| ღSkUmPyCuTzZzAღ a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie povesti c fantome sa chesti adevarate despre ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intră pe SpectrulRealităţii.ro. Acolo ai câte poveşti vrei tu! happy

8 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

@fanaticdupatine : Ai uitat de : Pot sa raman insarcinata daca fantoma nu m-a penetrat?

| DorelSudoru a răspuns:

Esti neplacuta la privire (ma refer la intrebari)
Ai mai pus de 2 ori intrebarea asta... daca vrei sa te convigi da-mi un pm si poate incerci ceva si te convingi...

| mgtow a răspuns:

Baba cloanta, era o femeie rea dar lingusea pe scufita rosie sa intre la ea in casa si i-a dat un mar apoi ea (scufita rosie) a lesinat, piticii au dus-o in padure si de acolo e (confidential).

| Thunder a răspuns:

Si cum a fost odata ca niciodata. Ghici ce? O fantomaaa...True story! smug

| Darknesss a răspuns:

Cauta pe spectrulrealitatii.ro.acolo gasesti multe povesti cu fantome si alte chestii. funda?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticipez urmatoarele tale intrebari:
Cu ce se imbraca sirenele, au mall-uri acolo in water?
Fantomele se joaca cu papusile, papusile sunt vizibile sau nu?
Cine a facut sex cu o fantoma, cum e? te mai suna si a doua zi?
Ai bantuit vreodata pe cineva?
Cum sufla fantomele in lumanarile de pe tort? daca are 100 de ani se pun 100 de lumanari.
Cine ma mai suporta?~x(

| andreea9 a răspuns:

Fantomele sunt de obicei manifestarile spiritului sau sufletului unei persoane decedate. Unii extind ideea in credinta in fantomele animalelor decedate. Termenul fantoma se poate referi la orice fel de spirit sau demon (pezenhte demonice) care se manifesta intr-un anumit loc, dar in vorbirea populara se refera strict la spiritul unei persoane decedate. Unii sceptici pot gasi explicatii non-paranormale pentru fantome, dar credinta in fantome ramane persistenta.

O stafie este o fiinta ireala / imaginara pe care cred ca o vad, sau pretind ca o vad, unii oameni, si care ar reprezenta de obicei duhul unui mort legat de pamant.

In general, stafia reprezinta intruchiparea sufletelor celor morti, diferita dar de strigoi. Stafiile de regula "bantuie", adica se arata in locurile in care au trait in timpul vietii, cel mai adesea fara a interfera cu existenta actualilor locuitori, cel mult, speriindu-i. Uneori pot fi vazute (cea mai cunoscuta reprezentare fiind ca o fiinta imateriala, dintr-un fel de fum alb), alteori isi fac simtita prezenta numai prin sunete sau semne (obiecte mutate din loc etc.). Urmarile faptelor lor sunt ceea ce este cunoscut sub numele de poltergeist.

Moroiul este, in mitologia romaneasca, un strigoi, un spirit rau, care se crede ca ar proveni de obicei al unui prunc mort inainte de a fi botezat, ucis sau inmormantat de viu, sau dintr-un mort neputrezit, caruia nu i s-a facut slujba religioasa. Se crede ca moroii plang noaptea si isi cer botezul. Exista credinta ca moroiul iese noaptea din mormant in chip de fantoma pentru a pricinui rele celor vii. In unele regiuni, moroii sunt asimilati vampirilor, si se spune ca sug sangele si laptele vitelor.

In mitologia romaneasca, strigoii sunt sufletele rele ale mortilor, iesite din morminte in timpul noptii. Acest cuvant este derivat din cuvantul roman "striga", care este la randul sau legat de italienescul strega, ce inseamna vrajitoare. In folclor apar multe referinte la aceste entitati, prin povestile cu strigoi.

Strigoiul se naste ca orice copil, dar are, in schimb, un semn distinct: o chitie, perdea pe cap, o camasa pe corp sau o caciulita pe piele. Un astfel de copil este nascut de o femeie care, fiind insarcinata, bea apa necurata, amestecata cu bale diavolesti sau cand o astfel de femeie iese noaptea afara cu capul dezbracat. Atunci, Satana vine si-i pune pe cap o chitie rosie, precum a sa. Pentru a preintampina transformarea copilului in strigoi, chitia trebuie indepartata de pe capul copilului cat mai repede, caci altfel se zice ca copilul o trage si o inghite, transformandu-se.

