| anonim_4396 a întrebat:

Purtand diferite discutii pe mess cu anumite persoane, am cugetat cu mintea mea limitata.
Din cate se spun pe plan religios Dumnezeu e infinit, el nu are o data in care s-a nascut. Oamenii totusi nu sunt infiniti, iar el teoretic fara credinta nu ar exista. Deci totusi el a fost creeat o data cu oamenii, de catre oameni si totusi e infinit. In concluzie oamenii exista inainte lui Dumnezeu din simplul motiv ca noi l-am creeat pe el.

Este corecta teoria mea, sau nu?

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu pot decit sa tac si sa-ti admir inteligenta.Intodeauna mi-am dorit si eu astfel de inteligenta sclipitoare.Cum de ce? Sa nu ma mai doara nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Eu nu cred ca e corecta teoria ta.Cum adica teoretic fara credinta nu exista? Daca Dumnezeu e in afara spatiului, timpului si materiei despre care stiinta spune ca sunt finite si au un inceput si daca El e cauza lor, inseamna ca a existat independent de ele.Stiinta nu poate aduce dovezi despre cauza Big -Bang -ului, pentru ca se ocupa cu studiul materiei, care inainte nu exista. Orice convingeri avem despre cauza universului( teiste, atee), tin de domeniul credintei, nu au cum sa fie dovedite stiintific, sunt alegerea fiecaruia.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

D-zeu este zeul in care cred credinciosii. D-zeu este cel despre care se vorbeste in Biblie. Si D-zeu,daca totusi există,există dinaintea oamenilor, pentru ca in Biblie scrie ca D-zeu i-a creat pe oameni. In Biblie mai zice ca D-zeu exista din vesnicie-n vescnicie, ceea ce arata ca El ar putea fi infinit.
Deci oamenii suntcreatia Lui, iar oamenii pot creea si ei la randul lor. De aceea unii(ateii) cred ca D-zeu afost creat(inventat) de catre oameni pentru a prosti lumea si a baga frica in ea cu scopul de a manipula masele de oameni.

| BlueDog a răspuns:

1.Dumnezeu ne-a ceeat pe noi. 2. Puterea Lui este nemarginita, la fel ca si binatatea, cum altfel iti explici acest Univers si ordinea din el, doar daca nu printr-un Creator, unul suprem care a facut toate astea psibile, unul cre a daruit viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ma asa e. dumnezeu a fost mai inainte de toti vecii.mai mult; este impropriu A FOST.el ESTE.nu a fost nu va fi.EL ESTE.in toate timpurile el este.si a creat omul.dar totusi omul l-a creat pe el.de fapt si cu olarul e la fel.cand te uiti la oala si la olar te intrebi instantaneu; cine pe cine a creat.imi dau lacrimile de atatea deductii logice.stau asa si ma gandesc ca prostul; tu ori esti prost.ori esti prost.din doua una.