| Dumnezău a întrebat:

"Razbunarea este asemenea unei opere de arta, nu o poti aprecia la adevarata ei valoare pana ce nu e completa, pana nu simti ca o vrei cu adevarat, si fiind o opera de arta a sufletului uman, ajungi sa te plictisesti de ea, dupa ce ai admirat-o de cateva ori si i-ai studiat toate detaliile, si ai indragit arta, sfarsind ca, mai apoi sa te indragostesti din nou de propria opera de arta, fiind de aceasta data capabil sa vezi nu doar ce e rau in ea, ci si beneficiiile creatiei tale, cum ar fi castigarea sau recapatarea unor lucruri pierdute, cum ar fi respectul si prestanta."

Ce credeti despre aceasta afirmatie, vi se pare corecta si justa?

Daca da, poate fi considerata razbunarea o arta a oamenilor, chiar daca una ce aluneca spre odios sau nelegiuire, de cele mai multe ori?

Poate fi considerata razbunarea o nevoie fiziologica a omenirii, si nu numai a acestei categorii?

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

La naiba cu atita vorbarie.Conteaza doar ce faci atunci pe moment.Conteaza placerea de a lupta.In conceptia mea razbunarea aduce intr-un fel a lasitate.Adeca nu faci fata momentului si pui totul la cale minutios, inteligent si in asa fel facut incit adversarului nu ii lasi nici o sansa sa cistige.Asta nu este lupta corecta.Deci nu cred ca este "nevoie fiziologica"pentru ca ne putem lipsi de asta si adevaratii razboinici chiar o fac dar, din pacate, ramin lasii.

| Flav a răspuns:

Revenge is a meal best served cold. [replica din filmul Man on fire]

| Klepto a răspuns:

Consider ca este o consecinta a refularii.Nu exista om care sa nu aiba de o descarcare. Daca o sa ne placa sau nu ceea ce am facut, asta tine de fiecare, si cu cata pasiune sau ura pictam acel tablou.
Arta este subiectiva nu? O nevoie fiziologica nu cred ca poate fi, ca totul tine de psihic.Razbunarea ii dulce, asa se zice, cam asa este, cui nu i-ar placea sa rada ultimul.Decat ca frustrarile sa fie inchise in noi si ca sa nasca monstrii, mai bine sa mai fie taiat un cauciuc sau ceva mai elaborat.Cand suntem pusi jos si pierdem respectul de sine, unii se ridica si incearca sa zideasca din nou, altii prefera sa distruga ceea ce are acea persoana(ca si ecologismul, unii se leaga de copaci ca sa nu fie taiati, altii prefera sa mearga dupa persoana cu toporul).
Odiosul fac parte din noi, deci un back to basics facem; mai nou orice este o arta, deci de ce n-ar fi si razbunarea.

| DorelSudoru a răspuns:

Da

| petruclaudiu78 a răspuns:

Nevoile fiziologice sunt acele nevoi fara a caror satisfacere nu este posibila supravietuirea.
Daca cineva priveste razbunarea ca pe o arta si nevoie fiziologica, atunci el este un artist ratat.

| Mayar a răspuns:

"Razbunarea e arma prostului." - caz inchis.

| andrasstefan a răspuns:

Razbunarea nu este o arta si nici o cale de a rezolva o anumita problema.din cate vad eu tu esti avid dupa razbunare fiind ca tu ai vrea sa te razbuni dar nu stii daca este etic sau moral asa ca ai intrebat aici.ca sa iti explic mai bine cum sta razbunarea asi putea sa iti scot in evidenta razbunarea dintre gastile de cartier, clanurile mafiote sau unele persoane care doresc sa ai vada pe altii suferinzi.Totul duce la moarte, ura si distrugere.Cand faci rau cuiva clar acea persoana sufera si adeseori suferinta duce la acte violente de neimaginat.Psihopaatii ucid din dorinta de razbunare datorita felului in care societatea ia tratat cu dispret si ura. Daca nu ar mai fi tampiti care sa bata pe altii in scoala, cretini care sa fie invidiosi pe altii care muncesc cu adevarat ci ar fi respect si ajutor reciproc lumea nu ar mai fi plina de cretini care sa se razbune.razbunarea nu este o solutie ci o metoda de a atrage asupra ta razbunare.cu ce te alegi daca bati pe unul? adevarat cazuri si cazuri, dar nimeni nu ar trebui sa faca rau nimanui si asta ar trebui sa fie mottoul nostru.razbunarea este pentru cei redusi mintali. sper ca nimeni de aici nu a practicato.cu stiam si respect stefan id mess:numaisuntsingur

| queerkulture a răspuns:

Dacă fericirea e o artă, atunci răzbunarea e o artă.
Nu e o nevoie fiziologică, mai mult sufletească. Cu efect placebo după părerea mea, având în vedere că senzația de satisfacție pe care o ai după ce te răzbuni nu durează mult.

| A3tius a răspuns:

Patrunzator...
Razbunarea... o fi ea arma prostului, si totusi sentimentul de implinire atunci cand stii ca i-ai platit-o cuiva care ti-a facut rau, il simti doar o data si nu mai scapi de el. E ceva care pana la urma se va intoarce impotriva ta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E psihologicahee hee eu daca simt nevoia sa ma pis pe masina de politie, prima data apare nevoia fiziologica si apoi dorinta este prelucrata de psihic(iar acolo sunt multi fluturasi).
Este o nevoie psihologica! si vecinul ce si-a luat o masina noua stie, ca avantul lui si eforturile prin care s-a ridicat peste ceilalti ii vor aduce mult dispret si de aceea si-o tine in garaj sau cu husa din fibre metalice anti-scratch.Intelegi? apare invidia apoi razbunarea ca urmare a frustrarilor.
Razbunarea iti consuma multa energie, dar rezultatul e super...n-am cuvinte, si animalele se razbuna cand are loc cate o incaierare, dar scopul si dorinta de a actiona se fac imediat aproape instantaneu, La om e altfel: (ex aleatoriu)dupa 20 de ani tot s-ar putea ca Iliescu sa-si vada familia in flacari, asa ca razbunarea umana se poate conserva pe termen lung, important e sa actionezi candva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord.