| NICKSOOO a întrebat:

Sa fi fost sau sa fii fost?

Răspuns Câştigător
| Luiyza a răspuns:

Diferenta vine de la modul cum se formeaza cele doua timpuri ale conjunctivului:

conjunctiv prezent: sa fiu (eu sa fiu, tu sa fii, el sa fie etc) - conjunctivul este mod personal si verbul tau se acorda

conjunctiv imperfect: sa fi fost (eu sa fi fost, tu sa fi fost, el sa fi fost etc) - practic se intercaleaza "a fi" la infinitiv. Cum infinitivul este mod nepersonal, este intotdeauna "fi" cu un singur i.

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Exista situatii in care ambele forme pot fi corecte. Iata doua fraze care demonstreaza acest lucru:
-Am aflat ca m-a cautat cineva; trebuie sa fi fost prietenul meu.
-E plin de amaraciune gandul ca poti sa fii fost amic pentru cineva.
Dar, desigur explicatia premiata e cea mai complexa.Numi bine.
-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mare difernta intre cele doua situatii, nu la cea gramaticala ma refer ci la filozofia intrebarii.Numai bine.

| afrodita3333 a răspuns:

Cu un ''i''.

| BlaaBlaa a răspuns:

Pai... Pe scurt, dacă este la modul conjunctiv (adică are să în compoziţia verbului) sau dacă este la modul imperativ afirmativ (atunci când cineva dă o comandă) se scrie cu 2 de i. In rest doar cu unul…

| BlaaBlaa a răspuns:

Sunt si unele situatii in care se scrie si cu 2 de i de exemplu : '' Vrei sa FII milionar ''

| xlollypop a răspuns:

Se scrie cu un singur i:* fundita?

| annaangel17 a răspuns:

Sa fi fost

| gago a răspuns:

Sa fi fost

| Niki9 a răspuns:

"Sa fi fost".