| eugeniu_6685 a întrebat:

Revin la problema tunelului. Undeva, spre centrul lui am fi mai aproape de "nucleul" pamantului.Calatorii aflati intr-un mijloc de transport care ar rula in tunel ar avea senzatia ca: Urca? Coboara? Parcurg un drum drept? Ma refer la ipoteticul tunel, Berlin-Ulan Battor.

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Io cred ca @gresitaEintrebarea, poate ne lamuresti mai bine despre ce e vorba.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu (dar doar eu, evident), in prostia mea, cred ca daca te-ai afla intr-un astfel de tunel chiar in centrul planetei ai fi in stare de impoderabilitate, deoarece nu ar mai fi gravitatie emisa de pamant. "Cobori" pana ajungi la nucleu, unde forta de gravitatie este foarte mica si "urci" cand te indepartezi de el. Asa mi se pare logic.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Parcurg un drum drept!(vezi filmul "The core")

| madia a răspuns:

Dar tu crezi ca noi tinem minte intrebarile postate de tine anterior?
Fii mai explicit cu ceea ce vrei sa spui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai si numai timpenii, evident, plecate numai si numai din capete luminate.Plecaciuni Luminatia Ta.

| Nenea_9651 a răspuns:

Scz da nu inteleg ce tunel ce tot zici. Cel mai bine e sa spui de la inceput tot. Daca revii de undeva cu altceva nu o sa se inteleaga nimic. Orcum la prima vedere chiar daca nu intelegi ceva pare destul de interesanta intrebarea