| skjklms a întrebat:

Cum as putea deveni o persoana mult mai religioasa?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cum adică o persoană mult mai religioasă? Eu cred că cel mai de dorit e să dvenim persoane care îl cunosc și iubesc tot mai mult pe Creatorul nostru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai grija ce vrei sa devii. Mai religioasa, mai inteleapta, mai buna. Incepe sa citesti carti, carti despre subiectele care te intereseaza si sigur o sa gasesti raspunsul pe acolo.
Daca vrei neaparat religie, mergi la biserica mai des, duminica, asculta predicile spuse de preot, tine post, etc.

| Celcestietot a răspuns:

Prin fapte și citind cărțile care îți sporesc această natură. Dacă nu știi de unde să începi, îți recomand Biblia.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii si ce religie alegi. Incepe cu inceputul laughing

| Meme10Memu a răspuns:

Progresand in cunoastere, in stiinta. Majoritatea oamenilor de stiinta nu reusesc sa devina religiosi pentru ca se limiteaza la lumea materiala vizibila.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa renunti la 90% din neuronii functionali.
Daca esti deja religios este mai simplu ca trebuie sa renunti doar la cativa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa întrebi cum poti deveni o persoana mai buna, ca asa multi sunt religioși fara dragostea dintâi.

Religia se rezuma la două porunci noi:
"Sa iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta...si pe aproapele tau ca pe tine însuți".
Daca le-ai împlinit pe acestea, ai aderat la religia iubirii lui Hristos, și iubirea aceasta te va duce departe de religia și ura lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......sii-ca-in/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citind cărţi religioase, începând cu Biblia, să te rogi, să mergi la biserică, să faci fapte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai vrea mai bine să devii un copil al lui Dumnezeu? Domnul Isus Hristos te-ar accepta oricând să-i fii frate(/soră) mai mic(/ă).
Domnul Isus Hristos nu îndoctrina într-o anumită religie ci învăța lumea cum să facă binele și cum să se relaționeze la Dumnezeu(Mica 6:8).

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Eu consider că în Creștinism cele mai importante sunt credința totală în Dumnezeu și Cristos, iubirea semenilor și schimbarea radicală a gândirii și comportamentului (ce ție nu-ți place,altuia nu face!), Religioși pot fi și oamenii răi,imorali sau neserioși. Toate celelalte religii se bazează pe religiozitate (fapte/tradiții/obiceiuri/practici "religioase"), dar au aceleași hibe ca și falsele culte creștine: imoralitate, violență, idolatrie, materialism, ignoranță și practici păgâne.