| Lizzu a întrebat:

"Profesorul Chang a înaintat ipoteza că "o formă de viaţă extraterestră superioară a fost implicată în crearea vieţii şi plantarea ei pe diferite planete". El indică faptul că "ceea ce se observă la ADN-ul uman este un program care constă din două versiuni: un cod mare şi un cod bazal. Primul lucru este că programul complet nu a fost scris pe Pământ, aspect verificat prin decodarea genomului uman. Al doilea aspect este că genele prin ele însele nu sunt suficiente pentru a explica evoluţia; trebuie să mai fie ceva în acest joc". Astfel, Sam Chang a ajuns la concluzia că …"evoluţia nu este ceea ce credem că este".

O noua teorie sustine ca rasa umana a fost creata in laborator pe baza unui experiment facut de catre o civilizatie mult evoluata noua d.p.d.v tehnic si intelectual si ca niciodata nu ar fi existat omul primitiv ci ar fi aparut direct Homo Sapiens Sapiens. Si ca Dumnezeu cum il stim nu ar exista ci doar o civilizatie mult deasupra noastra ce locuieste pe o anume planeta din Univers si care ne-ar veghea ca un Big Brother.

Voi ce credeti despre asta?

27 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pai,in cazul asta, imbratisam creationismul.

| Leocerba a răspuns:

Cineva zilnic ne vrea binele, cu orice pret, inclusiv Profesorul Chang.

| sabin89 a răspuns:

Ce parere sa avem? Sunt ipoteze, care, pana la proba contrarie, pot fi luate in considerare. Si mie mi se pare ca evolutia, in forma actuala in care este prezentata, schioapata pe undeva. Nu o consider un "fapt", ci doar o ipoteza. De frumoase sunt frumoase toate si le citim cu placere. Vorba ceea, il citim noi si pe Harap Alb si ne place, chit ca acolo suntem siguri ca nu e nimic adevarat, dar aceste ipoteze...Cum sa nu ne placa, ele avand in plus fata de Harap Alb si posibila confirmare ca adevarate.

| RAY a răspuns:

Eu cred in metoda stiintifica care a dovedit ca adn-ul nostru nu e mai special ca adn-ul tuturor vietuitoarelor, tot ce viu are un adn asemanator cu al nostru, exact ce prevede teoria evolutiei, din nou uni cauta explicati fanteziste pentru originea noastra

| Lizzu explică (pentru RAY):

Nu stiu sigur daca contructia ADN-ului uman este identica cu cel al altor vietuitoare. S-ar putea ca fiecare vietuitoare sa aiba ADN-ul sau specific.

| relian a răspuns (pentru RAY):

Omul a specificat creearea vietii nu doar a omului.Deci tot ce se poate ca viata sa fi fost adusa aici si eliberata.Am mai spus numarul speciilor scade continuu, nicidecum nu sta pe loc.Si daca speciile dispar asa una cite una nu vad unde este evolutia aia.Sau asteapta sa dispara toate sa mai ramina doar una si dupa sa o ia de la cap cu diversificarea sau cum? Pt ca speciile depind unelede altele nu vad cum ar putea evolua in acest fel.Asa daca dispar toate si ramine doar una tot ce se poate ca acest lucru sa duca apoi spre o evolutie ceva.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Daca nu sti cei aia teoria evolutiei de ce afirmi tot felul de prosti, sfatul meu documenzate apoi comenteaza

| relian a răspuns (pentru RAY):

