| Adrian a întrebat:

Religia sau Stiinta? In ce credeti mai mult?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce este ''stiinta''? Si, de cine este creata ''religia''? Sa-ti fie clar, draga, cred in Dumnezeu!

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cred în mine şi în capacitatea mea de a raţiona.
După raţiune, accept sau nu anumite idei.
Din raţiune am acceptat doar ceea ce a promovat ştiinţa pentru că din raţiune fac diferenţa dintre realitate şi mitologie.

| Alphawolf a răspuns:

Ce imi ofera religia pentru a crede in ea? Povesti! Este destul de evident ca, de la intrebarile existentiale ale anticilor a rezultat povestea biblica. Dorinta de manipulare si imblanzire a omului si-au spus si ele cuvantul. A mai condimentat-o cu niste istorie, cu chestii siropoase, cu pilde si indicatii morale, au mai bagat si niste sf-uri pentru a obtine o carte neobisnuita, asfel, au reusit sa faca cea mai relativa, cea mai subiectiva si cea mai interpretata carte.

| ramona30 a răspuns:

Nu cred ca e o intrebare corecta. Stiinta si religia nu sunt in antiteza. Nu e ceva de genul ori e alba ori e neagra. Corect ar fi fost sa intrebi daca credem in religie sau nu.

| Angel0 a răspuns:

Nu-mi plac extremele.Deocamdată nici una dintre ele nu ne ofera toate răspunsurile.

| MeScorpion a răspuns:

Si cum dilema caprei era daca e animal sau pozitie.
Eu sunt pentru sport.

| MeScorpion a răspuns:

Am uitat sa specific. 1000 L garduri.
Nu e si asta un raspuns?

| Thunder a răspuns:

Cine ti-a zis ca stiinta are nevoie ca cineva sa creada in ea? Acolo se prezinta dovezi. Sunt teorii in care poti crede sau nu, dar nu in acel sens religios. Big Bang-ul, de exemplu, este o teorie. Poti crede ca Universul a luat nastere din nimic, sau poti crede ca acea teorie e gresita. Siinta are rolul de a ne impinge spre cunoastere. Religia? Ce-i aia. Sunt doua lucruri total diferite. Degeaba spun unii ca religia si stiinta pot colabora, pot colabora la ce? La nimic. Poate religia ar vrea sa colaboreze cu stiinta, fiindca pierde teren.

| Dmesss a răspuns:

Nu mai ziceti Stiinta, ca o sa va dea crestinul de @Apache cu ceva in cap!

| dexro a răspuns:

In stiinta nu trebuie sa se creada ea explica lucruri le reproduce le cerceteaza dar si recunoasteca inca nu cunoaste tot si probabil nu o sa reuseasca vreodata sa cunoasca tot dar o sa incerce, daca transformam stiinta in credinta o sa fim la fel de orbi ca cei ce cred in Dumnezeu. Stiinta nu exista ca sa contrazica Religia, religia este afectata de stiinta doar daca aceasta abereaza

| AG a răspuns:

Don't blame me but...
Eu una cred in stiinta. Intr-un fel sunt un exemplu perfect de: nu cred pana nu vad, sau pana cand nu stiu cum se facehee hee

| WR104 a răspuns:

Si una si alta.Dar nu orbeste in niciuna.

| 4b a răspuns:

Cred in religie, iar stiinta tot de la Dumnezeu e data oamenilor...pacat ca unii nu-si dau seama acest lucrusad

| Eileithy a răspuns:

Religia este increderea in fortele divine. Stiinta, s-a nascut tocmai din acest motiv, sa caute adevarul...

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

In religie.

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

In stiinta.

| Amaliamalia a răspuns:

Cate putin din fiecare, dar in acelasi timp nimic. Nici una nici cealalta nu spun nimic concret. In plus oamenii sunt smecheri si aranjeaza totul in favoarea lor, si in ceea ce priveste religia, dar si stiinta. Pana nu verifici tu, nu poti fi sigur ca se spune adevarul. Eu cred ca cel mai mult trebuie sa crezi in tine, si in energia pe care o detii, energia care se afla peste tot in Univers. Iti recomand sa te uiti la filmul: "The Secret" (este subtitrat si pe romana online) sau daca reusesti sa faci rost de carte si mai bine. Mie mi se pare absolut logic si adevarat ceea ce te informeaza, si am incercat sa "aplic" secretul in viata de zi cu zi si are efect. Tot ce trebuie sa faci este sa crezi in tine. Nu sa devii increzut. Sunt multe lucruri pe care le poti invata din acest film/carte, depinde si cum le interpretezi. Si inca ceva, exista lucruri preluate din religie: concentreaza-te pe fapte bune, ganduri bune despre tine si cei din jur si din stiinta: fii realist si sa fii constient de existanta unei energii care este omniprezenta, care are influenata asupra ta, dar pe care o poti influenta si tu, care sunt adevarate, dar trebuie sa stii ce sa selectezi pentru a-ti fi bine. Astept vesti de la tine. Sper ca ti-am fost de folos.

| xXxRaduxXx a răspuns:

100% stiinta. Religia nu se bazeaza pe nimic altceva decat o carte S.F.

| lizzy01 a răspuns:

Dupa parerea mea, Religia este raspunsul dat gata, dar care nu explica prea multe. Si chiar daca am vrea sa-l gasim, ar fi prea greu, sau interzis, pentru ca toti oamenii Bisericii spun ca nu oricine poate interpreta Biblia si nu e bine sa facem asta.
Iar Stiinta este raspunsul dat de oamenii. Mai bine zis ipotezele pe care le-am conceput pentru a ne putea explica originea noastra si a lucrurilor ce ne inconjoara.
Personal, cred intr-o combinatie dintre cele doua...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.cred ca da.

| Monica_1290 a răspuns:

Eu cred in Religie.

| mariaa05 a răspuns:

Eu cred in amandoua dar mai mult in religie.