| anonim_4396 a întrebat:

Sa fie ignoranța un fel de a ne apăra de opiniile celorlalți?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fie.

| johnnny123 a răspuns:

Este o mare diferență între "a ignora opiniile celorlalți" și "a fi ignorant".

"A ignora opiniile celorlalți" poate indica încredere în sine.

"A fi ignorant" înseamnă că-ți lipsesc cunoștințele, că ai carențe de educație și cultură. Nu are legătură cu opiniile celorlalți, are legătură cu lipsurile tale.

| Mihhhhhhhh a răspuns (pentru johnnny123):

Felicitari pentru raspuns!?

| gabicoo a răspuns:

Ignoranța înseamnă lipsuri în propria educație și cultură generală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiferența mai degrabă. Ignoranța înseamnă altceva.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bineînțeles ca da! Și chiar recomand să ignorăm opiniile ce ne afecteaza din punct de vedere psihic. Uneori este mai bine sa ne ascultăm strict parerea noastra. Alteori, categoric sa ascultăm si opiniile celorlalți.