| anonim_4396 a întrebat:

Rana din suflet cine ti-o vindeca?
Esti constient de ea?
Cum poti trece cu atata nepasare peste ea?
Ce te sensibilizeaza mai tare aici?

38 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Tu singura si numai tu.
Ne nastem si murim singuri,nu ne insoteste nimeni in clipele astea,doar viata ne-o impartim cu ceilalti si ii alegem dupa cele mai stranii criterii.
De ce,daca ai avut curajul inconstient sa te nasti,nu crezi ca vei gasi puterea sa-ti vindeci rana din tine?
In esenta,singuri lasam ranile sa-si faca loc in noi,cu totii avem sensibilitati nebanuite si reactii neasteptate,dar asa cum le permitem sa intre,pot sa si iasa,orice moneda are doua fete,nu fii tentata sa vezi doar una singura,cauta echilibrul intotdeauna.
Inteligenta emotionala primeaza,din punctul meu de vedere,prefer un EQ ridicat,unui IQ confortabil,informatia poate ca m-ar interesa,dar ma va atrage irezistibil rasul senin sau lacrima unui om,ca si tot ce premerge acestora!
Cel ce nu e constient de rana personala este,probabil,un singuratic robotizat sau un prost iremediabil, pe toti ceva ne doare, nemarturisit si inimaginabil, dar fiecare invatam fie sa ne vindecam, fie sa traim cu rana din noi.
Zilnic.
happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Sa-ti spun ca mi-au lipsit cuvintele tale? ...Hm, nu! Dar am sa-ti spun bine ai venit, Greece!
Uite, te intampin cu irisi:
https://www.youtube.com/watch?v=wAVDXi0Uw_I

| Musique a răspuns:

Cu voință și timp, orice rană, oricât de adâncă ar fi, se vindecă.
Cum spunea dineva, dă-i timpului timp, căci le rezolvă pe toate.

O seară frumoasă!

| agent003 a răspuns:

Timpul vindeca aceste rani

| Mădă0611 a răspuns:

1. Timpul, schimbandu-ti gandirea.
2. Dap, se simte ca un gol, nu?
3. Sa nu te mai gandesti la ea.
4. Neputinta, cand o vad in jur.

| Wøodenpints a răspuns:

Care rană, care suflet?

| Duucu a răspuns:

Sufletul nu există."Rănile sentimentale" sunt vindecate atunci cănd capeți un comportament rece și nepăsător.
Da, sunt.
Eu nu trec cu nepăsare.Mereu cănd simt că am această rană încerc să devin rece.
Cel mai mult mă sensibilizează... hm, nu știu.

| Analytical a răspuns (pentru Duucu):

Cum poti fi contient de ceva cand nu crezi in ea?
Te contrazici fantastic. Care rana? Aia sufleteasca! Care rana daca sufletul nu exsta? Spus de tine. Si cum poti fi constient de acea "rana" daca nu o simti?

| Duucu a răspuns (pentru Analytical):

Tu ai spus rană sufletească, eu am spus rană sentimentală.Nu e diferență.

| Analytical a răspuns (pentru Duucu):

Si ce nu crezi?

| Duucu a răspuns (pentru Analytical):

Nu cred în suflet, creierul este cel care se ocupă de sentimente, nu sufletul.

| Analytical a răspuns (pentru Duucu):

Demonstreaza. Ce convingere ai ca exista creier iar suflet nu?

| Duucu a răspuns (pentru Analytical):

Nu eu trebuie să demonstrez că nu există suflet, tu trebuie să demonstrezi că există așa ceva.
Creierul există, s-au făcut atătea biopsii/autopsii prin spitale, și dacă nu ar exista creier, cum te-ai putea tu mișca?

| Analytical a răspuns (pentru Duucu):

Daca nu ar exista suflet de ce ai simti o rana si ai fi constient de ea? Niste intrebari retorice care oricum nu demonstreaza nimic. Crezi sau nu. Nu ai argumente ca nu exista, pe cand ca exista sunt atatea. Eu nu pot spune ca simt cu creierul, gandesc cu el.
Nu recunosti sufletul ca nu are bucata de carne? Sentimentele cum ti le explici? Gandirea? Esti convins ca ea provine din creier? De ce?
Intrebari aberante, de care oricum suntem constienti dar unii, nu vor sa recunoasca.

| Duucu a răspuns (pentru Analytical):

Nu mai stau să explic, e ceva împotriva științei să te îndoiești de faptul că creierul găndește și procesează sentimentele.

| Analytical a răspuns (pentru Duucu):

Si e impotriva ta sa nu crezi ca ai un suflet.
Aa? Ti-a papat "ceva" gandirea? O stiinta mare.
"Nu mai stai" pentru "nu ai".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Analytical):

Rana aia e de fapt in creier, nu la propriu, e respingere sau abandon, suflet nu exista si se poate dovedi usor. O boala psihica sau o lovitura puternica la cap iti poate schimba personalitatea, oare de ce, ca doar sufletul e alta treaba, nu? (tu zici ca e alta treaba). Cu sentimentele e la fel, da-i cuva care nu te place oxitocina, o sa te placa devil, oare de ce? Da-i unui depresiv dopamina, o sa iubeasca viata, oare de ce?

| MisFit20 a răspuns (pentru Duucu):

