei vor avea de castigat si voi veti fi lasati in urma. Nu vreti sa ajungeti cineva in viata? Si fratele meu a inceput de la o simpla facultate si cu ajutorul englezei acum este in Anglia si lucreaza. Daca nu invatati pentru ca nu este "cool", atunci poate ca "cei" care au lansat chestia asta vor avea de pierdut nu voi, voi veti avea de castigat si inca mult. Nu va ganditi la viitor? Asa macar un pic la consecinte?

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Totala dreptate juniper.Si eu sunt elev.Trebuie sa ne gandim la consecinte, la viitor, daca nu ne pasa de el si daca nu ne gandim la el viata noastra nu are sens.Nu are sens sa traiesti doar in prezent.Pana la urma? Nu asta e sensul vietii? Sa inveti, sa te realizezi si sa-l slujesti pe Dumnezeu?

| juniper explică:

@Sweetcandy am 15 ani si stiu ca nu pot schimba unii oameni, dar cel pputin cativa sa observe ca este important ceea ce am spus.

| juniper explică:

Dupa cum a spus si @georgiana, daca continua sa isi copieze temele, in curand nu vor mai sti nimic si ce vor face?

| Elly4all a răspuns:

Eu ma gandesc si stiu ca nu este bine sa copiezi si restul, dar suntem copii nu avem ce face suntem supusi la diverse"ispite", este destul de greu atuncii cand nu sti la un test sa nu tragi cu ochiul la colegul de banca, asta nu poti nega asa ca...eu una nu am nevoie de nimani sa'mi faca temele, prefer sa le fac dupa mintea mea si mai ales nu am nevoie de cunostintele unor oameni pe care nu'i cunosc si nu am avut ocazia sa stiu cat intelect au, asa ca ma bazez doar pe cunostintele mele.
Multumim pentru ca ne'ai adus in vedere opinia ta.

| SweetCandy a răspuns:

Bun... e foarte corect ce spui tu.insa crezi ca o sa bage cineva la cap toate astea?straight face sincer, ma indoiesc//straight face

nu stiu cati ani ai, insa pe acest site toata lumea pune ce intrebari ii trec prin minte, asa ca nu ai cum sa interzici tu asta, daca adminii nu o fac.oh go on repet sunt in totalitate de acord cu tine, insa nu ai puterea de a schimba oameniibig grin

| SweetCandy a răspuns:

@juniper...bravo tie, pentru gandirea pe care o ai!kiss

| paul0013 a răspuns:

Ba da...ma gandesc mult dar unii chiar nu-si dau seama ce-i asteapta...si cum o sa se descurce fara cei de la care copiau? simplu: nu o sa reuseasca...pentru ca acei de la care copiaza vor pleca la alte scoli mai bune si ei vor si ei vor ramane singuri... dar chiar daca unii stiu asta tot nu le pasa...de ce? pentru ca asa sunt ei...nu prea poti schimba oamenii(in bine) pentru ca de schimbat oamenii in rau e destul de usor...viitorul e ceva foarte important cat despre invatat... ok, stiu uneori ai face orice altceva dar sa nu inveti dar pana la urma tot inveti dar unii nu invata de loc dar cine vor pierde? ei. pentru ca si eu am crezut ca e greu si lasi alte activitati si sa inveti, dar nu e...adica daca iti planifiti bine timpul ai timp pentru tot: si pentru invatat, scoala, prieteni, iubite/iubiti si de odihna... dar daca nu vrei e altceva si cred ca acei oameni care nu se gandesc la viitor sunt ''orbi'' nu vad ce e in fata lor si ce o sa-i astepte...

| Georgiana2905 a răspuns:

Dupa cum vezi toata lumea, si cand zic toata lumea ma refer la cea a celor care nu sunt capabili de a se descurca singuri lasa totul in baza site-ului in speranta ca cineva va fi dornic in a le rezolva temele. Nimeni nu mai face temele ca sarcina persoanala. Toata lumea le plaseaza altora si tota aceasta comunitate se incredere in altii dar nicidecum in ei. Astfel se trezesc ca nu stiu nimic si atunci se vor intreba de ce?! raspunsul firesc va venoi f tarziu cand capacitatea de memorare si de retinere a informatiei se mai micsoreaza. De asta avem atat de multe persoane cu o capacitate de gandire redusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo @juniper, gandesti bine si ai facut un apel la ceilalti elevi, pentru viitorul lor. Sper sa inteleaga si sa iti urmeze sfatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vina, in primul rind, a parintilor ca trebuiau sa-i invete mai muncitori si-n al doilea rind este vina alora care le dau temele pe tava si tocmai in al treilea rind al lor, mama lor de lenesi. Dar pentru toti am o singura apostrofare"rusiniicaa"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Juinper, te rog sa-i transmiti asta li la @kathessa, ea inca se mai crede utila rezolvand temele altora.si macar de ar face rezolvarile alea bine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucura interventia ta, mai ales ca nu vine din partea unuia care deja a uitat cum era la scoala! Am avut noi, astia "batrani", niste rabufniri necontrolate pe aici, dar atunci cand propunerea vine de la un elev/a, ne mai linistim, observand nu numai ca unii au inteles, dar ne si sustin! Esti desteapta si saritoare!
Multumim,
Tanti Monica rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ca nu crezi ce spui, dar voiai aplauze?hee hee