| Parintele a întrebat:

Raspunde d-zeu rugaciunilor?

Răspuns Câştigător
| edoru a răspuns:

Dar rugăciunile noastre merg cu adevărat spre Dumnezeu pentru ca el să poată răspunde?

77 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

"Mot-a-mot!", eu cred ca te auto ajuti sau te sustii moral; de unde si "tehnica" rugaciunilor - iti va ajuta subconstientulhappyuman - de a fi mai puternic/ pozitiv/increzator, etc., etc...cica e o zicala, " Domnul iti da, dar nu-ti si baga-n traista!"happy...

April
| April a răspuns:

Marturisesc ca ma rog foarte rar.Nu consider obisnuitele si stereotipele incantatii de seara sau de dimineata, spuse la necaz sau la bucurie drept rugaciuni, desi pot ajuta ca o speranta sau alinare.Rugaciunea, pentru mine inseamna aspiratie fara cuvinte in linistea cea mai deplina a sufletului spre o implinire a unei sperante despre care in subconstient stiu sigur ca se poate implini.Doar credinta da putere rugaciunii."Cred, Doamne, ajuta necredintei mele". Ajuta-ma sa-mi inving indoiala ca-mi vei asculta rugaciunea.Credinta este cheia raspunsului divin la rugaciunile noastre.

| AvalohAlyn a răspuns:

Raspunde, si dovada e milioanele de minuni, de rugaciuni ascultate, de cazuri impresionante in care chiar medicii au spus ca e o minune ca s-a vindecat o anumita persoana si inca o dovada este persoana mea. Mie mi-a raspuns de fiecare data.

| Alphawolf a răspuns:

Numai la cei favoriti de El, acele persoane care vorbesc in limbi, sau mai putem spune persoanelor care vorbesc cu El

Apache
| Apache a răspuns:

Pai de obicei, atunci cand te rogi, nu incerci neaparat sa primesti raspuns, ci sa iti iei ceva de pe suflet!

| Arthur a răspuns:

Daca e din suflet si nu ceri ceva deplasat, te ajuta.

| Parintele explică:

Oliana.nu e nici o osteneala sa-ti raspund. Mi se pare ok sa-mi acorzi dreptul la replica: Imi reprosezi ca sunt ateu de parca sunt lepros! Este asta cumva o forma de intoleranta specifica persoanelor religioase? De curand am citit un reportaj referitor la aceasta intrebare a mea pe un site din Statele Unite. Am fost curios sa vad cum raspund utilizatorii TPU la aceasta intrebare. Vad ca lumea este pasnica si nu cred ca poti considera intrebarea mea ca fiind o provocare la adresa celor ce cred in zei. Stiu ca ai o oarecare "afectiune" pentru mine, insa te rog abtine-te asa cum ii sta bine unei doamne.

| Parintele explică:

Linda, si daca amica ta primeste postul cum iti poti da seama daca a fost voia lui d-zeu? Si daca nu-l primeste inseamna ca d-zeu e rau?

| Parintele explică:

Eron, nu, multumesc!

| psiholoaga a răspuns:

Nu stiu. Nu prea am rabdare sa stau dupa dumnezeu, asa ca, de obicei, imi raspund singura.

| danut a răspuns:

Si da si nu. Dumnezeu raspunde nu in functie de cerinta noastra ci de CREDINTA noastra, dar El mai raspunde si in functie de planurile Sale fata de noi dar si fata de omenire. Si mai exista o conditionare, raportul nostru cu El, ascultarea noastra in functie de cerintele Sale.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Da, raspunde la rugaciunile noastre, chiar daca nu imediat. Dumnezeu intarzie, dar nu uita. Nu trebuie insa sa cerem stupiditati. In acest caz, acea asa zisa rugaciune, desigur ca nu va fi ascultata si nici nu va primi un raspuns. Vom primi in schimb altceva, un raspuns care este mai bun pentru noi. Cu timpul, ni se va dezvalui in viata si motivul, si ni se va da sansa de a intelege de ce. Intotdeauna vom ajunge la concluzia ca acea calea aleasa de catre Dumnezeu este mai buna decat aceea care ne domina mintea la o varsta sau alta a vietii noastre. Cand rugaciunea este justificata si cerinta placuta Lui, trebuie facuta cu multa incredere si tarie, cu acea credinta la fel de mare ca si bobul de mustar. Sa fim convinsi ca am si primit deja ceea ce cerem inca. Indeplinirea unei astfel de rugaciuni facuta cu atata putere, face parte din minunile vietii noastre de zi cu zi, care ne inconjoara, si pe care nu intotdeauna le vedem.

lolita
| lolita a răspuns:

Mie niciodata nu mi-a raspuns, probabil daca m-as ruga acum ar faceo. neahhh, nu cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben. a răspuns:

Cat de adanca -i chestia asta!

| zorialbi a răspuns:

Daca este spre folosul nostru ne da ceea ce ii cerem, iar daca nu, ne ajuta in alt mod, chiar daca pe moment nu ne dam seama. Dar nici o rugaciune sincera si smerita si rostita cu credinta nu va ramane neascultata.

| Eron a răspuns:

