| Dreamer a întrebat:

Sa ne imaginam ca am putea cumva sa calatorim mai repede decat viteza de expansiune a Universului....concurand practic cu acesta spre limitele spatiului, respectiv ale timpului. Sa zicem ca am reusi cumva sa il intrecem, sa depasim universul. Ce credeti ca s-ar intampla in acel moment :
1) Ramanem blocati intr-o bucla spatio-temporala pana cand expansiunea ne ajunge din urma
2) Nu putem depasi expansiunea
3) Fix in momentul in care depasim expansiunea ne intoarcem inapoi de unde am plecat, ca un efect de oglinda
4) Fix in momentul in care depasim expansiunea ne intoarcem inapoi de unde am plecat, dar intr-un univers paralel
5) Ne intoarcem in trecut
6) Ne teleportam in viitor
7) Versiunea/parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

laughing
Dreamer, trebuie sa recunosc ca cele 6 puncte sunt extrem de...imaginative. happy
O sa raspund cu 7. happy
Parca ieri am spus ca nu exista un "afara" din univers. Universul inseamna tot ce exista, nu are un "afara".
Reducand totul la absurd, daca totusi reusesti sa "iesi", actiunea s-ar traduce printr-o...iesire spre nicaieri.
La fel de bine poti sa experimentezi unul din cele trei modele de sfarsit al universului, aruncandu-te intr-o gaura neagra.
Rezultatul nu se lipeste de niciuna dintre cele 6 ipoteze.
Dispari si atat. happy Acolo unde se sfarseste timpul si spatiul, se sfarseste si materia, oricare ar fi acea "materie".

| Dreamer explică (pentru Darkmagic):

Atunci, daca nu exista un,, afara'' din Univers...atunci inseamna ca viteza absoluta este reprezentata de insasi continuum-ul spatiu-timp si nu de viteza luminii - de fapt la asta incercam sa ajung big grin. Sau viteza luminii nu este fixa?

| Darkmagic a răspuns (pentru Dreamer):

big grin Nu exista "viteza absoluta" Dreamer.
Deci nici viteza luminii nu e "fixa". Ca "etalon" este luata viteza luminii in vid, 300.000 de km/sec, dar in apa aceasta scade la 240 sau 270.000 km/sec, nu mai retin exact.
Viteza de expansiune a universului nu este cunoscuta, si nici nu se va putea cunoaste vreodata pentru ca depinde de mult prea multe variabile. Puterea exploziei initiale, masa universului, numarul de monopoli magnetici, cantitatea de materie neagra, variatia de functie de unda a universului, etc.
Daca s-ar cunoaste viteza de expansiune, ar putea sa se stabileasca si o varianta de final al universului.
Universul este cu mult mai "larg" de 13, 8 mld. ani-lumina, si din nefericire pentru fizicieni, expansiunea este intrerupta uneori de un factor numit inflatie, fenomen ce face ca universul sa-si mareasca volumul instantaneu de multe milioane de ori cu conditia ca D-ul, densitatea si presiunea sa aiba valori negative la un anumit moment. Formula este foarte complicata si nu o mai pun aici, in fapt, ce doresti tu necesita un volum mult prea tehnic de cunostinte ca sa poata fi inteles, degeaba incerc sa explic cat de scolareste pot. Sorry... happy

Ma amuza celelalte raspunsuri... happy
Ce pot sa-ti spun insa sigur, este ca nu exista "infinit" sau nemarginit, nu exista "alt univers", nu exista universuri ciclice, si nu exista nici "afara" din univers.
Sunt fantezii... laughing

REPET: Daca ar exista un alt univers, sau un "afara", un "spatiu"...ATUNCI la dracu, ALA AR FI UNIVERSUL! happy Spatiul in care se dilata asta, al "nostru", si ar figura ca o bula de sapun intr-o camera... big grin

| Dreamer explică (pentru Darkmagic):

Eh, incercam si eu big grin...omu' e dator sa incerce nu?! laughing
Ok, m-ai lamurit, raman la ceea ce cunosc happy
PS: Mersi ca ai rabdare happy

| Darkmagic a răspuns (pentru Dreamer):

laughing Cu placere.
Normal ca am rabdare, si iti voi raspunde la tot ce se poate.
Ideea e ca tu sa ai aceiasi imaginatie, nici nu stii cat de mult conteaza...

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu, dar îndrăznesc să presupun că tu, fiind o parte din Univers, ai contribui practic la expansiune, ai grăbi-o.

| Dreamer explică (pentru NOname):

Adica as fi precum un carlig de care spatiul s-ar agata mereu happy.

| NOname a răspuns (pentru Dreamer):

Aha, ceva gen.

| Dreamer explică:

Mai Ray asa stiam si eu :,, Big Bang a creat continuum-ul spatiu timp si o data cu acestea materie, forte etc...dar majoritatea spuneti ca singularitatea a aparut in lipsa acestui continuum spatiu-timp, ca mecanica cuantica permite. Deci daca ceva poate aparea in lipsa spatiului si a timpului am constatat si eu la fel de bine ca ar fi posibil ca ceva sa existe dincolo de spatiu-timp, ca spatiu-timpul ar putea fi depasit.