Daca nu am avea suflet, am gandi toti la fel, iar rubrica aceasta ar cuprinde raspunsuri identice. Numai bine.

| ErrorFound a răspuns:

1.Nimeni.
2.Da.
3.Simplu.
4.Nimic.
Tocmai fiindca m-am indepartat de sentimene.

| suffarstar a răspuns:

Nu uita ca timpul vindeca tot, dar cicatriciile raman tot restul vietii.

| Crucified a răspuns:

1. Uitarea.
2. Da.
3. Uiţi de ea.
3. Mâţele.

| Darkmagic a răspuns:

Trebuia sa simplifici putin... happy

1 Ti-o vindeca creierul prin trei posibile moduri: "mutarea" gandurilor de la ea, autosugestie, ori prin functia numita uitare, in timp.
Mai poate fi vindecata de actiunile exterioare ale apropiatilor, cei identificati de suflet ca..."prieteni de suflet", o sa fii surprins, dar intotdeauna reusesc. happy

2 Daca nu esti constient, intrebarea 1 cade, nu mai inregistrezi informatia ca "rana" ci ca simpla intamplare.

3. Idem punctul 2. Daca poti trece "cu nepasare"...nu mai e rana. happy

4. Nimic nu ma sensibilizeaza pe un site de intrebari.

| Analytical a răspuns (pentru Darkmagic):

Pe acest pamant, ce te sensibilizeaza? In viata ta? Ce-i place sufletului tau?

| Darkmagic a răspuns (pentru Analytical):

La toate trei:
Zambetul ori bucuria unui copil.
E un vehicul prin care fericirea noastra e dusa mai departe.

| Analytical a răspuns (pentru Darkmagic):

Inocenta lui transpusa in sfletele noastre. Ce n-as da sa raman la acea incocenta nevinovata.

| Darkmagic a răspuns (pentru Analytical):

happy
Relax, candva o sa ai poate un copil, si acesta va fi bucuria ta in viata, dusa mai departe, dincolo de momentul in care tu nu o sa mai existi.

| Analytical a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu la asta ma refer.
Poate am, stii tu? laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru Analytical):

Stiu la ce te referi. big grin
Din pacate asemenea intoarceri la inocenta nu sunt posibile, acelasi suflet des pomenit de tine, perverteste in timp inocenta.winking

| Analytical a răspuns (pentru Darkmagic):

Ca tu nu-l ai?

| Darkmagic a răspuns (pentru Analytical):

Eu ti-am raspuns la intrebari atat cat m-am priceput prietene. big grin
Nu doresc sa transform in chat tema ta principala: "ranile sufletesti", poate mai vor si altii sa raspunda. happy
Daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva, imi scrii in privat si de-mi sta in putere, te ajut. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde aici?

| Analytical a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe pamantul neobosit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu insami, cand o descopar. nu mereu. incep prin a o accepta asa cum e si vad unde ma ghideaza de acolo. Imi place pamantul in sine, cam tot. la asta am ajuns prin a-mi rezolva problema cu ranile happy.

| Demonull a răspuns:

Nimeni.poate va trece rana ramane cicatricea, ca la orice rana.Da esti sau cel putin noptile petrecute in baruri, plansul pe ascuns si etc te fac sa fii constient de ceea ce ai devenit in urma unei dezamagiri.Nu poti trece.cei care pot zice ca trec cu „nepasare" mint, din orgoliu poate ori prostie.Ce sa te sensibilizeze? nimic.nimic.

| MisFit20 a răspuns:

1. Uitarea iti vindeca rana.
2.De fiecare data mai intens.
3. Tocmai ca nu pot.
4. Ce ma sensibilizeaza in jurul meu? Copiii si animalele.

| lumy4u a răspuns:

Numai timpul vindeca ranile din suflet! da-i timpului timp

| ƳourMind a răspuns:

1.Tu,singur,cand vei invata ca intr-o societate toti sunt impotriva ta
2.da
3.ignorand totul si facand ceea ce imi place sau ma atrage
4.prietenii

| Otpelk a răspuns:

Timpul vindeca orice rana, asa o sa-ti zica prea multi, dar daca nu incerci sa te vindeci singur, timpul o sa fie necrutator si o sa-ti largeasca rana / trauma / o experienta definitorie oricum vrei sa-i spui. Tu singur/a, sau persoana/ele pe care le lasi, acelea te pot ajuta.
Poti sa ai mai multe defecte decat calitati sau mai multe calitati decat defecte, dar peste intotdeauna o sa fie traume sau cicatrici pe interior mai multe. Normal ca sunt constient de ranile mele, poate am soric si prea multe slaba pe mine, dar ranile alea pot sa taie asemeni unui cutit incins in unt. Caut solutii la o "rana de suflet", dar imi da cu virgula, asa ca prefer sa astept sa ma loveasca in cap solutia, ca atunci cand te astepti mai putin si in ultimul loc posibil, acolo gasesti ceea ce cauti.
As vrea sa pot trece ca gasca prin apa cand vine vorba de vestitele rani, dar problema mea este ca simt totul la o intensitate prea mare.
Ce ma sensibilizeaza? Sunt prea multi catalizatori la ceea ce am eu acuma, chiar pe TPU gasesc prea multi declansatori, chiar si la cele mai obscure intrebari, in viata reala nici nu mai spun, dar asta este singura mea calitate, sa tin minte prea multe si sa le corelez prea repede.