| Andreea0612 a întrebat:

Voi cum invatati la istorie? Eu nu reusesc deloc sa retin lectiile.
Cititi tot de mai multe ori? Copiati pe o foaie de mai multe ori pana va intra in cap lectia? Ce metoda folositi?

4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

La istorie, încep prin a îmi sublinia cu pixuri colorate chestiile importante, sau ceea ce mi se pare mie important! Și după citesc toate aceste chestii de n ori, până când consider că le-am înțeles! Iar după încerc să spun cu voce tare ceea ce am învățat, sau chiar să scriu pe o foaie ce am înțeles din acele lecții!

| zurick a răspuns:

Asa procedam cand invatam la istorie:
Ca sa nu citesc de mai multe ori nu stiu cate pagine si dupa sa nu retin nimc, imparteam lectia in mai multe parti si fiecare parte o invatam separat.

| HellGirl666 a răspuns:

☮ Bună.
☮ Scriu lucrurile esențiale pe o foaie, după care memorez.

| cookie01 a răspuns:

Incearca sa asociezi fiecare fapt cu ceva amuzant, poate te va ajuta. Si datele, fa o regula la fiecare an ca sa il retii mai usor. De exemplu, primul razboi mondial a inceput in 1914.
1914 e format din 18+1 si 14.
18+1 il poti retine ca anul consecutiv majoratului si 14 ca varsta la care iti face buletin. Sper sa fi prins ideea