Asta ar inseamna ca spatiu-timpul nu este o conditie absolut necesara pentru existenta a ceva, ci mai degraba consecinta existentei acelui ceva. Ma intelegi si pe mine la ce ma refer?

PS: Apropo am urmarit documentarele trimise de tine, mersi happy

| Inferno a răspuns:

Pai nu exista o viteza a expansiunii, daca aici expansiunea are loc cu o viteza v, mai mica decat viteza luminii, la cativa ani lumina distanta viteza de expansiune este mai mar, putand fi chiar hiperluminica. Cunosti doar legea lui Hubble V=HxD, unde D este distanta dintre Terra si corpul la care ne raportam.

| Dreamer explică (pentru Inferno):

Sincer nu cunosteam legea lui Hubble si nu am avut in vedere viteza relativa de expansiune. Oricum ideea ramane aceiasi, ne dam si noi cu parerea referitor la depasirea limitei universului, daca este posibil (dpdv fizic), daca are o limita fizica si care ar fi consecintele raportandu-ne la legile fizicii.
PS: Infinit nu e, asta e clar...

| Inferno a răspuns (pentru Dreamer):

Daca viteza variaza in functie de distanta, asta implica un numar n, ce tinde spre infinit, de viteze. Nu exista o viteza absoluta. Analogia cu balonul este foarte buna, pe masura ce balonul se umfa creste si distanta dintre doua puncte aleste arbitrar si implicit viteza. Este absurd sa vorbesti de viteza cu care balonul se umfla cand nu cunosti marimea sa.

| Dreamer explică (pentru Inferno):

,,Este absurd sa vorbesti de viteza cu care balonul se umfla cand nu cunosti marimea sa.'' - bineinteles, sunt constient de acest lucru. Tocmai de aceea am inceput intrebarea cu,, sa ne imaginam''. Ca si cand as fi intrebat,, daca ai fi Dumnezeu ce ai face'' - este clar ca este imposibil sa fi Dumnezeu, dar m-ar interesa ce ai face daca totusi ai fi. Ce sa fac si eu, nickname-ul ma caracterizeaza big grin

,, Nu exista o viteza absoluta'' - ai dreptate scuze, m-am exprimat eu gresit.

| William a răspuns:

Parerea mea este ca ai nevoie de un hobby, o ocupatie ceva ca vad ca ai mult timp liber si il irosesti cu astfel de lucruri inutile. Vad ca nu te-ai gandit la un lucru, daca universul nu are limite?

| Dreamer explică (pentru William):

Daca Universul nu are limite inseamna ca este infinit, daca este infinit inseamna ca exista dintotdeauna...deci nu, varianta asta pica. Am nevoie de un hobby?! - ce te face sa crezi ca nu am deja unul, sau mai multe. Ai impresia ca imi pierd toata ziua pe TPU?

PS: De ce inutile? - nu cred ca este nimic rau in a incerca sa te gandesti la lucruri la care ceilalti nu au curajul sa o faca...

| William a răspuns (pentru Dreamer):

Inuitl nu inseamna rau. Mi se pare o pierdere de vreme sa te gandesti la ceva ce nu iti va folosi niciodata.

| RAY a răspuns:

Spatiu se creaza o data cu extinderea materiei in univers, daca nu exista spatiu unde ai putea fi, big bang a creat spatiu si materie de asta este greu de inteles aparitia uni creator el neavand loc unde sa apara

| RAY a răspuns:

Daca ai merge mai rapid ca viteza lumini ai merge in trecut de ce?
luam o stea care se afla la 1 milion de ani lumina tu cand vezi nu o vezi live o vezi cum era ea atunci cum e ea acuma nu se stie, daca ai merge mai rapid ca lumina ai fi in trecut, ai putea ajunge la dinozauri, preistorie etc problema e ca ai masa cea ce lumina nu are, si e imposibil fizic sa intreci lumina

| Mădă0611 a răspuns:

7. Un alt "univers"?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Daca prin absurd nu ai inceta sa existi, te-ai putea proclama "Dumnezeul" acelui univers. Nu vor mai exista limitele care te opresc sa iti materializezi gandurile, exact ca in vise.

| Aamerican a răspuns:

2 nu se poate depasi legile naturi zic asta.

| IustinDiac a răspuns:

Inainte se credea ca lumea sta pe 3 elefanti. Acum se crede ca se expandeaza in urma unei explozii. Maine vom afla ca ea nu exista deloc si ca este doar o proiectie (sau alte noi adevaruri care in timp devin falsuri).

| Dreamer explică (pentru IustinDiac):

Dap...nu te poate contrazice nimeni aici.