| Dana2103 a întrebat:

Sa fie oare controlul asupra consumului de carne un mod de a mari empatia in lume?

Se pare ca vegetarienii si persoanele care tin post tind sa fie mai empatice si nu pentru ca sunt vegetarieni cu scopul de a proteja natura sau pentru ca ar crede intr o judecata sau zeitate divina,pur si simplu devin mai empatice in timp.
Sunt mai vesele,mai sociabile decat lacto-vegetarienii sau carnivorii.

S a demonstrat ca postul intermitent este antidepresiv si ca,chiar postul negru ar fi un "emapatogen".

Ce parere aveti voi? Ati incerca sau va ganditi sa incercati stilul asta de viata, macar pentru o perioada, ca o experienta de viata?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Ah, e okay. Normal ca nu atac pe nimeni ar fi si culmea sa ne certam pe nutritie rolling on the floor

In orice caz am avut o faza in care am citit destul de mult despre nutritie si parca cu cat ma informam mai mult cu atat stiam mai putin. Am ajuns la concluzia ca Nutritia este o stiinta slab dezvoltata, oamenii de stiinta se contrazic intre ei si nu se ajunge la niciun consens.
Parerea mea personala e ca veganii nu sunt neaparat mai empatici ci le place sa creada asta despre ei pentru ca aleg sa nu manance produse de la animale (ceea ce mi se pare o logica destul de incoerenta pentru ca animalele omorate in industria alimentara sunt omorate mult mai uman decat cele din salbaticie si nici nu se imbolnavesc ca cele din salbaticie).
Un alt argument ar fi ca mancarea vegana e destul de procesata (iar mancarea procesata e nesanatoasa).
In orice caz fiecare mananca ce vrea dar e important sa stie ce e adevarat si ce nu e adevarat despre dieta si nutritie si la ce riscuri se expune cand isi alege o dieta.

75 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Eu sunt empatic si mananc orice, de la carne la legume etc..nu are legatura cu empatia ci cu preferintele

| Ineys a răspuns:

Empatia n-are nici o legatura cu ce mananci. Aiureli. Majoritatea devin vegetarieni pentru ca sunt deja empatici. Mila fata de animale e una din principalele cauze care duce lume la o astfel de dieta.

| Dana2103 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

La unii da. Nu functionam toti la fel. Carnivorii pot fi si sunt de cele mai multe ori niste canibali la nivel psiho-social

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Nu este asa. Vegetarianismul este datorat empatiei fata de tine insuti, asta inseamna empatie reala, sa fi empatic intai cu tine, apoi si cu ceilalti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa vezi ce empatice sunt atunci cand indraznesti sa le contrazici chiar si cu un lucru marunt laughing
Eu sunt o fire empatica dar nu dusa la extrem, adica nu pot sa ii dau tot salariul meu unui cersetor de ex. Nu pot sa renunt la a mai consuma produse de origine animala (desi consum mult mai putine decat majoritatea romanilor), asta pentru ca eu la cat de haotic si putin mananc, risc sa ma imbolnavesc. Veganii si vegetarienii trebuie sa fie atenti sa manance sanatos, in cantitate mare, pentru a nu avea deficiente. Dar eu desigur ca ma simt prost de fiecare data cand mananc o bucata de pui (de gatit nu imi place sa gatesc carne tocmai din aceasta cauza)

| Dana2103 explică (pentru Furnicuta000):

Corect. Daca nu generalizezi, dar atunci iti dau dreptate. Nu toti dau dovada de empatie, asta e sigur. Oricum nici empatogenele sintetice nu te fac empatic, doar sunt pro-empatie

| Drimmero a răspuns:

Veganii si vegetarienii sunt doar in trend, sa fim seriosi, se sparg de empatie...ce e mai bun decat ciorba? doar kebab-ul si shaorma...

Nu voi incerca stilul asta, de cand ma stiu sunt un carnist incurabil si un consumator de proteina animala, in special oua, lactate, dar si unele tipuri de carne.

