| Dana2103 a întrebat:

Sa fie oare controlul asupra consumului de carne un mod de a mari empatia in lume?

Se pare ca vegetarienii si persoanele care tin post tind sa fie mai empatice si nu pentru ca sunt vegetarieni cu scopul de a proteja natura sau pentru ca ar crede intr o judecata sau zeitate divina,pur si simplu devin mai empatice in timp.
Sunt mai vesele,mai sociabile decat lacto-vegetarienii sau carnivorii.

S a demonstrat ca postul intermitent este antidepresiv si ca,chiar postul negru ar fi un "emapatogen".

Ce parere aveti voi? Ati incerca sau va ganditi sa incercati stilul asta de viata, macar pentru o perioada, ca o experienta de viata?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Ah, e okay. Normal ca nu atac pe nimeni ar fi si culmea sa ne certam pe nutritie rolling on the floor

In orice caz am avut o faza in care am citit destul de mult despre nutritie si parca cu cat ma informam mai mult cu atat stiam mai putin. Am ajuns la concluzia ca Nutritia este o stiinta slab dezvoltata, oamenii de stiinta se contrazic intre ei si nu se ajunge la niciun consens.
Parerea mea personala e ca veganii nu sunt neaparat mai empatici ci le place sa creada asta despre ei pentru ca aleg sa nu manance produse de la animale (ceea ce mi se pare o logica destul de incoerenta pentru ca animalele omorate in industria alimentara sunt omorate mult mai uman decat cele din salbaticie si nici nu se imbolnavesc ca cele din salbaticie).
Un alt argument ar fi ca mancarea vegana e destul de procesata (iar mancarea procesata e nesanatoasa).
In orice caz fiecare mananca ce vrea dar e important sa stie ce e adevarat si ce nu e adevarat despre dieta si nutritie si la ce riscuri se expune cand isi alege o dieta.

75 răspunsuri:
| Curious2 a răspuns (pentru Mosotti):

Prajelile, zaharul alb, faina alba, grasimile, alimentele hiperprocesate dauneaza grav organismului.
Va recomand sa nu mai consumati asa cele enumerate de mai sus.

| Mosotti a răspuns (pentru Curious2):

De ce nu? In cantitati moderate merg si alea! E bine si din alea ca nu se frustreze omul ca apoi sa dea iama in ele. DIn toate echilibrat.
Eu ti-am zis ca inainte se mancau astea si nimeni nu avea nimic, asa ca ce zici tu nu e valabil atat timp cat nu se da in abuz.
Tot ce e sanatos sa se manance, dar nu doar aia, se trans in frustrare si va fi rau mai in colo.

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Ba da, merg, au si ele rolul lor in alimentatie, intr adevar
E cum ai spune unui retard sa nu mai ia sodiu si iod deloc din sare ca sunt neurotoxice
Dar spuneam ca alimentatia are rolul asta in digestie si chimia fericirii

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

O avea rol in fericire, nu stiu, tot ce stiu ca omu sanatos mananca orice si e bine psihic, la ala care nu e, se gasesc mereu scuze dar de fapt el nu e un om sanatos si aia e.

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Cei de la țara nici nu mancau carnea noastra super procesata

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Da, mancau rar carne, taiau un pui la 7 insi, aveau o viata de cacao, traiau sa munceasca, nici curent nu aveau, mancau mamaliga, branza, nu tu un cartof prajit, nu tu un copanel, nu tu o fanta, o ciocolata, un cacao de viata, munca la camp de la ora 5 la 9 seara. Zic de aia din anii 30.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu imi par prea empatic, desi tin post intermitent.

| Superior a răspuns:

Eu mananc foarte multa carne,dar am mila mare de animale
Pai,daca mi-e mila, de ce mananc?
Deoarece faptul e consumat, animalul e mort, nu-l aduce nimic inapoi, in fond acea carne este lipsita de orice viata in momentul dat.

| Inferno a răspuns:

Tu confunzi cauza cu efectul. Poate ca empatia afecteaza dieta individuli, dar dieta individului nu are legatura cu empatia.

| Dana2103 explică (pentru Superior):

Ma refer de acei carnivori care i ar vedea si pe cei vii ca o hrana.e un fel de canibalism emotional

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Ineys):

"Empatie fata de mine... nu prea merge"
Iată ce zice Daniel J.Siegel in cartea "Mintea o călătorie spre centrul ființei umane" :
"Introspecția si empatia ne permit sa înțelegem lumea interioara a sinelui si a celorlalti".

| Dana2103 explică (pentru TamplaruAnisoara):

In sfarsit un om care sustine si treaba asta. Macar nu mai au cum
Sa zica ca s nebuna ca empatizez cu mine laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Dana2103):

Oamenii simpli de la tara folosesc des expresia: "Ma doare si de alții, dar de mine mi se rupe inima". Fara sa cunoască ca tradus înseamnă empatie fata de sine.
Sunt vegetariana total de 13 ani, iar carne nu mănânc de 23 de ani.