Sa ma documentez cu ce? Ar fi bine sa o faci tu pentru ca incurci evolutia cu adaptarea lastiu eu ce conditii. Porcii aia de care tu spui tot porci au ramas nu au devenit vaci. Faptul ca nu mai au colti asa mari sau stiu si eu nu mai sint asa furiosi aia nu este evolutie.Si stai linistit ca ma documentai de nu mai stiam de minecu teoria asta.Am facut la scoala teoriileastea si nu la scoala generala. Iara lupii au devenit ciini dar tot lupi sint, tot4 picioare au, tot blana, tot dinti si asa mai departe.Adu o dovada ca ciinii nu-s lupi ca sint camile si atunci vom spune da asa e au evoluat. Dweci eu comentez la ceea ce vad.Si omul da a trait mii de ani dar nimeni na observat o marire a numarului de specii, ba dimpotriva cum am zis au obsv dispariatia speciilor.E eu afirm sint prostii? Dar tu ce afirmi sau sa zic ce sustii acea teorie este bine? Adu o dovada arata uite acum 10 mii deani erau nu stiu ce animale care astazinu mai sint si de fapt acele animale sau transformat in altceva. Daca arati chestia asta atunci da putem spune evolutie. Vorbesc aici de oameni ce au vazut oamenii dea lungul miilor deani.Desenele cu animale din pesteri facute de oamenii preistorici arata cam aceleasi animale ca si astazi. Apoi unele au disparut si asta se stie f sigur.Si cum am spus nu au lasat absolut nimic in urma lor.Pai normal dupa teoria cetu o sustii ar fi trebuie ca o parte din acele animale sa se transforme in alteceva, nu doar sa se adapteze.Pt ca ce spui tu de porci aia sint domesticiti, sint sau au fost fortati sa faca asta.Dar porcii si lupii salbateci de cind au aparut tot lupi si porci au ramas. Daca omulnu ar fi intervenit ei ar fi ramas exact la fel.Dar de fapt asa au si ramas, doar ca siau maischimbat o culoare, marimea unor dinti si chestii de genul asta, nimic altceva care sa arate ca urmeaza sa piarda 2 picioare si sa se transforme in aripi si savedem apoi porci zburind.Eu nu am afirmat nimic sigur, am spus asa cam ce cred eu, ce parere amsi ce observ.Tu se pare ca sustii cu tarie anumite teorii care nu au fost nicicum demonstrate.Si apoi totu tu vii si imi spui ca spun prostii? Asta suna cumva a jignire daca ma gindesc eu.Plus ca vad ca te luai si de altii si spui ca e pe linga etc.Adica cine nu spune catine este pe linga sau cum? Trebuie sa spunem toti ce tu crezi ori sustii? Pina una alta tu sustii niste teorii, doar pure teorii fara nici o explicatie sa nu maizic demonstratie.Eu zic sa o iei mai usor si sa accepti si sa respecti si parerile altora asa cum sint ele, indiferent ca sint pelinga sau nu.Fiecare poate sa isi spuna propria teorie.Acum ca noi nu sintem mari fizicieni, naturalisti, sau mari vedete ca oamenii sane accepte balariile asta e alta poveste.Eu o sa fiu de acord cu o teorie atunci cind ea va fi demonstrata. Pina atunci orice teorie este o poveste.Este ca si povestea lui Dzeu din biblie, povestile romanesti cu fat frumos si harap alb.Cum sa cred niste teorii care sint povesti? Scuze dar sa stii ca sint informat, dar atunci cind ceva nu se leaga, cind nu ai dovezi de ce vrei sa persist in acea chestie? Ca sa ce sa dau apa la moarya unora care emit teorii, sa fiu de acord cu ei, care pentru asta sint platiti sieu ce cistig? Nici macar nu sint lamurit sau sa zic da bv astuia uite a demonstrat nu doar da din gura.Si Darwin cea demonstrat? El doar a observat anumite adapatari ale speciilor.Ca o balena ajunge sa fie mai mica asta nu e evolutie, asta tine de adaptare la cita hrtana este, dar tot balena va ramine pina va disparea.Crocodilii si rechinii uite ca vorbii de informare stii de cind sint pe planeta asta? De dinaintea dinozaurilor si uite ca nu au evoluat nicicum.Ca erau ceva mai mari si pe drum siau redus dimensiunile da este adevarat dar tot rechini sint si tot crocodili au ramas si nu de o mie de ani cit tu spui de zeci de milioane de ani.Pai cum de cenu au evoluat stiu si eu sa se perfectioneze sa se transforme cumva in altceva? Sanu spui ca sint perfecti adapatati pentru ca sint si alte destule specii perfect adaptate dar care au disparut.Si pe atunci nu era omu sa le faca sa dispara. Dupa cum observi speciile dispar fara nici o urma si asta deja este un semn de intrebare.Si daca exista evolutie asacum spune teoria, atunci acest fenomen are loc doar in anumite conditii si doar atunci cind pe planeta nu exista o specie dominanta.Atita timpcit exista o specie dominanta cumeste omul sau cum au fost dinozaurii pauza evoluie. Evolutia ia pauzaatunci cinmd cineva domina planeta. Dinozaurii dominau planeta de la un cap la altu si pe vremea lor se pare nu prea au fost sau sase descopere ceva urme de evolutie. Dupa ce ei au disparut daca cineva are ceva dovezi probabil au aparut o multitudine de specii, pina cind aparu iar omul sia inceput sa domine planeta.Si de cind aparu omul evolutie pauza.Asta este asa o teorie de-a mea chiar de o sa spui tu ca sint pe linga.Eu celputin am si eu teorii nu le sustin pe ale altora asa fara nici un suport.Ca sa sustii ceva trebuie sate bazezi pe ceva concret, clar care sa te asigure ca exact asa au stat lucrurile.Din pacate dovezi si suporturi de genul asta nu prea avem.Si uite de aia nu sint eu de acord cu unele teorii. Sper sa nu te superi desi nu vad de ce te-ai supara.Si daca te superi atita paguba, ai butonul ala sa dai ignore cind ceva nu-ti convine, sau daca vezi ca nu sustin aceleasi balarii ca si tine.Numai bine.