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

Uite,aici se vede clar ca ai generalizat, nici n ai mentionat ca exista si exceptii, desi se stie ca exista, tu i ai pus pe toti in aceeasi oala cu exprimarea asta.

| Drimmero a răspuns (pentru Dana2103):

Majoritatea sunt pentru a primi 'like-uri' si aprecieri pentru ''curajul lor de a incerca si altceva'', as fi ok cu asta daca nu ar incerca sa schimbe mentalitatea celorlalti care nu vor sa auda de asa ceva, trebuie sa inteleaga ca fiecare isi face farfuria cum vrea.

| Ineys a răspuns (pentru Dana2103):

Detaliaza "empatie fata de tine insuti".
Produsele animale sunt sanatoase si necesare organismului si nu ma refer doar la carne. Intr-adevar, poate la inceput mancam doar iarba, dar treptat am devenit omnivori si ne sunt benefice mai multe alimente. Pestele in special somonul contine omega 3, foarte important, laptele contine calciu pentru copii, etc etc. Empatie fata de tine insuti... nu-mi dau seama ce ai vrut sa spui prin asta. Empatie inseamna capacitatea de a recunoaste senetimentele fara ca ele sa fie exprimate. Adica il vad pe unu ca plange imi dau seama ca e trist fara sa-mi spuna el ca e trist. Empatie fata de mine... nu prea merge.

| Frank51 a răspuns:

Link-uri de la articole? Nu am auzit pana acum.

Cu siguranta fiecare om isi poate produce fericirea indiferent de tipul de mancare consumata, asta tine de persoana, si in mod cert 100%, energia de care avem nevoie poate fi luata si din cele mai nasoale chestii.

Stiu tineri care mananc doar fast-food, exclusiv! Sunt constienti ca nu au stil de viata sanatos? Da. Le pasa? Nu. Sunt fericiti? Hell yeah.

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

E ok. E a doua oara cand iti zic ca nu trebuie sa insisti, iti respect parerea, totusi nu insista, nu trebuie sa fie si a mea.

| Dana2103 explică (pentru Frank51):

Search google

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Empatia inseamna a ti recunoaste in primul rand propriile emotii,nu pe ale altora si atat.
Empatia nu inseamna neaparat a recunoaste fara a fi exprimate, poate voiai sa spui verbal, ca ele tot sunt exprimate mimic, gestual, daca nu verbal.
Emaptie=intuire a realitatii prin identificare afectiva

| Frank51 a răspuns (pentru Dana2103):

LOL tu crezi ca ma apuc sa caut de nebun articole despre empatia produsa de consumul de carne laughing Este subiectul tau, nu esti obligata sa arati nimic, dar daca spui ceva este bine sa si demonstrezi.

| Dana2103 explică (pentru Frank51):

Stai putin, daca nu sunt obligata, ce rost are sa demonstrez? Convinge te singur daca te intereseaza subiectul sau poti sa ramai la credinta ta si eu la a mea, nu este nicio suparare.

| Ineys a răspuns (pentru Dana2103):

Pai da, verbal am zis.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Inteligen%C8%9B%C4%83_emo%C8%9Bional%C4%83

Empatia nu se refera la individ in sine. Abilitatea de a iti recunoaste propriile sentimente/emotii, etc se numeste inteligenta emotionala care e un concept mai larg ce cuprinde si empatia.
Pentru empatie e nevoie de 2 persoane pe scurt. Nu poti sa fi empatic cu tine insuti, nu are sens.

"Empatia (din greaca veche ἐν, în, în interior și πάθoς, suferință, ceea ce suferi) este capacitatea de a recunoaște și, într-o oarecare măsură, de împărtăși sentimentele (cum ar fi tristețea sau fericirea) care sunt experimentate de către o altă ființă" - ALTA FIINTA.

"Inteligența emoțională reprezintă abilitatea unui individ de a opera și a recunoaște propriile emoții, dar și ale celorlați." -PROPRIILE EMOTII.