| Dana2103 explică (pentru Inferno):

Dieta nu are legatura cu empatia laughing)) tu iti secreti neuro-hormonii aia cu aer, nu?

| Dana2103 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Corect,ti as da funda dar am dat o aici Prea bine zis

| Ineys a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Introspectia iti permite sa intelegi lumea interioara IAR empatia lumea celorlalti. Exact ce am zis si eu. Sincer nu stiu ce e asa greu si de ce sustineti o idee pe care n-o intelegeti bine. Wikipedia spune foarte clar:
"Empatia (din greaca veche ἐν, în, în interior și πάθoς, suferință, ceea ce suferi) este capacitatea de a recunoaște și, într-o oarecare măsură, de împărtăși sentimentele (cum ar fi tristețea sau fericirea) care sunt experimentate de către o altă ființă, chiar dacă aceasta nu le exprimă explicit."

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Empatie=identificare afectiva consulta dex

| Ineys a răspuns (pentru Dana2103):

"Intuire a realității prin identificare afectivă. 2 Tendință a receptorului de a trăi afectiv, prin transpunere simpatetică, viața eroilor din opere literare, filme etc. 3 Formă de cunoaștere a altuia, în special a eului social, apropiată de intuiție. 4 Interpretare a eului altora după propriul nostru eu. 5 Transpunere a noastră simpatetică în obiectele exterioare"

L-am consultat inaintea ta si imi sustine punctul de vedere. Nu stiu ce incerci sa imi demonstrezi. E ok, toata lumea mai greseste dar secretul e sa stii cand trebuie sa te opresti.

"Identificare, prin trăire, cu alte persoane, cu eroii cărților etc.; interpretare a eului altora după propriul eu. ◊ transpunere simpatetică în obiectele exterioare"

Tu cred c-ai si uitat pe ce te contrazici cu mine, o faci doar de dragul de-a o face.

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

"Interpretare a eului altora dupa propriul noatru eu"
Identificare afectiva=a te identifica tu fata de tine, nu in raport cu lumea
Daca tu te identifici cu lumea.,

| Meme10Memu a răspuns:

Acele animale oricum mor mai devreme sau mai tarziu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Consumul de carne alterează caracterul omului. Carnea excita sistemul ortosimpatic, dând stări de agresivitate si nervozitate". Sorin Nicola : " Sănătate si vindecare folosind stilul de viață edenic si remediile naturale"

| Dana2103 explică (pentru Meme10Memu):

Ca si noi. Asta nu e un argument sa fim mancati

| DarthNiger a răspuns:

Ce pacat ca Jeffrey Dahmer, Ted Bundy, H.H Holmes si alti criminali in serie nu au devenit vegetarieni, poate asa dadeau dovada de mai multa empatie si nu mai deveneau criminali in serie, acum serios vorbind, asta e una dintre aiurelile de top pe care le-am auzit pana acum, daca asta e inca o incercare esuata a vegetarienilor sa indese pe gat modul lor de viata altor persoane atunci e clar, de ce voi vegetarienilor tot incercati sa fortati alte persoane sa aiba acelasi stil de viata ca al vostru? fiecare mananca ce ii cere organismul, fie carne, fie legume, fie fructe, acum nu toata lumea se indoapa doar carne asa cum multi dintre voi cred.

| Dana2103 explică (pentru DarthNiger):

Nu,nu sunt vegana/vegetariana. Nu bag nimanui nimic pe
"Gat"
Mergi mai departe, next

| EntertainYou a răspuns:

Empatia n-are legatura cu mancarea... ma rog, cu foamea, da.
Insa, sincer, crede-ma am citit si urmarit si ascultat psihologi vorbind despre empatia veganilor/vegetarienilor. Din pacate, realitatea e pe invers. Unii sunt vegani doar ca sa para superiori. Se numesc narcisisti comunali. Si am avut pe cineva anii trecuti, aici pe site, Userul Anului. La ce agitatie strangea, crede-ma, era departe de a fi cineva empatic.

| Dana2103 explică (pentru EntertainYou):

Unii,bine ziswinking

| EntertainYou a răspuns (pentru Dana2103):

Stii cum iti dai seama cand e cineva vegan?
Are grija sa-ti zica.winking

| Dana2103 explică (pentru EntertainYou):

Da asa dawinking

| cristi202 a răspuns:

Eu nu cred ca devin mai empatice. Am stat in chirie cu un baiat (fiecare in camera lui) si cit a fost vegetarian nu ne-am prea inteles, dar de cand a inceput sa manince carne din nou, chiar ne intelegeam, incit cand am plecat de acolo chiar mi-a parut rau in aceasta privinta. E explicabil. Carnea ate complexul de vitamine B, esential pentru creier. ☺

| Inferno a răspuns (pentru Dana2103):

Bine gandit. Ar trebui sa trecem toti psihopatii pe salata.