| relian a răspuns:

ADN-ul este unic la toate vietuitoarele de pe planeta, insa cel pe care tu l-ai citat a spus viata nu a spus doar omul.Deci viata a fost creata de cineva si adusa aici.Asta este posibil, si multi cred caasa au stat lucrurile. Evolutia nu explica mai nimic concret.Nu vedem nimic evoluind, ba dimpotriva vedemdoar dispariatia speciilor, deci numarul lor scade an de an. Daca arfi existat o evolutie nr de specii ori ar fi trebuit sa se mareasca ori sa ramina constant cit de cit.Dar noi asistam deja la o extintie a speciilor.Cu alte cuvinte tot ce se poate ca o civilizatie cumva sa aduca viata pe aici,sau noi chiar sa fimurmasii unei astfelde civilizatii.Ei au ajuns pe aici, au gasit o planeta ce oferea conditii cit de cit prielnice lor, au debarcat, au creeat sau sai zicem au adus cu ei ce avusese pe planeta lor la momentul ala si asa pamintul a avut un anumit numar de specii de vietuitoare, inclusiv omul.Deci omul cumeste acum asa aparu.Eu sint pentru teoria asta, adica ca omul na evoluat din alte chestii.De cind a aparurt pe acest pamint omul asa a si ramas si asa si va dispare atunci cind va veni timpul.Si mai cred de asemenea ca multe specii nu au evoluat.Vedem astazi specii care dispar, insanu lasa nimic in urma lor.Normal conform cu teoria evolutiei o specie cind dispare trebuie sa lase in urma ceva.Adica uite sa luam un exemplu-mamutii.Ei ar fi trebuit ca o parte sau anumiti indivizi sa o ia in alta directie. Apoi datorita conditiilor vitrige sa le zicem acei care au luat-o in alta directie ar fi supravietuit, transforminduse in alta specie iar mamutii care nu au reusit sa o faca au disparut.Cam asa sta treaba.Insa mamutii doar au disparut cu totii si nu au lasat nimic in urma lor.Atunci unde este evolutia? Am luat un mamifer contemporan cu omul, deci noi oamenii am fi trebuie sa vedem in locul mamutului o alta specie.Acum ca la fel de mare, sau mai mica, sau chiar cit un stiu si eu iepure dar trebuie sa existe ceva dupa mamut. Elefantul nu este pentru ca era contemporan cu mamutii.Alt animal nu a fost observat asa ca pur si simplu mamutii au disparut fara urma. Dinozaurii unia zic ca au evoluat mai stiu si eu in altceva.Eu cred ca sau stins si aia la fel ca si mamutii.Sopirlele actuale erau si pe vremea aia deci nici vorba ca ar fi urmasii lor.Pasarile,se vorbeste acum de pasari car fi urmasele acestor dinozauri, dar ma tem ca nu e deloc asa.Deci ca viata pe pamint a fost adusa de altundeva asta e clar.Dar ca cineva de undeva ne vegheaza nu cred.Aia ce au adus viata aici sau stins si ei de mult, iar noi am ramas singuri, sintem singuri si va trebui sane descurcam si sa acceptam realitatea.Si peo raza de f multi ani lumina imprejurul nostru nu este nimeni inteligent cel putin ca si noi.Am ramas singuri si trebuie sa mergem mai departe.Si nu trebuie sa dam vina pe evolutie sau pe Dzeu pentru ca noi sa avem o explicatie. Explicatia cea mai buna este sa acceptam realitatea, adica ca sintem singuri si trebuie sa ducemviata mai departe in acest univers.Nu ne vegheaza nimeni nici Big Brother, nici Dzeu si nici altcineva.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

