| RAY a întrebat:

Rațiune sau Empirism?

https://youtu.be/kamlwOusFXc cand simturile ne inseala la ce apelam?

Raţionalismul = raţiunea, gândirea este singura sursă a cunoştinţelor adevărate; cunoaşterea se concretizează într-un sistem deductiv.

Empirismul = nu există idei înnăscute (combaterea inneismului), întreaga cunoaştere provine din simţuri, din experienţă sau din prelucrarea acestora (se combate doctrina potrivit căreia atunci când spiritul uman întâlneşte pentru prima dat lumea ar fi înzestrat cu un bagaj de idei sau concepte care nu datorează nimic experienţei);

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray mai ai blog?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Credeam ca l-am pierdut pe veci

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Am vrut sa despart stiinta de ateism asa cum e si normal

4 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Dumnezeu poate fi asociat ambelor surse.