Confuzi cele 2 concepte.

| Frank51 a răspuns (pentru Dana2103):

Nu ma intereseaza subiectul, nu vreau sa ma conving de nimic, doar ca uite spre exemplu pentru mine mi se pare o prostie despre ce vorbesti, si acum mi-am dat seama ca ai scos-o de la tine, nu din anumite studii laughing

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Nu confund. La tine e o confuzie, ca tu pomenesti de a confunda.
Nu poti sa fi considerat inteligent emotional daca nu empatizezi, cum daca empatizezi cu ceilalti si mai ales cu tine insuti.
Nu exista inteligenta emotionala fara empatie.
Eu vad o interconectare intre cele doua.

| Dana2103 explică (pentru Frank51):

E in regula. Pot trai si cu ce ti ai dat tu seama. Nu te intereseaza, nu te implica. Atat de simplu

| Drimmero a răspuns (pentru Dana2103):

La ce mai ceri pareri cand e evident ca cele diferite de iti displac? Nu inteleg (i)logica ta.

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

Nu am spus ca nu ma intereseaza parerile altora, am spus ca ce nu te intereseaza, nu te implica, in mod firesc.
Nu conteaza daca mi place mie sau nu.

| xerxes1 a răspuns:

Consumul de cadavre de animale nu poate sa fie benefic in niciun fel.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Ai gasit un studiu anume care sustine asta?
Personal nu prea sunt de acord cu dieta vegetariana sau vegana. O tona de studii au demonstrat ca avem nevoie sa mancam carne si lactate (pentru cei care nu au intoleranta). Ouale sunt o sursa de proteine foarte buna.
Am auzit de oameni care au trecut pe dieta carnivora si se simt mult mai bine decat cand mancau "normal".

| Dana2103 explică (pentru CostinAlamariu):

Uite,in sfarsit un om obiectiv care nu se ataca cand ma iau de obiceiurile lui alimentare! Respect!
Nu e un studiu, e o parere dar am citit si studii... de la parerea aia a plecat ideea. Scrie mi in privat daca vrei

| Ineys a răspuns (pentru Dana2103):

Exact asta am scris si eu, nu stiu ce ai citit tu.
Eu am scris ca nu poti empatiza cu TINE INSUTI. Poti empatiza cu ceilalti. Las-o balta.

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Ba poti, doar tu ai zis ca nu se poate.
Psihoterapeutii sunt de alta parere. Nu stau sa conving

| Mosotti a răspuns:

Si de ce bunicii nostri nu faceau nici un post alternativ si erau nedepresivi?! Mancau si carne odata pe sapt, erau f bine cu totii, cei de la orase mancau si dulciuri frecvent si nu aveau nimic, nu stiu cum vin astia acum cu tot felul de tampenii.
Dieta disociate si alte aberatii, cand de fapt cont cate Kcal mananci, nu cum asociezi ce asociezi.

Odata i-am zis bunicii de zahar alb si alea, era sa mi-o iau! Zicea ca fac misto de ea, ea zilnic baga cate doua gogosi calde cu zahar pe ele de o viata, nu avea nici pe draci.
Faina, alba, zahar alb prajeala, grasime si ce? Atat timp cat nu se ingrasa, era f ok, a murit la 85 ani.

Io mananc orice, doar sa nu ma ingras, si cei din fam lea la fel fac si au facut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei timpenii! Daca tin post ma simt mai bine fizic, simplu. Cel putin in cazul meu. Si nu, ma p*s cu bolta pe zilele de miercuri si vineri si pe posturile religioase de peste an. Pur si simplu, o hrana axata mai mult pe vegetale e mult mai sanatoasa.

| Raimondo99 a răspuns:

Nu cred ca au legatura, ce mananci si cum te simti sau ce faci...
Intrebari fara noima, si vad ca mai mult tu ai raspuns decat alti...
Daca deja sti ca au 'legatura' de ce mai intrebi?