In mare parte inclin sa iti dau dreptate la ce ai scris. Stiu ca mi se poate reprosa ca nu sunt documentat indeajuns. Asa e, nu am citit multe despre evolutie. Dar ma uit si eu cu ochiul unui simplu observator, in natura, in jurul meu. Am vaga banuiala ca stejarul tot stejar va fi si porcul tot porc, indiferent cate mii de ani vor trece de acum incolo. Nu cred ca se poate schimba o specie in alta.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Sincer esti pe langa,daca ai sti istorie ai sti ca porci domestici erau salbatici o data, lupi sau domesticit si sunt atatea rase de caini acum,sa spui ca nu se schimba este o minciuna, de ce afirmi in loc sa te documentezi,si evolutia nu inseamna treansformari peste noapte, tu traiesti putin daca ai trai o mie de ani ar fi altceva, dar avem minte, daca cautam putem gasi fosile care arata clar ca cu cat sapi mai in adanc cu atat fosilele sunt mai primitive cea ce valideaza evolutia, nu fi ignorant sabin daca vrei te pot ajuta, sper ca nu te superi

| Mădă0611 a răspuns:

Sa zicem ca da, pe ei cine i-a creat, sau cum au aparut?

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Nu stiu. E o provocare de cercetat, asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aveam cum sa ne dezvoltam pana aici in perioada asa scurta de timp (aici, a refer la ruptura care apare in teoria evolutiei). Cat despre Dumnezeu, cum I'll numim noi, sau inteligenta (ca despre asta vorbim) s-ar putea ca noi sa-l fiinterpretat cu totul gresit. Oricum, in momentul de fata imi pare mult mai logic ca noi sa fi fost ajutati decat ca ne tragem din maimuta, pur si simplu s-a intamplat intr-o perioada prea scurta de timp. Sa te uiti la Ancient Aliens, chiar daca bat campii ingrozitor de mult despre alienshi, afli lucruri foarte interesante. Clar este ca oamenii de pe vremea aia au vrut sa povesteasca despre cele intamplate si au facut-o cu uneltele si intelegerea care erau la vremea respectiva.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Ma voi uita happy chiar daca am vazut o gramada de documentare despre lucrurile acestea, mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un Big Brother care ne vegheaza? O sa-mi permit in cele ce urmeaza, desi multi nu-si doresc o logoree verbala, eu totusi o sa incerc sa-si fac profilul acestui Big Brother, eu fiind un om extrem de serios si succint.
Originar din galaxia Brotacksintux, ramanand singur peste noapte, parintii fiind plecati la un swing party, aceasta creatura, imbina plictisela cu stiinta.Pe la miezul noptii, desi ma indoiesc ca planeta sa mama sa aiba un singur soare, poate are doi, fura nava tatalui parcata in suspensie pe suportul din fata casei(vorba vine, o cocioaba hightech in forma de shaorma).
Plimbandu-se cu amicii lui de sexe diferite, vreo 14 la numar(dar niciuna nu i se potriveau genetic), gaseste in calea lactee, o ciudatenie albastra populata de primate si dinozauri.
Vrand sa parcheze pe pamant pentru a face poze pentru alienbook(un fel de site de socializare, unde iti gasesti sute, chiar milioane de prieteni din plastic) tranteste la pamant o maimuta, pe care o si despica in doua cu coiful biomecanoplanoidal de convergenta atimateriala al navei sale.
Speriat, panicat chiar as putea spune, incearca o reconstituire a maimutei ce era terfenita, praf, zdrobita...un deget tot mai indica ceva de sex oral.
Dupa ce o coase inspirandu-se dupa un model de revista porno galactica, isi ia amicii, mai trage trei, patru cadre si fuge acasa unde il asteptau parintii.
"-te-ai drogat? unde ai fost ma nenorocitule, ca iti trag cateva tentacule de te dematerializez.
-hai mai tata ca mi se ofileau antenele din cap de atata stat in casa, ne-am dat si noi prin cartier cu farfuria ta."
E posibil, hai sa recunoastem! straight face daca vrea cineva sa ma contrazica, sa vina cu dovezi!
Cam asta cred! e un accident ca existam si daca bigbrother nu mai apare pe aici, acum stiu si de ce.
Sa aveti o seara lucida, adios!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Adevarat imaginatie debordanta ai laughing
Da, e posibil ..nimic nu e imposibil mai ales cand vine vorba de aliens si Univers happy
Mersi pentru raspuns laughing

