| anamaria82726 a întrebat:

Puteti sa imi dati un cuprins bun cu teme interesante pentru un proiect despre spatiu/planete/stele(chestii legate de astronomie in general)adica sa starneasca interesul?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sfera Dyson și Matriosshka brain.

| PainTech a răspuns:

-Exploatarea minieră a asteroizilor și planetelor.
-Sfera Dyson.
-Terraformare si posibilități de colonizare a altor planete / sateliți ( și mă gândesc desigur la Europa ).
-Luna ca baza de lansare pentru explorarea spațiului.
-Voyager I și II, ce sunt și ce au descoperit.
-Gauri negre. Anul asta a fost realizată prima poza a unei găuri negre.
-Supernove
-White Dwarfs / Red Dwarfs

Știu că multe lucruri ți se par mai mult SF acum, dar gândește-te că și telefoane mobile, internetul și toată rețeaua asta de IoT era SF acum 100 de ani. Electricitatea, avioanele și multe chestii erau SF acum 500 de ani

| Saiko10 a răspuns:

Scara kardashev, despre subiectul extraterestrii in general, ca ei chiar exista si nu sunt doar niste povesti sci fi, de ce nu am facut contact cu ei pana acum(din cauza distantei si limita vitezei) poti sa te documentezi in directia asta destul de mult daca vrei sa intelegi pe deplin problema cu viteza trebuie sa ai un pic habar de teoria realitivitatii, mai exact cea speciala.

| MihaiDumitru1290 a răspuns:

De ce planeta Pluto nu mai este considerata o planetă?

| TudoracheAndr a răspuns:

Teoria relativitatii