| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Putem inlatura o ideologie religioasa de la radacini?
Va putea deveni aceasta conceptie realizabila?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Impossible is nothing- ca sa parafrazez un motto publicitar celebru. Istoria ne arata ca religii au cazut iar altele au fost cladite. Cred insa ca daca elimini o ideologie religioasa trebuie sa o inlocuiesti cu alta, pishicul omului vrand ceva mai mult in cazul de fata credinta intr-un echilibru etc.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ideologia religioasă...să fie înlăturată din rădăcini, de tot, la nivel global...cât timp există omul, nu prea cred.

Oamenii (o parte din ei) mereu vor avea nevoie de o speranță de care să se agațe, de un lider care să-i conducă și de un ceva prin care să-și explice inexplicabilul și să-și justifice existența.

| harciog a răspuns:

Nu vom putea dar evolutia o va face in mod sigur.

| Arthur a răspuns:

Înlăturarea nu e concepţie.

| Nolkyz a răspuns:

Da, putem inlatura o ideologie religioasa de la radacini. In momentul in care exterminam orice urma de om de pe fata pamantului care adera unei asemenea ideologii.

| Eclectica a răspuns:

Te framanta pe tine niste ganduri si vrei sa-ti imaginezi niste scenarii in care religia nu ar exista, dar te exprimi cam greoi...numai lectura mai intensa te va face sa poti scrie in asa fel incat sa se inteleaga exact ce vrei sa spui...Si, in acelasi timp, sa te lamuresti despre curiozitatile tale demne de lauda.

| RAY a răspuns:

Asta in puterea noastra sa fim condusi de basme sau de ratiune, cred in maxim o mie de ani lumea de azi va vi una atee

| tutututututu a răspuns:

Nu putem..doar timpul o poate face prin nebagarea in seama a acelei ideologii