| Inferno a întrebat:

Să ne imaginăm o întrecere între celebrul atlet Ahile și un rival mai lent, transformat de legendă într-o broască ţestoasă. Să presupunem că Ahile are o viteză de două ori mai mare decât cea a ţestoasei. Ţestoasa are un avans de 1 km faţă de Ahile (acesta plecând din origine).
când Ahile ajunge la 1 km, ţestoasa a ajuns la 1 km şi jumătate, iar când Ahile ajunge la 1 km şi jumătate, broasca a ajuns la 1 km şi trei sferturi şi aşa mai departe, astfel că niciodată Ahile nu va reuşi să întreacă broasca ţestoasă.

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Da'un Ahile cu un Harciog se poate?

| Andrei7520152 a răspuns:

Asa e laughing ahile nu poate intrece testoasa. implica un regres infinit, pana te prinzi ca testoasa intotdeauna va fi in fata lui ahile. parca l-a scris lewis caroll?

| Inferno explică (pentru Andrei7520152):

Zenon l-a scris acum 450 î.Hr

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Inferno):

Ok :P n'am stiut. inseamna ca L caroll doar a rescris povestea. pana acum am crezut ca el a scris'o
http://www.ditext.com/carroll/tortoise.html

| Nuvăsufăr a răspuns:

La momentul x, Ahile va ajunge ţestoasa din urmă. Avâbd viteza dublă, e doar o chestiune de timp.
Acuma depinde de cât timp are la dispoziţie Ahile să o ajungă, adică cât de lung e traseul. Dacă e infinit, logic că Ahile va ajunge la o distanţă infinită faţă de broască.

| Biggiesan a răspuns:

Acum ai descoperit si tu paradoxul si incepi sa dai cu presupusul?

| Inferno explică (pentru Biggiesan):

Ai de gand sa dai un raspuns sau nu?

| Biggiesan a răspuns:

Ba o intrece! Mie profesoara de logica din liceu imi spunea ca trebuie sa stii analiza matematica pentru a-ti da seama cum e treaba cu limitele si cu infinitul cu jumatatile jumatatilor de distanta etc...ia fii tu Ahile si ia-o la fuga iti garantez ca biata broasca nu te mai prinde in veci.La fel si cu celelalte paradoxuri celebre, toate sunt de amuzament cu tenta intelectuala dar nu pot fi adevarate.La fel porcaria aia cu sageata care nu mai ajunge niciodata la tinta si cica de aici ar rezulta ca miscarea nu exista! Niste aberatii!

| Inferno explică (pentru Biggiesan):

In viata reala da, dar pe hartie treaba sata diferit.
De ex: Eu am un om intr-un punctu A si vreau sa ajung in B. Intre cele doua puncte e o distanta sa spunem de 2 m.
Pentru ca omul sa ajung in B trebuie mai intai sa ajunga la jumate, dupa trebuie sa ajunga la jumatatea dintre jumatatea initiala si B. Si daca tot impartim in 2 nu ajungem niciodata la 0.
Asta e paradoxul lui zenon parca. Care nu admite existenta infinitului.
Daca spunem ca infinitul nu exista totul e ok, dar daca daca admitem existenta acestuia...