| RamcolL a întrebat:

Revenind la stil si identitate(lasand dobanditul de-o parte), mi-am amintit de "idolii" lui Bacon...

Tu cum vezi relatia om-natura?

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

O vad fara cuvinte.Simt cum se ridica doar parul pe miini, cum mi se dilata narile si cum mi se formeaza cuisoare pe piele, asta cind sint in mijlocul naturii. Fara cuvinte.

| harciog a răspuns:

E vina mea, ramasesem pur si simplu pe intrebare, fara a-l lua in seama pe Bacon pentru simplu motiv ca e prea mult de spus.

| Leocerba a răspuns:

Nu pot sa nu tin cont ca eu am toata nevoia de natura, pe cand natura poate bine-mersi si fara mine.
Totusi, tendinta mea este de a umaniza natura, pe care o vad generoasa, furioasa, nepasatoare, teribila. Imi materializez in cap un fel de spirit al padurii, spirit al apelor etc. si asta ma ajuta pentru ca imi ordonez legatura puternica pe care o am cu tot ce e in jur, si de care beneficiez. Ca om, la randul meu, sper sa fiu natura naturii, asa cum fain zicea un român. Sa fii natura naturii e un rost tare placut in viata, sa stii.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Bai tovarasi nu mai umanizati natura ca ne-o trage in freza, de cand o umanizeaza unii avem ardei de o juma' de metru, mere de 1Kg bucata( si la gust nu stii daca e mar sau praf de pusca) si tot felul de nazbatii ale mutatiilor genetice si in final o sa ne creasca si noua coarne si o sa aratam ca dracu'. laughing

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Ei, omul a fost mereu fascinat de povestea din Biblie cu inmultitul painilor si pestilor, ceea ce tocmai incearca de pilda si firma Monsanto sa faca, modificand natura, na...
Si pana la urma, ce daca omul vrea sa faca sa fie totul un pic mai maricel?batting eyelashes Ce-i rau in asta?! Nu vezi, cu cat omul are idei mai mici pe dinauntru, vrea sa fie din ce in ce mai mare pe dinafara. Deci o sa fie totul din ce in ce mai mare si mai greu, si ardeii si merele, si casele, si toate cele pe care ni le marim pe la cabinetele estetice, asa, ca pentru gustul megaloman. Si Pamantul o sa se roteasca un pic mai greu si-o sa se descleieze pe la tropice dar na! De ce-ar trebui omenirea sa traiasca atata amar de vreme? Incotro? Ce tot atata aspiratie, informatie, reproductie, protectie, populatie, cand din adevaruri ne-am facut solutie de frectie? Nu ca?

| sabin89 a răspuns (pentru Hombre):

Tendinta asta spre dimensiuni mari e ceva mai veche. In Scornicesti deja incepusera toate sa creasca mai mari, nu stiu cum. Am auzit ca, atunci cand a venit un politician rus in vizita la noi si a fost dus, intre altele, sa viziteze si o gradina zoologica, discutiile au decurs cam asa: Politicianul: O! uite o camila! Ghidul: Nu, nu e o camila; e oaie de Scornicesti. Politicianul: Uite un strut! Ghidul: Nu, este gaina de Scornicesti. Ajung la o broasca testoasa. Ghidul da sa ii explice. Politicianul : Nu, nu e nevoie, ca deja stiu. E paduche de Scornicesti.

| Leocerba a răspuns:

RamcolL, tu crezi ca oamenii vor ajunge la adevarul gol-golut daramand idolii? Crezi ca vor putea face treaba asta vreodata?
Eu sunt optimista de felul meu, asa de optimista ca pana si crucile din cimitir nu le vad ca pe cruci, mai degraba ca pe niste "+" plusuri dar nici intr-un scenariu foarte optimist nu-mi pot imagina oamenii despovarati de idoli, dintr-un motiv mare cat China: fara idolii lui Bacon, oamenii ar capata un nou idol: idolul adevarului gol-golut.
Dar cred ca individual, ocazional si vremelnic omul poate ajunge la adevar( ti-am zis ca-s optimista) insa nu cred ca are un limbaj suficient de eficient ca sa-si organizeze si sa-si exprime Adevarul, noi cam umblam de mii de ani cu notiuni ambivalente, imprecise carora le zicem frumos metafore poate si pentru ca nu le intelegem pe deplin.

| CamiiBăă a răspuns:

Eu iubesc natura si o apreciez.Dar la unii oamenii nici nu o pot numi relatie straight face. Caracterul omenesc lasa des fara cuvinte :-J...