Da, insa nu poate cum cerem noi.Noi spunem.Doamne, maine ajuta-ma sa castig multi bani si o sa ajut foarte multi saraci.Insa poate ca nu asta este voia Lui. Poate ca El stie ca tu daca vei castiga multi bani nu vei ajuta nici un sarac sau nevoias si nu te vei indura de banii aceia si ii vei pastra pentru a-ti satisface lacomia(poate inceputa chiar atunci). Insa la rugaciunile sincere 100% si dupa voia Lui, Dumnezeu raspunde. Poate ca mai intarziat, pentru a-ti testa credinta sau poate ca imediat.Numai El stie ce este de facut. Unii se pot supara spunand:dar eu am cerut asta si nu am primit.Si am fost sincer.Insa Dumnezeu stie mai bine ce se poate intampla si daca nu cumva o sa-ti aduca necazuri si nu beneficii.
Ce este cu tine de ai pus tu, un ateu inflacarat, o asemenea intrebare?
Vad ca iti place sa provoci oamenii.Si ai face bine sa iti schimbi utilizatorul, ca mai esti si ipocrit. Cel putin pentru cei de pe TPU.Ai vazut si tu cati ti-au spus sa le spui tu, ca doar esti parinte.Pe mine chiar ma enerveaza oamenii astia. Poate asculti si tu de sfatul unuia care mai spera sa ti se intample o minune si sa crezi si tu in dragostea uimitoare a lui Dumnezeu.

| laurentiu a răspuns:

Intelepciunea omului prudent il face sa vada pe ce cale sa mearga dar nebunia celor nesocotiti il insala pe ei insusi
Nubunii glumesc cu pacatul dar intre cei drepti este bunavointa
omul simplu crede orice cuvant iar omul prevazator ia seama bine cum merge
cel rau este doborat de rautatea lui iar cel drept chiar si la moarte este plin de incredere
Ochii Domnului sunt in orice loc, ei vad pe cei rai si pe cei buni

proverbe

| moodyblues a răspuns:

Totul este perceptie selectiva.nu ne amintim decat cazurile favorabile in care divinitatea imaginara ne-a,, ascultat'' si ii multumim in genunchi. iar in cazurile nefavorabile zicem ca e o,, incercare''(trecem cu vederea).
Simplu si dezamagitor...

| xibalba a răspuns:

Pai... depinde, eu stiam ca e cu bilet de ordine laughing)

| Annitu a răspuns:

La ale tale.nu.

| selef a răspuns:

Cateodata da, cateodata nu ne dam seama.

| alexutzu00791 a răspuns:

Stiti mai bine ca noi, insa nu e pacat sa prescurtati numele Domnului?

| Linda a răspuns:

Dumnezeu raspunde atunci cand cel ce cere crede in El, sau ii cere prin rugaciune ceva cineva nedumirit, care doreste sa-L puna la incercare. Dar daca cel ce cere e absolut convins ca nu va primi, nu primeste. Nici primele doua categorii nu primesc ce cer 100% dar din experienta mea mai mult de 75%...

| Linda a răspuns:

De exemplu eu acum ma rog sa-si gaseasca loc de munca o prietena care a terminat facultatea de asistenta sociala, are sub 1, 50 inaltime si sub 40 de kg. Miniona adica. Posibil sunt cel putin 200 de persoane cu pregatire similara care cauta loc de munca in orasul nostru. (Oradea). Va tin la curent cu raspunsul.

| Linda a răspuns:

Parintele@ prietena mea si-a gasit post, e super incantata. Este in apropierea casei ei, este consilier la o gradinita privata, ii place foarte mult sa lucreze cu copiii. Voia lui Dumnezeu este ca orice om care este muncitor sa-si gaseasca un loc de munca, sa realizeze ceva conform darurilor lui.
Asigură-te că folosești abilitățile care ți le-a dat Dumnezeu. Pune-le la lucru. 1 Timotei 4:14-15 Noul Testament
Este posibil pentru o perioada un om si sa nu gaseasca loc de munca, poate fi o modalitate prin care Dumnezeu vrea sa nu ne incredem in propriile forte ci sa venim si sa cerem de la El.

| andalu a răspuns:

happy Eu zic ca mai bine decat sa apelam la ajutorul lui, apelam la ajutorul nostru.Sunt multe situatii in care inainte de a cere ceva lui dumnezeu trebuie sa incercam sa ni-l rezolvam singuri.
cred ca dumnezeu a inceput sa fie(as zice chiar ca asta e insa o sa imi sara multi in cap) refugiul nostru, frica de a nu ni se incheia viata definitiv si nevoia de a crede ca ea se prelungeste la infinit dupa moartea fizica, nevoia de a crede ca e cineva care are grija de noi si care sa ne ajute neconditionat!
Pt cei care sunt credinciosi: adevarata credinta in dzeu nu inseamna asta, asta nu inseamna decat prea multa iubire pentru tine insunti!
probabil o sa primesc multe catalogari de stupid la ras asta.

| hamsterx a răspuns:

DA! pe mine cel putin ma asculta mereubatting eyelashes
trebuie doar sa crezi dp parerea mea si sa ceri atat cat crezi ca meritihappy