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar,imaginatie debordanta ai laughing
Da, posibil sa existe, nimic nu e imposibil cand vine vorba de aliens si Univers happy posibil si sa fi citit in ultimul timp vreun roman SF sau sa fi vazut vreun film SF, nici asta nu e imposibil tongue
Mersi pentru efortul de a raspunde laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

N-am vazut nimic SF in ultima perioada, din lipsa de floricele...ma pastrez original deocamdata, pana apare ET-Reloaded
Cu placere!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

laughing happy

| MrAnderson a răspuns:

Da, sunt de parere ca rasa umana a fost creata, dar nu neaparat intentionat.

Daca o civilizatie e atat de avansata incat sa calatoreasca milioane de ani-lumina si sa creeze forme complexe de viata, cum se face ca avem atatea defecte?
In caz ca suntem un experiment care a luat-o gresit, am dovedit de mult asta, si am fi fost de mult eradicati, pentru a reincepe experimentul de la 0.

Viata pe Pamant a fost intamplatoare. Imagineaza-ti ca tu mergi pe drum, mananci o caisa si scuipi samburele. Din intamplare, samburele e bun, se prinde si creste un copac. Practic, tu esti creatorul, caci tu ai facilitat prin actiunile tale, aparitia acelei forme de viata. Doar ca nu ai facut-o intentionat.

Asa este si cu aparitia omului. Suntem un accident, si atat. Avem un creator, cel mai probabil, dar nu creatia noastra a fost scopul sau.

Daca ar fi fost asa, am fi simtit grija acestuia, la fel ca un cais care e de fapt intr-o livada, si e ingrijit, nu pe marginea drumului, plin de uscaturi.

| a3e6u9 a răspuns:

Nu e imposibil să fim vreun experiment de-al extratereștrilor, dar mă îndoiesc. Problema e că trebuie să explici cum apare prima formă "inteligentă" de viață și nu există vreun motiv pentru care evoluția ar fi incapabilă să ne creeze. Dacă am fi cine știe ce genii, aș înțelege, dar nu suntem chiar atât de extraordinari cum ne credem.

Am impresia că există o ipoteză științifică denumită "panspermia" și se referă la faptul că unele forme de viață ar putea călători între planete cu ajutorul unor impacturi cu asteroizi.

| Lizzu explică (pentru a3e6u9):

Interesant. happy frumos raspuns

| GrimReapper a răspuns:

Toti aduc teorii care nu se pot demonstra.Incearca sa reinventeze gaura in jvaitzer.Nu-mi place asta.Asta nu se numeste filosofie ci pisalogism.

| Alexsiatit a răspuns:

Daca existenta noastra in acest sublim spatiu al infinitului ce noi il numim Pamant, este o enigma...este doar perceptia simturilor noastre -inca- atat de limitate. LiZa, atata timp cat nu vom reusi sa percepem dincolo de limitele corpului nostru fizic, totul va ramane o simpla enigma! Atunci cind vom reusi sa patrundem in misterul propriului nostru subconstient, vom gasi toate raspunsurile noastre, fiindca ele, dincolo de limbaj -care este si el atat de limitat in a oferii raspunsurile corecte- salajuiesc in noi insine, in timp ce noi ca simpli "ignoranti" le cautam in afara! Microcosmosul este identic cu macrocosmosul! Tot ce este "sus" este si jos si invers, doar ca la cu totul alte dimensiuni. Alexsiatat

| Lizzu explică (pentru Alexsiatit):

Da, intr-adevar asa e happy microcosmosul din noi este identic cu macrocosmosul din Univers, doar la o alta scara.
Yoghinii sustin ca prin meditatie profunda pot ajunge sa acceseze unele informatii pe care mintea in stare de veghe nu le percep.

| Alexsiatit a răspuns (pentru Lizzu):

Yoga este doar o "cale", care are multe "potecute" si care duc toate spre un acelasi scop comun de progres spiritual (si nu numai)
Pentru atingerea celor mai bune rezultate individuale in acest sens, trebuie identificata si aleasa acea "potecuca" care se potriveste locului, fizicului, moralitatii, modul de gandire si intelegere, nivelul de perceptie, a aurei, dezvoltatii/functionarii/echilibrului energetic la nivel individual de chakra si armonizarea acestora la nivel de aura. Alexsiatat