Copiii care mor nebotezati; mortii care in timpul vietii au facut multe rele, au fost vrajmasi; cei care mor de o moarte "grabnica"(spanzurati, innecati, impuscati...); bolnavii care in timpul convalescentei raman nesupravegheati si trec peste ei o pisica sau mortii nepaziti peste care au trecut pisici, caini, gaini sau orice alta pasare, ORI soareci. De aceea este datina de a pazi mortul cand este in imobil. Exista strigoi vii si strigoi morti. Cand este luna noua, strigoii ies din morminte sau isi parasesc trupul si incep sa danseze sau sa faca tot felul de rautati. Noaptea lor este aceea de Sfantul Andrei.

| andreea9 a răspuns:

Fantomele sunt de obicei manifestarile spiritului sau sufletului unei persoane decedate. Unii extind ideea in credinta in fantomele animalelor decedate. Termenul fantoma se poate referi la orice fel de spirit sau demon (pezenhte demonice) care se manifesta intr-un anumit loc, dar in vorbirea populara se refera strict la spiritul unei persoane decedate. Unii sceptici pot gasi explicatii non-paranormale pentru fantome, dar credinta in fantome ramane persistenta.

O stafie este o fiinta ireala / imaginara pe care cred ca o vad, sau pretind ca o vad, unii oameni, si care ar reprezenta de obicei duhul unui mort legat de pamant.

In general, stafia reprezinta intruchiparea sufletelor celor morti, diferita dar de strigoi. Stafiile de regula "bantuie", adica se arata in locurile in care au trait in timpul vietii, cel mai adesea fara a interfera cu existenta actualilor locuitori, cel mult, speriindu-i. Uneori pot fi vazute (cea mai cunoscuta reprezentare fiind ca o fiinta imateriala, dintr-un fel de fum alb), alteori isi fac simtita prezenta numai prin sunete sau semne (obiecte mutate din loc etc.). Urmarile faptelor lor sunt ceea ce este cunoscut sub numele de poltergeist.

Moroiul este, in mitologia romaneasca, un strigoi, un spirit rau, care se crede ca ar proveni de obicei al unui prunc mort inainte de a fi botezat, ucis sau inmormantat de viu, sau dintr-un mort neputrezit, caruia nu i s-a facut slujba religioasa. Se crede ca moroii plang noaptea si isi cer botezul. Exista credinta ca moroiul iese noaptea din mormant in chip de fantoma pentru a pricinui rele celor vii. In unele regiuni, moroii sunt asimilati vampirilor, si se spune ca sug sangele si laptele vitelor.

In mitologia romaneasca, strigoii sunt sufletele rele ale mortilor, iesite din morminte in timpul noptii. Acest cuvant este derivat din cuvantul roman "striga", care este la randul sau legat de italienescul strega, ce inseamna vrajitoare. In folclor apar multe referinte la aceste entitati, prin povestile cu strigoi.

Strigoiul se naste ca orice copil, dar are, in schimb, un semn distinct: o chitie, perdea pe cap, o camasa pe corp sau o caciulita pe piele. Un astfel de copil este nascut de o femeie care, fiind insarcinata, bea apa necurata, amestecata cu bale diavolesti sau cand o astfel de femeie iese noaptea afara cu capul dezbracat. Atunci, Satana vine si-i pune pe cap o chitie rosie, precum a sa. Pentru a preintampina transformarea copilului in strigoi, chitia trebuie indepartata de pe capul copilului cat mai repede, caci altfel se zice ca copilul o trage si o inghite, transformandu-se.

Copiii care mor nebotezati; mortii care in timpul vietii au facut multe rele, au fost vrajmasi; cei care mor de o moarte "grabnica"(spanzurati, innecati, impuscati...); bolnavii care in timpul convalescentei raman nesupravegheati si trec peste ei o pisica sau mortii nepaziti peste care au trecut pisici, caini, gaini sau orice alta pasare, ORI soareci. De aceea este datina de a pazi mortul cand este in imobil. Exista strigoi vii si strigoi morti. Cand este luna noua, strigoii ies din morminte sau isi parasesc trupul si incep sa danseze sau sa faca tot felul de rautati. Noaptea lor este aceea de Sfantul Andrei.